Kafes dövüşü

1 puan iyi.. Kazanç bile sayılır. Hele 2-1 den sonra maçın Trabzon ile Fabri arasında geçtiğini düşünürsek. Takım son üç maçta ortaya koyduğu performans itibari ile (Leipzig ilk 25 dakika hariç) beni karamsarlığa doğru hızla sürüklemekte.

Bülent Bilirgen

Taraftarın büyük çoğunluğunun da benim kadar olmasa bile, son iki lig maçında alınan 1 puanın azlığından çok ortaya konan mücadelenin yeterliliğindeki ve oyunun kalitesindeki eksiklik dolayısıyla sıkıntı yaşadığını düşünüyorum. Hele Trabzonspor maçı son senelerde oynanan maçların en vasatı en kişiliksiz olanı idi belki de..Oyunun hiçbir bölümünde hakimiyetimizin olduğunu söyleyemeyiz. Maç sanki bir kafes dövüşü idi tekmeler , yumruklar havada uçuştu. Oturtan galip gelecekti ama, iki takım da Lens ve Rodallega ile bu fırsatı yakalamasına rağmen bitiremedi rakibinin işini. Ha bir de Fırat’ın Okay’ı ikinci sarıdan bilerek ve isteyerek atmaması da Beşiktaş’ın önünün kesildiği an olarak değerlendirilmelidir.

Beşiktaş, özellikle son iki senedir hep kontrolün kendinde oynadığı maçlara alıştırdı bizleri. Süprizlerin olmayacağına inandığın puan kaybetse de ya büyük bir şansızlık yada kötü oyun ile olacağını bildiğin maçlar seyrettik.. Yani bu kadar rastgele bu kadar sonu düşeşe kalmış bir maç görmeyeli çok oldu. Bireysel olarak baktığımızda da Fabri, Babel,Pepe ve Tosic’ten başkası ile ilgili çok olumlu konuşulamaz bir gece yaşandı. Biraz biraz da Gökhan Gönül. Şu bir gerçek ki Gökhan’nın sağ, Adrianonun sol bek oynadığı defans en ideali .

Henüz kadroda kendine net yer bulamamış yenilere baktığımızda ise, Medel anlaşıldı ki hamleli bir defans oyuncusu. Üçlü defans oynayan takımlarda defansın çabuk stoperi olarak iş yapabilir. Hatta üst düzeyde oynayabilir. Ancak şu andaki Beşiktaş takımında ise formda Tosic’in alternatifi olmaktan öteye gitmez Şilili. Ayrıca, sağbek ve ortasaha pozisyonlarında ise ancak alternatiflerin alternatifi olabilecek bir görüntü verdi. Negredo için ise hala umudum sürmekte. Hele bu maçta Cenk’in vurdum duymaz halini gördükten sonra keşke çıkmasaydı dedim. Lens tarafında ise hava biraz daha aydınlanıyor gibi. Özellikle öne geçilen maçlarda çok önemli bir açık alan oyuncusu olduğunu kanıtladı. Eskilere baktığımızda ise öyle bir isim var ki hakikaten ne diyeceğimi bu kadar bilmediğim bir oyuncu görmedim. Talisca beni gerçekten yoruyor. Sahada topçu olsam bunu sopayla kovalar yeter kardeşim in sırtımızdan derim diye düşünürken adam öyle bir ikiye bir öyle bir şut öyle bir çalım atıyor ki yok böyle şey diyorsun. Kısacası bu adamı benim anlamaya kapasitem yetmiyor. Anlayan bonservisini alsın tepe tepe kullansın. Allah onunla oynayana da sabır versin. Yukarıda da bahsettiğim gibi en çok da Cenk’in performansı şaşırtmıştır Şenol hocayı. İşlerin iyi gitmediği ve çok ihtiyaç duyulan zamanda oyuna giren golcü oyuncu son haftalardaki formuna hiç yakışmayacak bir oyun sergiledi. Caner ve Tolgay’ın da performanslarını daha yukarıda bekliyor idim. Özelikle Tolgay takımın en çok ihtiyaç duyduğu pas oyununa hiç katkıda bulunmadı. Onun aldığı her topu dikine oynayıp final pasları atma isteğinin bitip tükenmeyişi de oyunun çığrından çıkmasına da bir sebepti bence.

Beklenen Ekim ayı geldi çattı. Beklenen diyorum çünkü bütün teknik adamların takımları ve kendileri için verdiği sure bu idi. Son milli aranın dönüşünde ligde gerçek hayatın başlayacağını düşünüyorum. Beşiktaş açısından, takımın bir an önce toparlanması ve oyun düzenini tekrar oturtması gerekiyor. Kontrol tekrar geri kazanılır ise kalan 27 maçın hiçbirinden korkmaya gerek yok. Ama son zamanlardaki gibi, beraber oynamaktan uzak bireysel beceriye dayalı oyunda başınıza ne geleceğini bilemezseniz. Ama Beşiktaşlı bir şeyi çok iyi biliyor ki başlarında Şenol Güneş gibi bir lider var. İşler karışmaya başladığında, direksiyon hakimiyeti kaybolmaya yüz tuttuğunda lider farkını gösterecektir. Ve artık sahne sayın Güneş'in.

 

Puan Durumu Detaylı Görüntüle

# Takımlar O G B M Av P
1 Galatasaray 15 10 2 3 14 32
2 Medipol Başakşehir 15 9 3 3 9 30
3 Fenerbahçe 15 8 5 2 12 29
4 Beşiktaş 15 7 6 2 10 27
5 Kayserispor 15 7 6 2 6 27
6 Göztepe 15 8 3 4 5 27