Beşiktaş zayıf taraflarına doğru teşhis koymalı

Beşiktaş, Barcelona tarzı “possesion” ( topa sahip olma) futbolu oynuyor.

İlhan Durusoy

Şenol Hoca teknik kapasitesi yüksek ancak, fizik gücü az oyuncuları tercih ediyor, bu sayede Beşiktaş göze hoş futbol oynuyor. Possesion futbol tek pasla oynanır, o da teknik oyuncularla olur. Ön libero ve defansta fizik gücü öne çıkar.

Ancak rakip orta sahasında fizik gücü fazla ve rakipdefansa pres yapan takımlara karşı Beşiktaş’ınn zayıflığı var, gol pozisyonu yaratması için topun defanstan forvete geçmesi gerekiyor. Benfica maçı ilk yarısı, son Schalke 04 maçı, Karabük ve Kasımpaşa maçları bu durumu açıkça gösterdi. Rakip, Beşiktaş defansına pres yapınca sıkışan defans ileri uzun top atıp topa sahip olma şansını %50’ye düşürüyor. Burada devreye girebilecek oyuncu Gökhan İnler olmalıydı; ancak bırakıldı, anlamak zor. Şenol Hoca’nın Gökhan’dan yeterince faydalanmadığını biliyoruz. İyi bir Beşiktaşlı'yı kaybetmek bizleri üzdü. Bu sene takımlar güçleniyor, fizik gücü artıyor. Geçen sene orta sahada Atiba’nın insan üstü gayretiyle ayakta kaldı. Bu sene bir sakatlık veya form düşüklüğü orta sahayı zora sokar. Ön libero iki teknik oyuncu ile prese karşı duramaz.

Bir stoper eksikliği lafı senelerdir konuşuluyor. Top stopere gelinceye kadar ön liberolar ve orta saha topa müdahale etmeli, rakip forvetleri direkt stoperlerle karşı karşıya bırakmamalı. İki sene şampiyon olunması bu zayıflığın bu sene de problem olmayacağını göstermez. Ayrıca şampiyonlar liginde takımların orta saha fizik gücü çok yüksek.

Bir hocanın şampiyon yaptığı takımın korunamaması hoş bir durum değil, ama şartlar öyle gerektiriyor.

İlhan Durusoy / HABER1903

Puan Durumu Detaylı Görüntüle

# Takımlar O G B M Av P
1 Galatasaray 15 10 2 3 14 32
2 Medipol Başakşehir 15 9 3 3 9 30
3 Fenerbahçe 15 8 5 2 12 29
4 Beşiktaş 15 7 6 2 10 27
5 Kayserispor 15 7 6 2 6 27
6 Göztepe 15 8 3 4 5 27