"Bir kişi alakamı göstersin, başkanlığı bırakırım!"

"Bir kişi alakamı göstersin, başkanlığı bırakırım!"

Beşiktaş Kulübü 2018 Yılı 3. Olağan Divan Kurulu Toplantısı, Vodafone Park Moda Merkezi’nde yapıldı.

İşte Orman'ın yaptığı açıklamalar:

-BAŞKAN OLDUKTAN SONRA BORCU ÖDEMEKTEN...-

"Olağanüstü bir süreçte görev aldık ve o gün Beşiktaş’ın şartları olağanüstüydü. Geçen sene Mayıs ayında oyuncularımızla sözleşme yaptığımız Euro kuru 3.90’dı, şimdi 7.50’lere gelmiş durumda. Nereye gideceği hiçbirimizin kestiremeyeceği bir durum. Bu kriz bizim değil Türkiye’nin krizi. Biz geldiğimiz zaman da Beşiktaş’ın borcu çevrilebilir değildi. Bizim yapabileceğimiz şey Beşiktaş’ı büyütmekti. 330 milyon dolar borç ve 70-80 milyon dolar gelir vardı. 35-40 milyon dolarlık da faiz yükü vardı. biz Beşiktaş’ı aldıktan sonra borcu ödemekten daha fazla gemiyi yüzdürebilmemiz lazımdı. Beşiktaş tarihinde yapılan yatırımlardan daha fazla yatırım yaptık. En çok marka değerimizi artırma ve Beşiktaş’a saygınlığı sağlama gayreti içerisinde olduk. Herkesin borcu bizden yüksek hale geldi. 2 milyar 100 milyon brüt borcumuz net borcumuz 1 milyar 846 milyon TL oluyor. 150 milyon dolar üzerinde sadece tesis yatırımına para harcadık."
 
-TALISCA AŞAĞI, TALISCA YUKARI-

“Talisca örneği yaşadık. Talisca aşağı, Talisca yukarı. Sonuçlarını gördük. Oyuncuya devre arasında kendisini alacağımızı söyledik, ‘Ben kalmak istemiyorum’ dedi. Neden? Çünkü o kadar konuşmalardan sonra Kendilerini Beşiktaş’tan üstün görüyorlar. Beşiktaş’tan üstün bir şey yoktur.”

-HAFTANIN 7 GÜNÜ ÇALIŞIYORUZ-

"Haftanın 7 günü, günde 15-17 saat Beşiktaş için çalışıyoruz. Bunlar amatör ruhla yapılan şeylerdir. Profesyonellik ise para karşılığı yapılır. Kimse profesyonellikle başkanlığı, yöneticiliği birbirine karıştırmamalı."
 
-TARAFTARLIK TRANSFER YAPMA İŞİ DEĞİLDİR-
 
“Beşiktaş’ın üstüne kimseyi çıkartmamız lazım. Herkes kendi işine konsantre olmalı. Taraftarlarımız transfer yapıyor. Herkesin elinde hesap makinesi. Vida şu kadar, onu al başkan, bunu sat başkan. Beşiktaş’ı yönetmek bizim işimiz. Biz işimizi yapmak zorundayız. Basının işi Beşiktaş’ı gördüğü kadarıyla yanlış ve doğrularını iletmek. Taraftarlık transfer yapma işi değildir. Taraftarlık, bir takımı sevmek, maçlarına gelmek ve desteklemek işidir.”
 
-SEÇİME GİTME KARARI ALDIK-
 
“6,5 sene içerisinde hepimiz yorulduk. Bir silkelenmemiz lazım. Tüzük tadili için Eylül ayında bir kongre yapacaktık. Bunu birleştireceğez. Seçime gitme kararı aldık”
 
-BİR KİŞİ BİR ALAKAMI GÖSTERSİN...-
 
“Troll hesaplar varmış, yönetiyormuşum. Öyle söylüyorlar. Ben troll nedir onu bilemem. Bir kişi bir alakamı göstersin, ben başkanlığı bırakırım. Tek yaptığım iş Beşiktaş'ın saygınlığı, itibarı... Beşiktaş'ın saygınlığını kimseye ezdirmedim.”

-TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK KULÜBÜ BEŞİKTAŞ'TIR-
 
"Geldiğimde 'iki büyük var' denilirken o gün de söyledim, bugün de söylüyorum: Türkiye'nin en büyük kulübü Beşiktaş'tır, bunu da göstereceğiz. Ben bunlar için çalıştım."

-BİZ KİMİ ALACAĞIMIZI SANKİ BİLMİYORUZ-

"Taraftarlar şimdi bana yazıyor, 'Şunu al başkan, bunu al başkan...' Biz kimi alacağımızı sanki bilmiyoruz. İnanın ki bu ekonomik şartlarda dahil tüm Türkiye'yi ayağa kaldıracak transferler yapabiliriz. Niye yapmıyoruz? Çünkü hayatın gerçekleri farklı."

-SUUDİ ARABASİTAN'A DEĞİL, AVRUPA'YA OYUNCU SATIYORUZ-

"Beşiktaş'ın borcu ben aldığımda zaten ödenebilir bir halde değildi. Oyuncu satıyoruz, para getiriyoruz. Suudi Arabistan'a falan değil, Avrupa'ya satıyoruz. Bu, Beşiktaş'ın iyi temsilinin göstergesidir."

-BİZ NE KARA KIŞLAR GÖRDÜK-

"Şimdi geldiğimiz noktada evet, kriz var. Bu krizi ben yaratmadım. Biz bir ülkenin içindeki bir kurumuz. Bunu yöneteceğiz tabii ki, bizim işimiz bu. Alacağımız radikal kararlarla bu işi yöneteceğiz ancak bu irade gerektiriyor. Hiç merak etmeyin. Beşiktaş bizim canımız. Sağlığımız müsade ettiği sürece çalışmaya devam edeceğiz. Biz ne kara kışlar gördük, bu camia hepsini aşacak güçtedir."

-BEN DE İNSANIM YA-
 
"Çocuklarımla tekneme gidiyorum, 'Başkan tatile gitti' diyor. Ben kimsenin memuru değilim ki. Ben de insanım ya. Kimsenin parasıyla bir yere gittiğim yok ki. Süleyman Abi hariç benim kadar emek veren Beşiktaş başkanı gördünüz mü?"
 
-GİDENİN ARKASINDAN KONUŞMAYALIM-
 
“Ali Koç geldi, yakışıklı. Hoş geldi. Çok sevindiğimiz bir şey, Rahmi Bey'in oğlu. Türk futboluna bir üslup geldiği için, bir masanın etrafında oturup konuşulabildiği için çok mutluyum. Bir kulüp başkanı Beşiktaş ile alakalı direkt bir şey konuşursa burası sahipsiz kulüp değil. Gidenin arkasından konuşmayalım. Tarih, bizi söylediklerimizi değil yaptıklarımız ve insanlarda bıraktığımız izlenimle anacaktır.”
 
-ENERJİMİZ DÜŞTÜ, SİLKELENMEMİZ LAZIM-
 
“7 sene içerisinde enerji düşüyor. Türkiye bir süreçten geçiyor. Bizim aktif olarak çalışmamız lazım. Zaten çoğu arkadaşım. Kalbi gönlü kırılsın istemiyorsunuz. Yönetmek bazen zor oluyor. Yönetim kurulu arkadaşlarımdan memnunum ama enerjimiz düştü. Silkelenmemiz lazım.”
 
-MALİ KONULAR ŞENOL GÜNEŞ'İN İŞİ DEĞİL-
 
“En kolay iş şudur. ‘Hocam istedi, onun için aldık’ dersin. İnsanların önüne atarsın. Sorumlu kişi biziz. Kararı biz vereceğiz. Hocaya sormadan transfer olur mu? İstişare her zaman ederiz. Hocayla konuşmadan ‘Al sana şunu aldık’ olmaz. Ama sorumlusu hoca değil, biziz. Şenol Güneş, Beşiktaş yönetim kurulunun üstünde biri değil. sorumlulukları bize olan birisi. Bazı şeyleri fazla abartıyoruz, bazı şeyleri çok aşağı indiriyoruz. Beşiktaş, ilk defa Şenol Güneş ile şampiyon olmadı. Çok iyi bir hoca. Çok iyi çalışıyoruz. Mali konular, Şenol hocanın işi değil. Hocayla alakası yok.”
 
-ADAM, 'ABOUBAKAR'I AL BAŞKAN' DİYOR-
 
"Şimdi kurdan bahsediyorum, Adam, ‘Aboubakar’ı al başkan’ diye mesaj atıyor. Ben ne anlatıyorum, o ne söylüyor. Beşiktaş, büyük bir camia, Porto’yu yönetmeyle bir değil. Her zaman Al, al, al değil sat, sat, sat olmalı."

-YA MALIMIZI SATACAĞIZ...-

"Borcumuzu ne zaman ödeyeceğiz? 2-3 tane formül var. Ya malımızı satacağız, ya sermaye koyacaksınız, ya da kâr üreteceksiniz. Ortada matematik var. 2 kere 2 her zaman 4 ediyor. Rekabet ve beklentiler var. Bazı şeyler kolay değil. Tasarruf olanakları nasıl olacak? Oyuncuların maaşları var, yüzde 10 tasarruf ettik. Ne olacak?"

-YERLİ OYUNCULAR, DÖVİZ KURUNU YABANCILARDAN DAHA İYİ BİLİYORLAR-

"Maç oynanırken, bazı şeylere karar vermek kolay değildir. İş bittikten sonra konuşmak, şu oynasaydı, bu oynasaydı demek kolay. Ayrıca herkesi TL’ye çevirmek mümkün değil. Bir de yerli oyuncular, yabancı oyunculardan çok daha iyi şekilde döviz kurunu biliyorlar. Kimse merak etmesin."
 
-OĞUZHAN SAHAYA GİREMEZDİ-
 
“Haklısınız, 8 yılda altyapıdan oyuncu çıkmadı. Her hocanın kendi kariyeri var. Beşiktaş gibi bir kulüpte başarı şampiyon olmaktan geçiyor. Ancak dışarıdan aldığımız Oğuzhan gibi oyuncuları bir yere getirmeye çalışıyoruz. Ama o zaman da kısıtlı kadroda kendilerini gösterme şansları buldular. 2012‘de aldığımız Oğuzhan’ı şimdi alsak, bu kadroda sahaya giremezdi. Kardeş-pilot takım alma konusunu konuşuyoruz. Planlarımız arasında var. İnşallah yaparız. Ümraniye’de akademi projesi var. Bu mali konuşlarda nasıl yapacağımızı da açıkçası bilemiyorum.”
 
-BANA KİMSE HAKARET EDEMEZ-
 
"Buralara çok kötü üsluplardan geliyorduk, bu azaldı. Üslup düzeliyor. Beğenmediğiniz konular oluyor. Çok normal. Ama hakarete vardığı zaman. Ben Beşiktaş Kulübü Başkanıyım. Bana kimse hakaret edemez. Biz buraya hizmet etmeye geldik."
 
-ZARAR VERİP DE, 'BEN EN BÜYÜK BEŞİKTAŞLIYIM' YEMEZLER-
 
"Eski sporculara küfür konusuna gelince… Ben işi düzgün öne çıkarmak, kötüyü de kaale almamak üzereye planlıyım. Beşiktaş'a zarar verip de 'Ben en büyük Beşiktaşlıyım' yemezler. Medya daralıyor,geliyorlar bizden altyapıda iş istiyorlar. Bir kişiye gidip de 'Bunu işe alın' demiyorum. İşe alınmadığı zaman internet sayfasına gidiyorlar, salla Allah salla. Burası Darülaceze kulübü mü?"
 
-BİR OYUNCUM, 'ÇOK İYİ PERFORMANS GÖSTERDİM' DEDİ-
 
“Geçen bir oyuncum geldi dedi ki ‘çok iyi performans gösterdim’ dedi. ‘Sen uzaydan mı geldin?’ dedim. Bizden önce, neredeydin, daha önce neredeydin? Şuradaydın. Orada niye gösteremedin, burada gösterdin? Bu camia, bu takım, bu hoca bütünlük içinde olduğu için gösterdin.”
 
-'BENİ AFFET' DİYORLAR, AFFETMİYORUM-
 
"Bize de sürekli küfür ediyorlar. Sürekli dava açıyorum. Sonra beni buluyorlar, araya uzlaşmacılar giriyor. ‘Beni affet’ diyorlar, affetmiyorum. Bunu yaptıranlar şerefsizdir. Sosyal medyada beni destekleyen troll hesaplar yok. Bunu yapan şerefsizdir. İnsanlarla kavga etmeyen, efendi Beşiktaş gibi kampanyalarla uğraşıyoruz. Hayatımda Twitter kullanmadım, orada yazılanları takip etmiyorum. Bu küfür olayı nasıl engellenir bilmiyorum. Üslup aşağı düşerse kalite yükselmez. Birbirimizi tenkit ederken kullandığımız yöntem olabilir ama küfür büyük bir sorun."
 
-BİZE DE TAZE KAN LAZIM-
 
"Herkes önde beni görüyor ama tüm yöneticilerimizin emekleri var. Olağanüstü bir süreç var. Bize de taze kan lazım. Onun için de genel kurula gitme kararı aldık. Tüzükte değişiklik yapılacak mı? ‘Tüzüğü bugün değiştireyim, yarın kullanayım’ diye bir derdim yok. Raporların zamanlamaları, genel af, yönetim kurulu adedinin sayısının aşağıya çekilme konusu var. Bunlar değişebilir. Kulüpler öyle büyüdü ki… Profesyonelleşmeyi tam olarak oturtturmak gerekiyor. O zaman da yönetim içinde kavgalar oluyor. Profesyonelleştiğimiz tüm departmanlarda çok iyi başarı elde ediyoruz. Ben bir yöneticiyle 3 gün bir yere gideyim, herkes bana düşman oluyor. Yöneticilerin sayısının azalması gerektiğine inanıyorum. Şu andaki tüzük çalışmamıza mani bir tüzük değil. Benden sonraki başkanın, yaşadığım sıkıntıları yaşamaması lazım. Seçilirsem, gitmeden önce bir sonraki başkan rahat etsin diye uğraşırım."
 
-O KADAR SIKILDIM Kİ...-
 
"Divan Toplantısı’nda sadece mali problemleri konuşmuyoruz. Divan Kurulu’nun misyonunu herkesin çok iyi bilmesi gerekiyor. Gelen para nereye harcanıyor? Denetleme Kurulu’na gidip sorun, size versinler. Bize kötü gözle bakmayın. Ben her lafın, alt satırını okuyabilecek zekada bir insanım. Ernst&Young geliyor bizi denetliyor. Gizli, kapalı bir şey değil ki. Beşiktaş’ta gizli, kapalı bir şey yok. ‘Ernst&Young raporları neden açıklanmıyor? Niye açıklanmıyor, bu paralar nereye gitti?’ diyorlar. Artık ‘Eve götürdüm’ diyorum. O kadar sıkıldım ki. Denetleme Kurulu orada, gidin bakın."
 
Haber Kaynağı: HABER1903
 
 

 Küfür, hakaret, rencide edici ve büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.

Bu habere toplam 86 yorum yapılmıştır.

YORUM YAZ “Küfür, hakaret, rencide edici ve büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmayacaktır."

 

Karakter sınırı: 0 / 200

Gönder