Güç ve iştah

Eksik olanlar bunlar. Son 2-3 senedir gördük ki bu takımda teknik, taktik, beceri, akıl, akışkanlık, bitiricilik, gerektiğinde sertlik, çoğu zaman bolca yürek, coşku gibi iyi bir futbol takımında olması gereken tüm değerler mevcut.

Bülent Bilirgen

Ama bunları ayağınızdaki güç ve içinizdeki iştah ile birleştiremezseniz yıldızınız yavaş yavaş söner. Dost acı söyler misali hemen en başından söyleyelim. Ağustos sonu itibari ile Beşiktaş futbol takımı güçsüz. Üstüne bir de iştahsız. Benim için teknik heyete verilen sure dün gece son düdükten sonra dolmuştur. Çünkü hazırlık maçlarının tamamında, Konya Süper Kupa ve ilk 2 lig maçında gördük ki bu takım ikili mücadele kazanamıyor ve hiç taktiğinde olmadığı şekilde faul yapıyor. Bunun tek sebebi fiziki yetersizlik. İşin bilimsel yönüne girecek kadar uzman değilim yani şu kadar rakımda bu kadar süre, bu kadar nem de bu dayanıklılık yapılmalıydı bilgiçliğini yapamam ama şunu net söyleyeyim ki takımın fizik kondisyon olarak belli bir ivme kazanması için geçilen sure yeterlidir. Milli aradan sonra 4. Hafta Karabük deplasmanı ile başlayacak süreçte rakibe boyun eğmeyen, onu çıkartmayan, kaptığı topları çabuk ve dikine oynayan bir takım görmeyi bekliyor Beşiktaş taraftarı. Bütün bu sürecin de sorumluluğu tamamen teknik heyete aittir. Yok kırıldım, yok gücendim, yok oraya gittik yok burada kaldık bunları konuşacak zaman değildir. Bu takım ko-şa-cak, ı-sı-ra-cak.. Bunları yapamıyor ise takımın, 34’lük Querasma’nın keseceği ortadan, atacağı kornerden yada sadece gol peşinde koşan Talisca’nın vuracağı 1 şuttan ancak bir kaç maç kazanırsın. Takıma 3 tane yeni oyuncu alındı. 3’ü de çok kariyerli. (Bakmayın Lens’in son sene Fener’de oynadığına hatırı sayılır kariyeri var onun da) Çok net olarak söyleyeyim bu oyuncuların hepsi bu takımda ilk 11 oynamalı. Yok hazırmış yok değilmiş yok antrenman performansı şöyleymiş yok böyleymişi olmaz bu karıyerdeki oyuncuların. Oynatırsın iyidir kötüdür görürsün. Senin orta sahan (Atibaba dahil) bu kadar ağır çekim oynarken Medel mi hazır olmayan? Sen kenar oyuncularından kaleye dikine bir bindirme gösteremezken Lens mi hazır olmayan? Onlarca orta gelen ceza alanına santrafor mevkinden kafa golü bulamazken Negredo mudur yeterli olmayan? Benim bunları anlamam mümkün değil ve hocadan da iyi bilemem tabi ki. Ayrıca Şenol hocaya ilk günden beri inananların başında geliyorum ve bu oyuncuları ben istemedim bekleyecekler, ben istediğimde zaman zaman oynarlar tribüne gireceğini de hiç sanmam. Şenol hocaya ve eksilen(Tamer Tuna) teknik heyete saygım ve sevgim büyük. Ama testiyi kırmadan kendimizce gördüğümüz doğruları çok net ortaya koymamız gerekiyor. Basına kimse aldanmasın. Yok baskılıymış yok pozisyon vermemiş. Yok güven tazelemiş. Bu takım üç gün sonra Monacolarla Portolarla oynayacak, her maçını geçen sene kümede nasıl kaldığı belli olmayan ve kadrosunu yeniden kuran Bursa ile değil. Takımın yukarıda söylediğim tarihten itibaren tabanca gibi hazır olması gerekiyor.

Dünkü maç özelinde kişisel olarak olumlu bir kaç kelimeyi takımın çift stoperine yazabiliyor isek durum zaten ortadadır. Taraftar tokat yemiş gibi terk etti stadı. Eskiden Quaresma yandan, önden, sağdan bindirene vermedi mi sinirlenen taraftar dün hiç gördü mü, Portekizlinin yanından bindireni ya da ona yaklaşıp üçgenler kurup pas yapanları? Sahi gördü mü derken Talisca'yı göreniniz oldu mu? Senol hoca da görememiş olmalı ki çıkartamadı oyundan? Yukarıda bahsettiğimiz temposuzluğun üstüne bir de Talisca 3'lü orta sahanın biri oldu mu son dakikaları zor getirirsin böyle. Ne ölümüne Quaresmacı ne de düşmanı oldum. Aynı şey Talisca için de geçerli. Benim futbol anlayışımda ilk 11 önemli diğerleri önemsiz yok. Bu bir oyun ve en önemli unsur 90 dakika süresince verimlilikte devamlılık. Bu süreyi maksimum tutan takımlar maçları kazanıyor.Maçların başlarında vurma , kırma , yoğun baskı fazla olurken sonlarında teknik , yetenek, kalite ön planda olabiliyor. Tabi takım olarak diri kalabilirsen. Başka fikirlere saygı duymakla birlikte bence , Beşiktaş takımı Avrupa'daki rakipleri ile oralı gibi oynamak aynı zamanda ülke futboluna ambargo koymak istiyor ise kadrosunu Quaresma ve Talisca’yı sonradan hamle oyuncusu olarak kullanacak bir yapıya kavuşturmalıdır.Kanatlarda yeterli alternatif var ama diğer taraf için forvet arkası oynamayı bilen ama merkez orta saha özellikleri de olan bir oyuncu daha ihtiyacı var takımın. Sonuç olarak, yabacı sayısından ötürü ikisi birden olmuyor ise Tosic’in formu ve Medel’in varlığına güvenilerek uçağın rotası Kiev’den Milano’ya değiştirilmelidir.

Herkese iyi Pazarlar...

Puan Durumu Detaylı Görüntüle

# Takımlar O G B M Av P
1 Galatasaray 12 8 2 2 13 26
2 Medipol Başakşehir 12 8 2 2 9 26
3 Beşiktaş 12 6 4 2 7 22
4 Kayserispor 12 6 4 2 5 22
5 Fenerbahçe 12 5 5 2 8 20
6 Demir Grup Sivasspor 12 6 1 5 -1 19