Beşiktaş Sompo Japan Başantrenörü Ufuk Sarıca, HABER1903’e özel açıklamalarda bulundu.

İşte Sarıca’nın HABER1903’e yaptığı açıklamalar:

-BEŞİKTAŞ’IN TEKLİFİNİ GURURLANARAK DEĞERLENDİRDİK-

Pınar Karşıyaka’dan Beşiktaş’a geliş süreci ile ilgili Ufuk Sarıca; “Artık Pınar Karşıyaka’daki bir süreci tamamlamıştık. Pınar Karşıyaka’da hem sonuçlar hem de dostluklar bazında gerçekten güzel 4 sene yaşadık. Oradaki oluşumu tamamlayıp zirveye çıktıktan sonra zaten bir değişikliğe gidecektik. Beşiktaş ile ilgili bir teklif vardı. Bunu tabii ki çok gururlanarak değerlendirdik ve sezon başında da yeni bir ekiple yola çıktık”

-FENERBAHÇE’Yİ BİZİM KADAR ZORLAYAN TAKIM OLMADI-

Fenerbahçe ile oynanan Play-Off final serisini değerlendiren Sarıca; “Takım harika bir iş yaptı. Özellikle koca sezonu ikinci bitirip ondan sonra da Gaziantep Basketbol ve Anadolu Efes ki yarı finalde Anadolu Efes’i geçmek çok önemli ve harika bir işti. Ondan sonra Fenerbahçe’ye karşı finale geldiğiniz zaman elbette hepimizin beklentisi şampiyonluğu kazanabilmek. Ama karşımızda da çok olgun 3-4 senenin sonunda oluşmuş bir kadro vardı. Çok iyi basketbol oynayan, neyi iyi yaptığını bilen bir takımdı. Bütün maçların içindeydik ve bütün maçları da kazanabilirdik. Özellikle son iki maçın skoru çok daha farklı olabilirdi ama bunun içinde bir sürü detay var. Sonuç itibariyle belki elimizden kaçırdık, ucundan döndük ve maalesef mağlup ayrıldık. Ama Fenerbahçe’yi sezon boyunca belki de bizim kadar zorlayan Avrupa dahil hiçbir takım olmadı. Kazanabileceğimiz hissini vermek, devamlı oralarda olmak bence daha önemli bir hadiseydi. Tabii ki gönül istiyor ki şampiyon olarak işi bitirelim ama dediğimiz gibi Fenerbahçe bizden daha güçlü, daha oturmuş bir kadroydu ve hak ettiler”

-SES BOMBALARININ SALONLARDA HİÇ İŞİ YOK-

Fenerbahçe maçında ses bombalarının sahaya atılması ve boş salonda maçların oynanması konusunda Ufuk Sarıca; “Ses bombaları yüzünden oyun kesildi ve anons alıyorsunuz. Ama bütün taraftarlara bunu mal edemeyiz. Bir grup insan bunların hiç kimseye fayda getirmeyeceğini düşünemedi. Ses bombalarının özellikle salonlarda hiç işi yok. Oyuna katkısı yok ve ne bizim takıma ne de herhangi bir takıma katkısı da yok. O dönem skor bizim lehimizeydi. Elbette etkileniyorsunuz. Sonunda da zaten tatsız bir şekilde salonumuz boşaltıldı ve sonraki maçı boş salonda taraftarsız oynadık”-ŞAMPİYONLUKLARI İSTEMEK BEŞİKTAŞLILARIN HAKKI-

Yeni sezon için yapılacak planlama konusunda Başkan Fikret Orman ile görüşme gerçekleştireceğini belirten Sarıca; “Bu hafta içerisinde başkanımız ve şube yönetimimizle bir görüşme yapacağız. Onların verdikleri karar doğrultusunda hareket edeceğimizi düşünüyorum. Şampiyonlukları istemek Beşiktaşlıların ve bizlerin hakkı. Buralara gelip bu işi gördüğünüz zaman hep o şampiyonlukları istiyorsunuz, umut ediyorsunuz. Ama bunlar için saha içerisindeki organizasyonu arttığımız gibi bütçesel ve organizasyon anlamında da kendimizi yenilememiz gerekiyor. Geçen sene yaptığımız iş, çok mütevazi bütçelerle bence maksimum bir kazanç getirdi. Ama her zaman tekrar etmek çok kolay değil. Kadro yapımızı mutlaka geniş tutmamız gerekiyor. Sezon içinde o kadar çok maç oynuyorsunuz ki sonuna geldiğinizde ayakta kalmanız, daha fazla oyuncudan verim almanız gerekiyor. Kadroyu korumaya çalışacağız ve üstüne ilave yapacağız. Bütçe tam belli olduktan sonra gidecek olan isimler de netlik kazanacak”

-AKATLAR’DA DEVAM EDECEKSEK…-

Yeni sezon için salon değişikliği konusu ile ilgili Ufuk Sarıca; “Başkanımızın salonla ilgili bir projesi var. Onun netleşmesi lazım. Bu kararı vermemiz buna da bağlı. Eğer Akatlar’da devam edeceksek burayı da bir elde geçirip revize etmemiz gerekiyor. Koşullarına biraz daha uydurmamız gerekiyor”

-STIMAC’IN VERECEĞİ KARARA VE BİZİM BÜTÇEMİZE BAĞLI-

Stimac’a başka kulüplerden ilgi olduğunu belirten Sarıca; “Net bir şey söyleyemem ama Stimac, çok iyi bir sezon geçirdi ve muazzam bir katkı verdi. Sezon başındaki kontratımız farklıydı ama şu anda tabii ki ona başka kulüplerden de ilgi var. Hem onun vereceği karara hem de bizim bütçemize bağlı. O da iki hafta içerisinde netleşecek”-ONLARIN DA BİR İLGİSİ VAR-

Davon Jefferson ve Kenny Gabriel transfer iddiaları konusunda Ufuk Sarıca; “Şu an onlarla ilgili bir girişimimiz yok. Ama sezon içinde de böyle yakıştırmalar oldu. Gabriel, zaten benim Pınar Karşıyaka’da eski oyuncum. Kendisinin de buraya bir ilgisi var. Artık bugün son 2-3 sezondaki gibi değil. Beşiktaş Sompo Japan, hem sahadaki duruşu, görüntüsü, aldığı sonuçlar hem de geçen seneki maddi disipliniyle bugün oyuncuların da daha fazla talep ettiği bir yer halinde. Onların da bir ilgisi var. Bizim şu an için girişimizi ikisi için de olmadı ama ‘yarın olmaz’ da demiyorum”

-POOH JETER’DEN YANIT BEKLİYORUZ-

Pooh Jeter’den yanıt beklediklerini açıklayan Sarıca; “Olabilir, ondan yanıt bekliyoruz. Sezon içinde buraya geldiğinde dönerken de çok sevmişti. Bir sürü arkadaşıyla da o bağı devam ettirdi. Onun da görüntüsü önümüzdeki sezon için gelmek istiyordu. Ama şu an netleşmiş bir şey yok”

-YARDIMCIM İÇİN AKLIMDA 1-2 İSİM VAR-

Servet Özsüner Samsun ekibine başantrenör olmasının ardından yeni yardımcısı için aklında 1-2 isim olduğunu söyleyen Ufuk Sarıca; “Yardımcım konusunda daha karar vermedi, iki gün oldu. Servet’e de başarılar diliyoruz, yeni takımında İnşallah başarılı olur. Biraz ani gelişti. Biz de önümüzdeki günlerde bakacağız. Aklımda 1-2 isim var. Görüşmeler yapıyoruz, düşünüyoruz”-NE KADAR KALABALIKSANIZ O KADAR GÜÇLÜSÜNÜZ-

Basketbol Şubesi’nden sorumlu yönetici Cihat Kumuşoğlu’na teşekkürlerini sunan Sarıca; “Cihat abi çok hevesli. Basketbol için o da elinden geleni koca sene yapmaya çalıştı. Özellikle işin mali disiplin kısmında bize çok yardımcı oldu. Bütün sezon boyunca yaptıklarından dolayı ben de teşekkürlerimi sunuyorum. Aynı şekilde Sayın Başkan Fikret Orman ile birlikte Ahmet Nur Çebi bizimle çok ilgilendi. Gün geçtikçe basketboldan hoşlanıyor ve büyün maçları takip ediyor. Hakan Özköse, Cihat abi ile beraber dönem dönem bizlerle beraber oldu. Sonuçta bu iş şöyle. Ne kadar kalabalıksanız o kadar güçlüsünüz. Takım, halkanın en küçük hadisesi ama onun çevresinde taraftar, yönetim, şube var. Bunları ne kadar güçlü tutabiliyorsak organizasyon da o kadar güçlü oluyor”

-DAHA İYİ OLACAKTIR-

FIBA Şampiyonlar Ligi organizasyonuna katılacak olmaları ile ilgili Ufuk Sarıca; “Bu organizasyon gelişmekte. Daha geçen sene ilk senesini yaşadık. Tabii ki ilk yaşanan organizasyonda eksileri artıları oluyor. Bunların üstüne konarak, düzeltilerek daha büyük bir organizasyon haline getirilmeye çalışılıyor. Sonuç da başkanımızın böyle bir kararı oldu. Gelecek sene FIBA Şampiyonlar Ligi’ne dahil olacağız. Ama dediğim gibi oradaki organizasyon geçen sene de bir ya da iki tık daha iyi olacaktır. Eksikleri giderilecektir”-MİLLİ TAKIMI REDDETME ŞANSIM YOKTU-

Türk Milli Takımı’nın çalıştırmanın gurur verici olduğunu belirten Sarıca; “Türk Milli Takımı’nın başında olmak gurur verici. Her basketbol adamının isteyeceği bir olay. Ondan dolayı çok mutluyum. Elimizden geleni yaparak önümüzdeki senelere burada orta-uzun vade hedef koymak lazım. Önümüzde bir Avrupa Şampiyonası var. Kadrosal anlamda, oyuncu bazında sıkıntılarımız var. Bu bir gerçek. Bunu net ortaya koymamız lazım. Beklentilerimizi buna göre belirlemeliyiz. Sonuç tabii ki önemli. Türk Milli Takımı hep en yukarıları hedeflemeli. Ama bizim bir kabuk değiştirmemiz gerekiyor. Tekrardan yenilenen bir milli takım olarak daha ileriler için bizi umutlandıracak yapıya kavuşmamız lazım. Bunun için elimizden geleni bütün arkadaşlarımızla beraber yapacağız. İnşallah Eylül ayında Avrupa Şampiyonası’nda da burada yapabileceğimiz en iyi dereceyi yaparız. Ama oyuncu bazında dediğim gibi daha fazla aşama kaydedecek daha ileriye gidecek bir takım oluşturmamız gerekiyor. Yaşayarak göreceğiz, tabii ki zorlukları olacak. Daha fazla sorumluluk. Çalışma tempomuz daha fazla artacak. Ama buralarda gelen teklifi benim reddetme şansım yoktu. Çok büyük gurur veren bir hadise. Güzel bir organizasyon ve ekip kuruldu. Uzun vadeli düşünmek lazım. Basketbol için bir şeyler yapmamız gerekiyor. Sadece sonuç anlamında değil. İnşallah bu ekiple bunu başarırız”

-ÇOCUKLARLA BERABER GOLDEN STATE WARRIORS’U TUTUYORUM-

NBA Ligi’ni çok fazla takip edemediğini söyleyen Ufuk Sarıca; “NBA’de tuttuğum bir takım yok. Açıkçası çok takip edemiyorum. Final kısımlarına falan hep dahil oluyoruz. Çocuklar daha çok ilgileniyor. Onlar Golden State Wariors’u tutuyor. Ben de onlarla beraber tutuyorum. Orandan biri alacak olsam Klay Thompson’u alırım” ifadelerini kullandı.

Haber Kaynağı: HABER1903 ÖZEL HABER