Pankart

Aslında teknik, taktik , oyun konuşulacak zaman değil mevsim olarak. Profesyonel takımların, sezon açış zamanlarına,yükleme yapış şekil ve hedeflerine göre değişkenlik gösteren form durumları oluyor ilk haftalar.

Bülent Bilirgen

Süper kupada da öyle bir maça tanıklık ettik. Konyaspor teknik heyeti ve futbolcu grubu diri ve istekli oyunlarının karşılığını kupa ile aldılar. Kendilerinden kalite olarak çok yukarıda olan son iki senenin şampiyonunu iyi kapanıp ve doğru çıkışlar ile alt etmeyi başardılar. Tebrikler. Konyaspor için dikkat edilecek en büyük konu erken form tutma ile yaşayabilecekleri sorun olacaktır. Geçen Osmanlıspor’un ligde yazdığı kompozisyonun giriş, gelişme bölümlerini incelerler ve sonuç bölümünde ne hale geldiğine göz atarlar ise kendileri için hayırlı olur çünkü baş yazar aynı kişi. Ha bir de unutmadan santrafor eksikleri var sadece istikrarsız Traore ve uçurtma Fofana ile bırakın Avrupa Ligini çıkartmayı kümede kalır mı kalmaz mı durumları tartışılır.

Geçelim şampiyona. Aslında şablonda ve oyun oynama ezberinde bir sorun yok ki en önemlisi de budur. Küçümsemeyelim bunu oturtmak 4 yılını aldı Beşiktaş’ın. Dedik ya biraz sezon başı yorgunluğu biraz rehavet biraz iştah eksikliği dünkü sonucun baş aktörleri idi. İştah eksikliğini anlıyorum çünkü takım hala şampiyonluk havasında. Bu da normal sindirmek için biraz daha zaman gerekiyor. Bu tip mağlubiyetlerinde sindirime yararı olduğunu bir karbonat bir maden suyu etkisi yaptığını da unutmayalım. Bireysel olarak bir kaç oyuncunun üstünde duralım çünkü hakikaten ağır eleştirmek haksızlık olacaktır bu dönemde. Pepe , bence topu kullanımdaki pas hataları dışında çok olumlu oynadı. Çabukluk ve sertliği yeterli idi ki unutmayalım idman olarak arkadaşlarının gerisinde. Kendisinden heyecan ile beklediği arkadan ikiye birler ile kendini orta sahaya atma becerisini burada göstermedi ki bu çok doğal, hem dediğimiz gibi kaslar henüz hazır değil hem de yeni bir futbol kültürünü görmesi alışması gerekiyor kendi olması için. Penaltı konusunda kızacak bir şey yok. Tipik bir stoper refleksi, o çalımı yersen yüzde 90 o penaltıyı yaparsın. Ters yakalandı. Cenk’i çok kuvvetli Babel’i de hazırlık maçlarına oranla daha hareketli buldum. Ancak topu her atakta sağ ayağına alıp dışıyla kendi solbekine doğru topu itip geri pas vermeyi biraz daha abartır ise maçlarda Şenol hoca ile bol bol muhabbet etme şansı olur kulübede. Ondan beklenen tersten gelen ortaları gol yapmasının yanında ikinci yarı rakip bekin arkasına attığı koşuları arttırmasıdır. Sol bek demişken Adriano da bıraktığı yerden başlayamayanlardandı. Yenilen ilk golde bazıları Tosic’e hata bulsa da %99’u Brezilyalıya ait. Böyle pozisyon kaybetme, yalancı koşuya kanma ve kendi alanını boşaltma yakışmadı kendisine.Teknik açıdan son olarak başta Atiba olmak üzere sınıfta kalan orta sahaya değinelim. Tolgay ve Oğuzhan belli ki sırtı dönük top aldı mı ne rahat ediyor ne de verimli olabiliyorlar. O zaman paşa paşa aralarında anlaşıp biri sahada biri kulübede rahat edecek. Geçen sene sonu ligde temposuz maçlarda yan yana arkada oynadılar ama önlerinde Talisca ile 3 maç üs tüste kaldıramaz çatlarlar.. Onların birinin yanındaki, orta bölgeye sertlik , defansif ağırlığın yanında oyunun akışını etkilemeden işin içinde olacak pozisyonda sıkıntı daha büyük.. Son 3 senedir Atibaba bu işi çok iyi yaptı. Hala da yapabilecek kapasitesi var ama 30 ama 45 dakika. Ha ben 90 dakika kullanırım çatlayana kadar diyor isek yine oynar çıkar o tempoya yakında ama geçen sene 25. Hafta kapadığı kontağı bu sefer 15’de kapar Kanadalı. Bir önceki yazımda da yazdım yineliyorum. Beşiktaş yönetiminin stoper dışında ne yapıp edip bu pozisyona da oyuncu alması gerekiyor. Musa Çağıran en önemli adaydır yerlilerden. Ama ben Sosa’yı alırım ister arkada kullanır ister Talisca’yı yedeklerim derlerse de kimse itiraz etmez.

Saha içi bu kadar. Son ama en önemli husus saha dışı ile ilgili. Tribünlerin hali , sahaya atılan kelebekler ve atlayan binler. Bu görüntüler dünyanın başka bir bölgesinde olsa fanatiklik der geçersin. Fakat günümüzün Türkiye’sinde durum biraz farklı. İnsanların birbirinin düşüncesine tahammülü kalmadı. Birbirine yabancı iki toplumun kavgası hissiyatı oluşturuyor ve bu çok tehlikeli. Bu maçta Beşiktaş taraftarı sakin kalmasa çok kötü sonuçlar çıkabilirdi. Büyüklere, yetkililere düşen görev bu tehlikeye derhal müdahale ederek dostça , kardeşçe yaşama olgusunun kaybolmamasını sağlamaktır. Düşünün bu toprakların şimdiye kadar ki en büyük birleştirici unsuru Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün adını taşıyan pankart bile birileri tarafından içeri alınmıyor. Marşlar, pankartlar siyasi bir mesaj gibi lanse ettiriliyor. Halbuki bugün siyaset var ise 70 yıldır siyasiler böbürlenerek milletin desteğini arkamıza aldık diyebiliyorlar ise Atatürk ve silah arkadaşları sayesinde olduğunu inkar etmek mümkün müdür? O insanların siyaset ile uğraşacak zamanları var mıydı yoksa siyaset üstü mü idiler? Ama yazıktır ki , sırf Paşanın adı yazıyor diye o pankart, bu ulusun en büyük kahramanlık destanının ilk durağı olan Samsun’da stada sokulmuyor. Stadın adı da 19 Mayıs !! Kusura bakmayın ama kimse bu yazdıklarımın üstüne burası spor sitesi siyaset yapmayın falan demesin. Benim yukarıda yazdıklarım hiç bir siyasi partiye destek yada köstek amaçlı değil sadece tarihi hatırlatmak amaçlıdır..Zaten hiçbir aklı başında devlet yetkilisi yada siyasi kimlik bu tip bir içeriği olan pankarta yasak uygulamasına izin vermezdi. Durumdan vazife çıkartmak isteyen birinin ettiği halt şimdi sıkıntı olarak ortada kaldı. Birleştiriciliğin , kardeşliğin temelini atmak toplumlar arası çekişmeyi önlemek de spor kuluplerinin adı konmamış görevleri arasındadır. Buradan hareketle, Beşiktaş yönetimine düşen kimseden çekinmeden, ucunda para kaybetmek , kupa kaybetmek de olsa o pankartı futbolcularının elinde Antalya maçına çıkartmak yada çok işin içinde olmayalım diyeceklerse de taraftarın istediği yere asmasına izin vermektir.

Herkese saygılar,

Puan Durumu Detaylı Görüntüle

# Takımlar O G B M Av P
1 Galatasaray 15 10 2 3 14 32
2 Medipol Başakşehir 15 9 3 3 9 30
3 Fenerbahçe 15 8 5 2 12 29
4 Beşiktaş 15 7 6 2 10 27
5 Kayserispor 15 7 6 2 6 27
6 Göztepe 15 8 3 4 5 27