Madalyon

İki yüzü vardır biliyoruz ki. Her fırsatta bu satırlarda dile getirmeye çalışıyoruz. Türk futbolunda Beşiktaş başarılı olmak istiyor ise rakiplerinden çok çok güçlü olmak zorundadır.

Bülent Bilirgen

Biraz güçlü olmak yetmez yani. İçlerinden bir tanesi birazcık iyi kadro yapsın hop alaşağı ederler seni. Tff, medya, merkezde olmayan hakem kurulu v.b. birçok element sayarız bu derin işlere hizmet edenler olarak.

Evet bu madalyonun bir yüzü. Fakaaat bir de diğer yüzü var ki orası da camianın içini ilgilendirir. Camia olarak yükseklere çıkmayı başarıyoruz başarmasına da oralarda kalmayı bir şekilde başaramıyoruz. Sevdiğim bir arkadaşımdan alıntı "Başarıyı yönetme" problemimiz var. 1992-93 sezonunda öyle güçlü idik ki kendi kendimize panik yapmasak GS’nin 8-0’a bağladığı maça kalmayacaktı hiçbir şey. 2003-04 sezonu, Samsun maçında takım 10 kişi iken bile rakibi eze eze oynuyordu gerek maç içinde gerekse sezonun devamında oyuna geldik. Ligin üstünde olan kadronun son haftalarda yürüyecek hali yoktu. Sadece iki dramatik örnek bunlardan daha niceleri var. Tamam etraf pis kokuyor, oynanan tiyatrolar rezalet ama kimse kusura bakmasın biraz da içeride arayalım suçu. Avrupa kupası hariç, sezona zaten kör topal başlayan takım son lig maçında işi doruğa çıkardı. Gençlerbirliği maçındaki ilk 45 dakikalık rezaleti hiçbir zaman unutmayacağım. Bu kadronun bu ruhsuzluk ile oynama lüksü yok. Düşün, camia maddi, manevi arkanda, bir hafta önce kendi sahanda Trabzon’u yenememişsin, ligde ezeli rakibin almış başını gitmiş, sen sahaya çıkıp yürüyeceksin. Yok öyle yağma!

Neymiş Monaco maçı varmış. Bu takımın taraftarı hangi maçı seyrediyor ise önce onu yaşar. Cuma akşamı Monaco maçı ile ilgili bir kelime etsek, herhangi bir Beşiktaş taraftarından ne cevap alacağımızı buraya yazamam. Futbolda yazılı olmayan bir kural var, profesyonel isen hele de büyük takım oyuncusu isen maç seçmeyeceksin arkadaşım. Çıkacaksın kanının, terinin son damlasına kadar vereceksin. Cuma günkü gibi sahada sürünüp debelenmeyeceksin. İkinci yarı Quaresma ve son bölümde biraz Caner yırtındı. Bunların dışında işini yapan Pepe ve Tosic. Gerisi? Bu işin saha içi tarafı. Ya saha kenarı? Negredo oynadı diyelim, Cenk neyin nesi? İlla bir kanadın kafa vuracak diye bir durum yok ki. Zaten sadece bir milli maç oynamış Q7 yorgun değil, pekala oynayabilirdi Lens ile ayrı ayrı kanatlarda. Hiç mi Töre & Q7 kanatları aynı anda oynamadık? Peki Tolgay? Bu adam iki haftadır bekliyor. Oğuzhan bey 2 doksan dakika oynamış geldi kaptı formayı. Sahada halini gördük. Talisca beyefendi? Zaten sahada yokları oynuyor, bir de 10 kişi kalıyoruz kardeşimiz hala sahada. Neymiş önüne gelecek de bir tane vuracak. Adam Ankara’da değil ki Fransa’ya gitmiş bile. Kimse kusura bakmasın ama bence saha kenarı da düşüşte. Hala yok Çin’e gittik, yorulduk, yok onu değil bunu transfer ettin romantizmi yaşanıyor ise aman kere aman. Tabi ki hem sayın Şenol hocanın hem de oyuncu grubunun hala çok büyük kredisi var. Kimse sezona kötü başladık diye bunca emek vermiş insanları harcayamaz. Tabi ki kimse moral bozulsun ya da takımın havasına zeval gelsin istemez ama gerçeklerle yüzleşmeye mecburuz. Tabi ki sonsuz başarı beklemek insanlardan bir robot performansı istemek de pek adil değil. Ya da nankörlük seviyesinde eleştiri de olmasın kesinlikle. Ama şunu da bilmemiz gerekir Beşiktaş Kulubü'nde icra tarafında rol alanların tamamı geliyor ve geçiyorlar, elde avuçta yaşattıkları sevinç ya da hüzünler kalıyor. Camia, acı tecrübelerle, yukarıda bir iki örneğini verdiğimiz ipin ucunun kaçması sebebi ile büyük başarısızlıklar ile zaten çok sınanmış halde. Kimse, hatta bu işin mimarları bile, böyle yükselişe geçmiş, böyle rakipleri tarafından kıskanılan, saldırılan hale gelmiş kulübü başladığı noktaya döndüremez.

Beşiktaş taraftarı, bu futbolcu grubunun, teknik heyetinin bu ligin çok çok üstünde kaliteye sahip olduğunu biliyor ve sonuna kadar inanıyor. Bundan sonra onlara düşen panik yapmadan sadece kendileri olarak ve ortaya ruh koyarak sahne almak. Unutulmasın ki, her şeylerini versinler yenilsinler bu taraftar onları sırtında taşır.

Puan Durumu Detaylı Görüntüle

# Takımlar O G B M Av P
1 Galatasaray 15 10 2 3 14 32
2 Medipol Başakşehir 15 9 3 3 9 30
3 Fenerbahçe 15 8 5 2 12 29
4 Beşiktaş 15 7 6 2 10 27
5 Kayserispor 15 7 6 2 6 27
6 Göztepe 15 8 3 4 5 27