Basketbol Federasyonu'na soruyorum: Kendi davranış kurallarınızı kendiniz çiğnemediniz mi?

“Basketbola Saygı” başlığında Basketbol Federasyonu “Davranış Kuralları” koymuş. Ne güzel bir düşünce, ama ilk önce Federasyon’un kendi ihlal ediyor, kendi saygısızlık yapıyor.

İlhan Durusoy

A takımlar – Yetişkin Basketbolcular bölümünde;

“Rakibe karşı haksız avantaj sağlamaya ve rakipleri kasıtlı olarak sakatlamaya yönelik hareket ve davranışlarda bulunulmamalıdır.”

“Sporcular öfke ve hareketlerini kontrol etmekle yükümlüdürler. Hakemlere sözlü ve fiziksel itirazda bulunulmamalı, rakiple veya takımdaki diğer sporcularla münakaşaya girilmemeli, tahrik edici hareketlerden uzak durulmalıdır.”

Görevliler Bölümünde:

“-Sporcular ve antrenörler, oyun kurallarına ve basketbol ruhuna saygı göstermeye teşvik edilmelidir.

- Hakemleri ve kararlarını yanlış yönlendirecek her türlü hareket ve söylemden kaçınılmalıdır.”

BJK’nin rakibi hakemleri protesto etmek saha dışına çıkıyor ve çıkarılıyor, maçın sonucunu etkiliyor. Bunlar Federasyonun “basketbola saygıya” aykırı davranışlar sayılmıyor. Basketbolun futbolla karşılaştırıldığında nezih spor olduğu iddia edilir. Bu şekilde mi nezih olacak?

Disiplin Talimatı Madde 21 Hükmen Yenik Sayılma

22.1.3 Herhangi bir takımın leh veya aleyhine netice verecek şekilde karşılaşmayı tamamlamadan sahadan çekilmek veya bilerek yenilgiye neden olacak şekilde davranmak, Sahayı terk etmek maçın sonucunu etkilemediği ve hakemleri etkilemediği ispat edilebilir mi? Futbolda böyle bir olay olsa hakem oyunu tatil eder, hükmen yenik sayılır. Böyle bir olay görüp de önümüzdeki seneye ceza verilen bir uygulama gören var mı

Olaydan maç sonucu etkilenen BJK basket takımıdır.

İlhan Durusoy / HABER1903

Puan Durumu Detaylı Görüntüle

# Takımlar O G B M Av P
1 Galatasaray 12 8 2 2 13 26
2 Medipol Başakşehir 12 8 2 2 9 26
3 Beşiktaş 12 6 4 2 7 22
4 Kayserispor 12 6 4 2 5 22
5 Fenerbahçe 12 5 5 2 8 20
6 Demir Grup Sivasspor 12 6 1 5 -1 19