Geçiş "Oyunu"

Geçiş "Oyunu"

 

Son dönemde yıllardır topa sahipken Dikine Oyun, top rakibe geçtiğinde herkesin topun arkasına geçip alanı daralttığı ve tercihen topa baskı yaptığı anlayışa bir isim bulma çabası var. "Geçiş oyunu" adı altında yeni bir icatmış gibi sunulmaya çalışılıyor.

İngilizler transition play diyormuş, Alman'lar icad etmiş ve Tiki Taka'nın yerini alacakmış. Profesyonelinden amatörüne Tiki Taka oynayamayan tüm takımlar bu oyunu oynuyor futbolun icadından beri. Mesele bunu ne kadar iyi yaptıkları. Şimdi bunu Tuchel, Dortmund'da çok iyi yapıyor diye buna yeni bir isim mi bulmamız gerekiyor. Leicester City, İngiltere 'de Mahrez, Vardy gibi hıza yönelik oyuncuları barındırdığı ve kontrayı çok iyi yaptığı için İngiltere'de de bunun bir karşlığı var mı denilmesi gerekiyor.

Geçiş Oyunu, denilen kavramı kabul ettik diyelim. Bunun Türkiye'de daha iyi kavranmasını sağlamak için neden Türkiye'de Beşiktaş örneği verilmiyor. Bu sorunun yanıtı da hazırdır tabi. Efendim, Beşiktaş hücumda gerek kontra gerek set oyununda savunma hücum geçişlerini çok iyi sağlıyor ama top rakibe geçtiğinde tekrar kazanmak için saha içi düzenini tekrar alma yetisi Geçiş Oyunu'na uymuyor. Yani zorla izlerken uyutan Fenerbahçe'ye geçiş oyunu oynuyor demek, Perreria 'ya bu futbolu oynatmaya çalışıyor demek mantıklı oluyorda, Geçiş Oyununa en yakın Beşiktaş ama top rakibe geçtiğinde şartları düzeltmesi lazım denmiyor. Geçelim bunları.

Dünya futbolunda Geçiş Oyunu diye yeni bir kavram yok. Bu, Koyunun olmadığı yerde Keçiye Abdurrahman Çelebi derlerin bir örneği. Millet nasıl olsa futbolun tekniğinde değil, magazininde deyip, teknik olarak biz bu işin üstadıyız deme oyunu. 

Allah'tan Dünya futbolunu futbol piyasasında çok takip eden olmasa da tabanda bizler çok azınlıkta değiliz, gelmeyiz bu "Oyun" lara.

Puan Durumu Detaylı Görüntüle

# Takımlar O G B M Av P
1 Galatasaray 15 10 2 3 14 32
2 Medipol Başakşehir 15 9 3 3 9 30
3 Fenerbahçe 15 8 5 2 12 29
4 Beşiktaş 15 7 6 2 10 27
5 Kayserispor 15 7 6 2 6 27
6 Göztepe 15 8 3 4 5 27