Fırat Kalkanı

Yazının başlığını Fırat Kalkanı koydum diye neticeyi hakeme bağlamayacağım elbette. Ama bazı istatistiki bilgileri de yeniden hatırlamakta fayda var. Özellikle 2 Fener maçında da Beşiktaş'ımızı çatır çatır doğrayan Palabıyık'sızdan sonra.

Zafer Algöz

Karşımıza yeniden istemediğimiz bir hakemi çıkardılar. İstemiyorsak elbette sebebi var. Bizim derdimiz bizi kollayan hakem verin değil. Adaletli olsun. Eyyam yapmadan gördüğünü çalsın yeter. Tek derdimiz bu. Özellikle Beşiktaş'ımızın maçlarındaki gözden kaçmayan istatistiklerle göz dolduran Fırat Aydınus yine melek yüzlü şeytan gibi karşımıza dikildi. Böylece bu ülkede MHK denen kurumun hakem atamalarını kimler yapıyorsa, kime çalıştıkları iyice deşifre oldu. Daha Fenerbahçe maçı biter bitmez. Yöneticileri ve hocaları Palabıyık'a yüklendiler. Beşiktaş'ın penaltısı verilmemiş. Gol pozisyonu ofsayt diye Satıcı Cem tarafından tepki Karabük'te olduğu gibi doğranmış. Yavuz hırsız ev sahibini bastırır misali. Baştan ortalığı yaygaraya verdiler ki. Cinayetlerin üstü örtülsün. Sözleşmiş gibi tüm kalemşörleri ve ekran dilbazları savunmaya geçtiler. Efendim hakemlerde insanmış ve hata yapabilirmiş. Sahip çıkmak gerekirmiş. O kadar seviyorsanız alın kulübünüze kongre üyesi yapın. Rıdvan Dilmen neredeyse 1 yıldır konuşmadığı kadar konuştu ve konuşuyor.

2 hafta oldu susmuyor. TFF'ye sallıyor ama MHK'ya hiç dokunmuyor. 2 çift laf edemiyor. Beşiktaş kaybedince hakemler de insan. Akhisar, Fener'i yenince bu hakemlerle olmaz, Beşiktaş'ı yendik diye cezalandırılıyoruz dümeni. Aklı, vicdanı, yüreği olan herkes Beşiktaş'ın nasıl yenildiğini gördü. Kimi kandırıyorsunuz? Biz top oynamamız engellenerek maçı verdik. Baktılar ki oyuncu atmayla olmuyor. Şenol hocayı bile tribüne gönderdiler. Sonra da 1 maç ceza az oldu. En az 2-3 olmalıydı kafasındalar. Akhisar'ın kalesine tek bir atak yok. Kötü futbolu değil hakemi konuşuyorlar.

Kırmızı gördükten sonra sahadan çıkan oyuncuları yabancı dilden ne biliyorsa saydırıyor. Ona tek kelime yok. Maç sonunda hakemin yanına giden hocalarını da görmüyorlar. Deve kuşu gibi kafayı kuma gömmüşler ama kıçları açıkta haberleri yok. Mesela Fener istemiyor diye 2 yıldır Kadıköy'de değil maç yönetmek, balık yemeye bile gidemeyen Özgür Yankaya'dan hiç söz etmiyorlar. Beşiktaş katilleri inadımıza bizim maçlara verilirken, Aziz Başkan mutlu olsun diye onun afaroz ettiklerini aynen rafa kaldırıyorlar.

Rıdvan Dilmen program yaptığı yerlerin dışında her fırsatta demeç veriyor canlı yayınlara bağlanıyor. Olcay attığı gole sevinmemiş doğru bir şey yapmamış. Daha pozisyonu süzememiş ama sallıyor. Amaç hem bize sallamak hem de Palabıyık cinayetini örtmek için kafa karıştırmak. Olcay golü atınca kale arkasındakiler alkışladılar. O da eski takımının taraftarına saygıyla teşekkür etti ve nezaketen sevincini dizginledi. Ne var bunda? Ricardo, Porto maçında aynı tavrı gösterdi ve saygıyla karşıladık. Neyin altını kaşıyorsun anlat da bilelim. Penaltıyı taca mı attı? Boş kale yerine dışarı mı vurdu? Golden sonra paspallıklar yapıp ortamı germedi diye mi kızıyorsun. Biz Emre'nin Fenerbahçe'yle oynarken neler yaptığını unutmadık. Nerdeyse sahada galibiyete rağmen ağlıyordu. Bunları unuttun mu Rıdvan hocam?

Akşam baktım futboldan ziyade paparazi programına benzeyen bir canlı yayında coşmuşlar, Caner'i harcıyorlardı. Soyunma odasında Talisca'yla tekme yumruk, Caner'den uçan tekmeler, yetmedi kamçıyla saldırdı falan. Caner'i ünlü jokey Halis Karataş'la karıştırdılar galiba. ROK, o kadar yaygara yaptı ki TV'yi camdan dışarı atasım geldi. Soyunma odasında maçta kısa süren gerginlikler olur normaldir. Uzun versiyon görmek istiyorsa katil Felipe Melo'nun, Galatasaray'dayken 45 dakika süren soyunma odasındaki Riera saldırısının görüntülerini izlesin. Boşa yaygara yapmasın. Şu anda lider Galatasaray'la aramızda 5 puan var ama kimse onlardan bahsetmiyor. Top yekün Beşiktaş'a saldırmanın dayanılmaz cazibesine kapılmışlar. Varsa Beşiktaş, yoksa Beşiktaş. Kafanıza Beşiktaş gibi taş düşecek yine. Boşuna uğraşmayın cazgırlar. 2 yıldır Türkiye'nin en sağlam borusunu gördünüz. Bu sene de 3. defa göreceksiniz.

Akşam programın sunucusu ve Beşiktaş'lı olduğunu söyleyen arkadaşımıza defalarca mesaj attım hiç birini dikkate almadı. Kendisi de eyyam trenine binmiş gidiyor demek ki. Futbolculara sallayın, yönetime sallayın, Şenol hocaya sallayın. Ne çok sevenimiz varmış.

Maçı izlediğimiz yerde 1 Trabzonlu kardeşimiz vardı. Yan yana dostça izledik zevk aldık maçtan. Mekanın çoğunluğunda Fenerbahçe'ye gönül verenler daha çokçaydılar. Trabzon gollerinde öyle yaygara yaptılar ki görmeliydiniz. Sonunda dayanamadım ve söyledim. Bu kadar gerginlik dolu camiaları birleştirdik ve kardeş yaptık ya. Beşiktaş'ımızın ne kadar büyük olduğunu bir kez daha gördük vesselam. Takım eksiklerine rağmen biraz yorgundu. Trabzon kaybetseydi çok büyük sorunlarla karşılaşırdı. Dostça başladı. Dostça bitti. Gerginlik olmadan 2 tarafta erkek gibi top oynadı helal olsun. Stadımıza Trabzon formasıyla bile gelen çocuklar vardı. Kimse tek bir gerginlik yapmadı. Ben maçtan önce 3 eksiğimiz var ama maça çift forvet 4-4-2 çıkarsak Trabzon defansı ceza sahasının dışına bile çıkamaz diyordum ama öyle olmadı. Lens golünü attı resmen Beşiktaşlı oldu. Ama kaleye vurmak yerine Cenk'e çıkarsaydı maçın da kahramanı olurdu, olmadı.

Fırat kalkanı yine gülerek ve sohbet ederek maç yönetti. Zaten top sahada 48 dakika kalıyor. Yine her pozisyonda izahatlar vererek, parmaklarıyla 1-2-3 oldu diye sayarak sahne çaldı. 70'li dakikalarda Cenk'i yıkan oyuncuya 2. sarıdan kırmızıyı veremedi. Oysa maçın başında itibaren sarı kart ishali olmuştu herkese yapıştırıyordu. Bir ara oyuncumuza alttan tekmeyi vurdu düşürdü. Şimdi tam sırası, kendine kırmızıyı yapıştır da kurtulalım senden Fırat dedim. Maçın son 5-6 dakikalık periyodunda ise ödü koptu 3. golü buluruz diye. Tüm gücümüzle saldırırken son dakikalarda Rodallega az kalsın maçı alıyordu ama üstten gitti top.

Bundan sonra yapmamız gereken ise eskisinden daha fazla birlik olmalıyız. İlk yapmamız gereken Palabıyık ve Fırat kalkanına yoğunlaşmak ve başta MHK olmak üzere bu işin peşini bırakmamak. Ligin daha çok başındayız. Geçen yıl da sırlama aşağı yukarı böyleydi. Eksikler ve cezalılar takıma dönünce tekrar kendimize geleceğiz. Fesatların alt dudağı yere sarkacak.

Yine ŞAMPİYON OLACAĞIZ

SİYAAAAAHHHH...

Puan Durumu Detaylı Görüntüle

# Takımlar O G B M Av P
1 Galatasaray 15 10 2 3 14 32
2 Medipol Başakşehir 15 9 3 3 9 30
3 Fenerbahçe 15 8 5 2 12 29
4 Beşiktaş 15 7 6 2 10 27
5 Kayserispor 15 7 6 2 6 27
6 Göztepe 15 8 3 4 5 27