Avantajın altında dezavantaj gizli

Avantajın altında dezavantaj gizli

Son birkaç gündür televizyon programlarında maç eksiği dolayısıyla Beşiktaş'ın psikolojik olarak maçlara ürkek ve tedirgin çıkılacağına dair altını çize çize yapılan haberler var. Tartışılır bir durum bu. Elbette maçlarını oynayamaması Beşiktaş için bir dezavantaj yaratacaktır ama Beşiktaş, bu dezavantajın üstesinden gelebilecek bir takım. Şu an Beşiktaş ertelenen maçlarını oynamış ve kazanmış olsaydı Fenerbahçe'nin 1 puan önünde olacaktı. Beşiktaş'ın o maçları oynamış ve Fenerbahçe'nin 1 puan önündeymiş gibi düşünmeleri gerekir ki Ersan Gülüm transfer olmuş olsa da, yeni transferler ertelenen maçlarda oynayamacak olmuş olsa da her şeye rağmen Beşiktaş ertelenen maçları kazanabilecek özelliklere sahip bir takım.

Şimdi gelelim madalyonun diğer yüzüne. Beşiktaş maç eksiğiyle geçici liderin 5 puan gerisinde. Televizyonlarda, "Fenerbahçe'nin Antalyaspor maçını kazanmasıyla puan farkı 8'e çıkacak ve Beşiktaş'a psikolojik üstünlük sağlayacaklar" gibisinden benim gözümden 'kasıtlı' haberler var. Aslında gözardı edilen bir durum var: Fenerbahçe'nin olası bir puan kaybında bu sefer daha fazla tedirgin ve dezavantajlı olması beklenen bir takım var, o da Fenerbahçe olacak.

Konuyu biraz daha açayım...

Cuma akşamı Fenerbahçe, Antalyaspor deplasmanına gidecek.

Pazar akşamı Beşiktaş, Gaziantep'i Başakşehir Stadyumunda ağırlayacak.

 

Diğer hafta, yani 21. hafta Beşiktaş Başakşehir deplasmanına çıkacak.

Fenerbahçe evinde Kasımpaşa'yı ağırlayacak.

 

Haftaiçi oynanacak maçta ise ertelenen maçımız oynanacak: 17 Şubat'ta Mersin İdmanyurdu'nu ağırlayacağız.

Trabzon maçına değinmiyorum çünkü neredeyse 1 buçuk aylık bir süre var o maçın oynanmasına.

 

Şimdi şöyle bir tablo ortaya çıkıyor: 15 Mart'a kadar Beşiktaş, maç eksiğiyle kalacak. 

15 Mart'a kadar Fenerbahçe'nin fikstürüne bakalım.

 

20. Hafta: Antalyaspor - Fenerbahçe

21. Hafta: Fenerbahçe - Kasımpaşa

22. Hafta: Bursaspor - Fenerbahçe

23. Hafta: Fenerbahçe - Beşiktaş

24. Hafta: Akhisar - Fenerbahçe

25. Hafta: Fenerbahçe - Kayserispor

 

Mersin maçımız Trabzonspor maçına göre daha kolay geçecek. O yüzden Mersin maçına mutlak 3 puan almış gözüyla bakıyorum. Daha sonra bu fark 2'ye düşecek ve eğer Fenerbahçe bütün maçlarını kazanamazsa ki kazanabileceğini düşünmüyorum. Mutlaka puan kayıpları olacaktır. Beşiktaş 1 maç eksiğiyle geçici lider Fenerbahçe'nin maç eksiğiyle önüne geçebilir ve 15 Mart'ta oynanacak olan Trabzonspor maçına yüksek motivasyonla çıkma şansları olabilir.

Medyada yansıtılan haberlerde herkes Beşiktaş'ın dezavantajlı olacağını düşünüyor ama ben Beşiktaş'ın ne yapıp edip bu dezavantajı geçici lider Fenerbahçe'ye misliyle geri vereceğini düşünüyorum. 29 Şubat'ta oynanacak erken final niteliğinde bir derbi de oynanacak. 

Önümüzdeki 1 aylık süreçte Beşiktaş'ın diğer bir avantajı da bütün maçlarını İstanbul'da oynayacak olmasıdır. Türkiye Kupası hariç. Dolayısıyla hiç seyahat etmeden, tam motivasyonla ve dinlenmiş, yorgun olmayan beyinlerle maçlara çıkmak Beşiktaş için fazlasıyla faydalı olacaktır.

Cuma akşamı oynanacak Antalyaspor maçında olası bir puan kaybında Fenerbahçe'nin şu durumdan farkı olacak mı merak ediyorum: Yarın ki maçta Fenerbahçe puan kaybettiği takdirde aslında bilmelidir ki, Beşiktaş, Gaziantep maçını kazandığı takdirde (ertelenen maçları kazanmış olursa) lider Beşiktaş'ın 4 puan gerisine düşecek. 

Bu dezavantajı avantaja çevirmek Beşiktaş'ın elinde. Tek yapmaları gereken maçları kazanmak olacaktır. Dolayısıyla medyada yansıtılan ifadeler kimseyi kandırmasın. Beşiktaşlı futbolcular ve teknik heyet de durumun farkında. Kasıtlı yapılan ve Beşiktaş'ın yoluna taş koymaya çalışan bu ifadelere ve haberlere itibar etmeyin. Beşiktaş kalan maçlarını kazandığı takdirde zaten diğer takımların maçlarına bakması bile gerekmemektedir. 

Son olarak Vodafone Arena için geri sayım başladı. Tarih net olarak açıklanmasa da, bir Beşiktaşlı arkadaşımızın web sitesinde her gün stadın inşaatını adım adım takip etmekteyiz. Umarım gönlümüzdeki tarihi açılış tarihi olarak belirlerler ve biz de bu hasreti bitirip stadımıza kavuşuruz. 

 

Puan Durumu Detaylı Görüntüle

# Takımlar O G B M Av P
1 Galatasaray 15 10 2 3 14 32
2 Medipol Başakşehir 15 9 3 3 9 30
3 Fenerbahçe 15 8 5 2 12 29
4 Beşiktaş 15 7 6 2 10 27
5 Kayserispor 15 7 6 2 6 27
6 Göztepe 15 8 3 4 5 27