Yorgun Beşiktaş

Şimdi hep beraber itiraf edelim. Bu maçın zor geçeceğini hepimiz biliyorduk. Eksiklerin yerini dolduracak oyuncularımızın olduğunu söylesek de uyumlarından korkuyorduk.

Melike Ulus

Takımın mental ve fiziksel yorgunluklarını inceden inceye düşünüyorduk. Takımın beyinlerinin olmaması içten içe endişeye sevk ediyordu. Ama tüm bunlara rağmen kaybetmeyeceğimizi de biliyorduk. Bu da takıma ve oradaki taraftarımıza güvenimizden kaynaklanıyordu tabi.

Ama kolay değildi. Bir hafta içinde 1 derbi 1 Şampiyonlar Ligi maçına çıktı bu takım. Derbide olanlar malum. Fiziksel yorgunluğunun yanı sıra psikolojik olarak da yıpratıldı. Ona rağmen dimdik Alman liginin en dinamik takımının karşısına çıkıp Şampiyonlar Ligi’nde futbol nasıl oynanır şovunu yaptı. Aynı hafta içinde de Trabzon gibi güçlü bir takım karşısına çıktı. Hem de takımın 4 as oyuncusundan ve de hocasından mahrum bir şekilde. Galip de gelebilirdi ama olmadı. Herkes elinden geldiğince çaba gösterse de, takımda hem enerji hem de sinerji yetersiz kaldı. Sadece takımda değildi bu eksiklik. Leipzig maçının alınmasına neredeyse %50 lik oranda katkı sağlayan tribünde de yoktu o enerji. Takım yorgundu, tribün daha da yorgun. Beşiktaş yorgundu. Ama dediğim gibi kolay değildi. Olmadı da ve Beşiktaş kendi sahasında maçı alamadı. Her ne kadar mağlup olunmasa da, burada edilecek en güzel söz ise şudur; galip sayılır bu yolda mağlup!

Neden mi? Çünkü, yedekler neden ilk 11’e giremediklerini mesela böyle deney etmiş olacaklar. Kışkırtmalara gelip, gereksiz hareketler yaparak ucuz kırmızı kart alınmaması gerektiğini zihinlerine belki de böyle kazıyacaklar. İlk golünü atıp o sevinçle hep ben atmalıyım derdine düşmeden belki asist yapmayı da düşünmeye başlayacaklar. Maç boyunca müthiş kurtarışlar yapıp bir eksik adımın nelere mahal verdiğini belki böyle görecekler. Oyuna sonradan girdiğinde orta sahada muhteşemken, ilk 11’de başlayınca da o hüneri göstermesi gerektiğini belki böyle öğrenecekler. 58. dakikada forvetini çıkarıp, maçın sonlarında ise kurtarıcı rolünde bilmem kaçıncı forvetini oyuna alarak maçın koparılamayacağını da böyle deneyimleyecekler. Yani her şerde bir hayır olmuş olacak, bu hayır da bundan sonra hep yanımızda olacak.

Sizleri bilemem ama ben böyle düşünüyorum. Ligin daha başlarındayız ve önümüzde daha uzun bir maraton var. Bu kulvarda puan kaybetmek de işin gereğinde var maalesef. Ama kazanma hırsına ve kaybetmeye tahammülü olmayıp mücadelesine şahit olduğumuz bu takım bizi bu sene yine mutlu edecek. Ve biz yine, dağa taşa, havaya suya, denize karaya, uçan kuşa kükreyen kediye, palalıya palasıza, satılığına kiralığına Şampiyon Beşiktaş yazdıracağız.

Puan Durumu Detaylı Görüntüle

# Takımlar O G B M Av P
1 Galatasaray 15 10 2 3 14 32
2 Medipol Başakşehir 15 9 3 3 9 30
3 Fenerbahçe 15 8 5 2 12 29
4 Beşiktaş 15 7 6 2 10 27
5 Kayserispor 15 7 6 2 6 27
6 Göztepe 15 8 3 4 5 27