Milliyet Gazetesi Spor Yazarı Şansal Büyüka, Beşiktaş'ın gündemini değerlendirdi.

Pazartesi maçları

Fenerbahçe, pazartesi akşamları çok maç oynağı gerekçesiyle Futbol Federasyonu’na “veryansın” etmişti. Aslında perşembe akşamları UEFA Avrupa Ligi maçı oynayan Fenerbahçe için pazartesi oynamak bir gün daha fazla dinlenmek anlamı taşıyordu. Ama Fenerbahçe bir gün fazla dinlenirken, bu defa seyircisini ve hasılatını kaybetmeye başladı.

İkinci yarı fikstürünün ilk beş haftası açıklanınca gördük ki pazartesi maçlarına bir ayar çekilmiş. İlk üç haftada bu kez Beşiktaş pazartesi akşamları oynayacak. Beşiktaş ilk yarı boyunca Şampiyonlar Ligi maçlarını ya salı, ya çarşamba oynadığı için zaten Pazartesi oynama şansı yoktu. İkinci yarının ilk beş haftasından sonra pazartesi maçları için diğer takımlar da sıraya girecek gibi görünüyor.

Beşiktaş’ın Talisca’sı

Beşiktaş ilk yarıda, geçen yıl ortaya koyduğu hücum ve skor zenginliğini arattı. Ama Talisca’nın takıma katılması ile birlikte, hücum ve skor zenginliğini en az bir vites ileri atacağını düşünüyorum.

Talisca, hem hücumu organize etmek, hem duran topları kullanmak, hem de özellikle yüksek toplarda golle buluşmak adına Beşiktaş’a yeni zenginlikler katacaktır. Aboubakar’ın da ilk yarıdaki kadar etkisiz kalmayacağı düşünülürse, ikinci yarıda daha etkili, daha keyifli bir Beşiktaş izleyeceğiz sanki... Ancak Gaziantep maçındaki penaltı atışı sırasındaki görüntüler, önceki gün Antalyaspor ile yapılan hazırlık maçındaki yansımalar, takımdaşlık duygularında bir hırpalanma, bir aşınma varmış gibi izlenimler yaratıyor.

Fikret Orman haklı...

Antalyaspor Başkanı Ali Şafak Öztürk’ü yıllar öncesinden tanırım. Seçkin bir ailenin evladıdır. Çok iyi bir eğitim aldı. Donanımlıdır, ufku geniştir, vizyonu zengindir, insan ilişkileri iyidir. Buna rağmen Antalyaspor antrenman tesislerinin açılışında Eto’o ile birlikte yaptıkları şov pek uygun kaçmadı. Beşiktaş ile bu kadar pazarlık yapmışken, Beşiktaş Başkanı Fikret Orman ile teknik direktör Şenol Güneş’i o açılışa davetli olarak çağırmışken, bu şov ev sahibinin nezaketi ile pek örtüşmedi. Keşke Eto’o’nun kaldığını bir başka ortamda açıklasalardı. Kötü bir niyet olmasa bile, ortaya iyi bir görüntünün çıkmadığını kabul etmeliyiz.

Çok pahalı mı alındılar?

Beşiktaş’ın yeni transferi Mitroviç ile Galatasaray’ın ara transferde aldığı Rodrigues’i, ”çok pahalı alındılar” eleştirileri var. İddialara göre hem Rodrigues, hem Mitroviç aldıklarının 8’er 10’ar katını alarak ülkemize gelmişler.

Doğru, biz yabancılara çok para veriyoruz. Oysa Yunanistan, Türkiye’den daha büyük ülke değil. PAOK da Galatasaray’dan daha büyük kulüp değil...

Mitroviç’e gelirsek, ne Hırvatistan’ın Türkiye ile, ne de Rijeka’nın Beşiktaş ile mukayesesi yapılabilir. O zaman daha iyi bir ülkeye, daha büyük kulüplere gelen oyunculara biz bu kadar fazla paraları niye veriyoruz?

Doğru, vermeyelim de, o zaman da başka dert... Yeni transferler gelecekler bir bakacaklar, kulübede oturup 2.5 milyon euro kontratı olan var, 3.5’u alan var. Bir sezonda 5 milyon euroyu cebine koyan var. Yerlisi yabancısı fark etmiyor. Bu kontratlara kalıcı ve gerçekçi bir çözüm bulunmadıkça, kulüpler bu konuda ortak çıkarları etrafında buluşmadıkça biz bire on verip daha çok oyuncu alırız.

Mehmet Ekici

Milliyet için yazıyı yazarken, Mehmet Ekici’nin rotası sanki Beşiktaş’a dönmüş gibiydi. Ne olur, kime olur şimdilik bilemiyorum. Bildiğim şu; Mehmet Ekici geldiği ilk yıl harikalar yarattı. Orta alandaki dinamizmi ve yaratıcılığı, gözü kapalı ağlarla buluşturduğu frikik atışları hâlâ akıllarda... Ama Ekici, o ilk sezonun ardından ortada yok. Özellikle Erkan Zengin ile yaşanan o tatsız olaydan sonra Mehmet Ekici’nin ciddi bir çökmeye uğradığını düşünüyorum.

Trabzonspor’un hoyrat iklimi de Mehmet Ekici’nin verimini düşürmüş olabilir. Ekici rotayı İstanbul’a çevirdiyse ki öyle görülüyor, Trabzonspor’da ilk sezon ortaya koyduğu futbol zenginliğini yeniden kazanmak zorunda...

ŞAMPİYON ADAYLARININ İLK İKİ HAFTASI

Medipol Başakşehir: Kayserispor, Fenerbahçe (D)
Beşiktaş: Osmanlıspor (D), Aytemiz Alanyaspor (D)
Galatasaray: Atiker Konyaspor (D), Kardemir Karabükspor (D)
Fenerbahçe: Adanaspor, Medipol Başakşehir

Şansal Büyüka / Milliyet