Zoru başarmak

Melike Ulus yazdı; Zoru başarmak

Melike Ulus
Zorlukları karşılamanın iki yolu vardır; ya zorlukları değiştirirsiniz ya da zorlukları çözmek için kendinizi…

Transfer dönemi bitmeye yakın hatırlamıştım bu güzel sözü. Mevcut durum düzeltilmemiş ve de çözmek için yeterince uğraşılmamıştı. Karşılaşılacak bilindik ve aşina olduğumuz zorlukları yok sayarak hayallere teslim olmuştuk. Yapılan az ve yetersiz sayıda transferlerle, yine  her şeyin üstesinden geleceğimiz düşüncesiyle sezona başlamıştık. 

Oysa biliyorduk  bizi ne gibi zorlukların beklediğini, her daim yakamızı bırakmayan engelleri ve de terslikleri. Yıllanmış tecrübelerimizle, yaşanmış efsanelerimizle hep kulağımıza küpe olan bu acı gerçekleri.  Ama işte sadece biliyoruz, yaşanan her şeye de kader deyip geçiyoruz.
Lig başlar başlamaz bunların neler olduğunu hızlandırılmış turda yaşamaya başladık bile. 

Beşiktaş’ın ilk maçı  Mersin deplasmanıydı ve Cumartesi gününe verilmişti.  Maç izlemek için belki güzel bir gündü ama henüz 3 gün önce Arsenal ile İngiltere’de kıran kırana yapılan maçın yorgunluğunu, olumsuz yönde etkilenilecek hava değişikliğini nedense kimse hesaba katmadı! Ama çok şükür ki kaza vermeden bu tuzağı atlatmıştık. Yetmedi aynı tuzak tekrar kuruldu. Ligin 2. haftasında ise maç günü Pazartesi’ye verilmişti. Nedeni elbette Beşiktaş’ın hafta içi oynayacağı Avrupa maçının olması değildi de ya neydi?

Çıkarılan zorluklar  fikstür olsaydı keşke. Ama elbette tek bu değildi.

Hakemler bu konuda daha başarılıydı. Tabi bu başarıyı sağlamalarına vesile olan TFF’nin rolünü  göz ardı etmemeliyiz. Hüseyin Göçek seçimi de buna en güzel örneği teşkil etti. Hüseyin Göçek değil miydi Bilica’nın çukuruna, Lugano’nun kasaplığına ses etmeyip maçı Fenerbahçe’ye hediye eden?  O değil miydi  Galatasaray’ın  ofsayttan attığı golü sayarak hafızalarımızdan çıkmayan? Geçmişi böyleyken biz Rize karşısında penaltılarımızı vermemiş olduğunu mu konuşalım, yoksa bu kişiye hala nasıl hakemlik mesleğini yaptırıyor olmalarını mı? Ya da Beşiktaş maçlarına verilirken sesimizi çıkarmayışımızı mı? Siz seçin karar verin. 

Değişmeyen kurulu düzen devam ediyor..

Ligin 2.haftasında rakiplerimizin hepsi öyle veya böyle puan kaybetmişken Beşiktaş liderliğe kolay kolay oturacaktı öyle mi? Böyle düşünen bir Beşiktaşlı olmadığına adım gibi eminim.  Bunu engellemek adına değil midir verilmeyen penaltılar ve de yapılan haksızlıklar? Bundan değil midir ne zaman liderlik şansı elimize geçerse bunun önüne kayaların konması? Masa başındakilerin skorlara yardımcı olması. 

Bu denli zorlukların çoğunu değiştiremeyeceğimiz aşikar. O zaman yapacağımız tek şey çözmektir zorlukları, önlem almaktır. Ama biz ne yaptık? Kendi mevcut sorunlarımızı bile bırakın değiştirmeyi, kronik hale getirdik. 

Mesela, en çok sakatlıklardan canımız yanarken buna çare bulamadık. Numunelik olarak yaptığımız özel transferlerimizin, sahada yaptıklarını değil sakatlıklarını konuştuk. Kadro derinliğini hiç düşünmeyip, koca sezon için  ilk 11 oyuncularına umut bağlayıp, ilk sakatlıklar baş göstermeye başladığında gördüğümüz rüyadan uyanmaya başladık.  Sezon sonunda da gelecek sezon için planlamalar yaparken, aslında ezberlerimizi  tekrar ettiğimizi de o sonraki sezon biterken anladık. Önümüze  konulan zorlukları çözmek yerine, kendi kaderimize kördüğümler atarak başarılara hasret kaldık. 

Her ne kadar sezon başlamış olsa da, hala bazı şeyler için çok geç değil.  Şampiyonluk hasretini dindirmek için devre arasında malum eksik bölgelere yapacağımız transferlerin yeterli olacağını 7’den 70’e herkes söylemekte ve de bilmekte. Bu sese bu defa kulak verir ve de yapılması istenilen transferleri becerebilirseniz, Beşiktaş şampiyon, siz kazanan, bizler de mutlu mesut taraftar oluruz. Kolayca teslim olmayı değil, zoru başarmayı düşünün ve de bu mutluluğu bize çok görmeyin artık lütfen.  

Melike Ulus/HABER1903

Puan Durumu Detaylı Görüntüle

# Takımlar O G B M Av P
1 Galatasaray 15 10 2 3 14 32
2 Medipol Başakşehir 15 9 3 3 9 30
3 Fenerbahçe 15 8 5 2 12 29
4 Beşiktaş 15 7 6 2 10 27
5 Kayserispor 15 7 6 2 6 27
6 Göztepe 15 8 3 4 5 27