Tecrübe şart…

Melike Ulus yazdı...

Melike Ulus
Derbi sonunda yazmak istediklerimin ana fikrini, Biliç maç sonunda gayet anlaşılır bir dilde ifade etti. Bu söyledikleri Beşiktaş’ın gerçeği ve benim de sezon başından bu yana bir çok kez değindiğim eleştirilerimin başında geliyordu.

- Biz büyük maç oynama bakımından genç takımız. Tecrübe noksanlığımız var. Galatasaray’da olsun Fenerbahçe’de olsun Şampiyonlar Ligi’ni kazanmış oyuncular var. Kalite olarak aynı durumdayız ama büyük maç kazanma konusunda eksiğiz. 

Beşiktaş’ın hiç bir derbi maçı alamamasının, büyük maçlar bir yana kritik maçlarda korkup sinmesinin ve en önemlisi de şampiyon olabilecek yeterliliği kendilerinde göremeyip, inanmamalarının nedeniydi bu. 

Küçültülen takımın, bu  beklentiye karşılık vererek küçük hedeflere odaklanmasıydı. Başarının ilk sırrı olan kendine güvenmeyi bir türlü başaramamalarıydı.

Fenerbahçe maçına da bu güvensizlikle çıktı Beşiktaş. Korkak, endişeli ve sanki deplasmanda sahaya çıkmış gibi. Galibiyetin ne denli bir önem taşıdığını ya unutmuş ya da bu stresin altında ezilmiş gibi. Fenerbahçe’nin rahatlığı karşısında da psikolojik olarak 1-0 geride maça başladı. Kadronun yetersizliği yine çaresizlikleri beraberinde getirdi. Serdar Kurtuluş,  gönderilen Hilbert’in yarısı kadar bile olamayınca, yine yerine Atiba geçti. Bu defa da orta sahada Atiba’nın eksikliği derinden hissedildi. Jones’un sertliği, Emre’nin bilindik asabi futbolu ile ikili arasında geçen mücadeleler çok şükür ki derbinin güzelliğini gölgelemedi.

Derbinin güzelliğini, maç boyunca Beşiktaş’a kart gösterme hassasiyetini Fenerbahçe için yapmayan,  Alves’e adam öldürene kadar faul yapma serbestliği tanıyan, Sow’a kırmızıyı gösterebilecek kadar adil olamayan hakem kirletti. Komik ve yanlı kararlarıyla son yılların belki de en centilmence oynanan derbide maçın adamı olmayı başardı. 

Fenerbahçeli futbolcuların da isyan ettiği pozisyonda hakeme futbol dersi vermesi ise maçın unutulmaz karesi olarak hafızalara kazındı. 

Bu maç, tek hakem azizliğine uğramadı. 6222 sayılı Kanun’un zorunlu kıldığı E-bilet sistemi bu güne denk gelip hayata geçti.. Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’un mağdurları, haklı tepkisini koyan taraftarlar oldu ve tribünler boş kaldı. Kasımpaşa maçında sahaya girerek Fernandes’i tekmeleyen taraftarın ise tribünde boy göstermesi,  sporda şiddet ve düzensizliği önlemek adına e-bilet satan düzenin, yalnızca hikaye olduğunu ispatlayan nitelikteydi. 

Melike Ulus / HABER1903

Puan Durumu Detaylı Görüntüle

# Takımlar O G B M Av P
1 Galatasaray 15 10 2 3 14 32
2 Medipol Başakşehir 15 9 3 3 9 30
3 Fenerbahçe 15 8 5 2 12 29
4 Beşiktaş 15 7 6 2 10 27
5 Kayserispor 15 7 6 2 6 27
6 Göztepe 15 8 3 4 5 27