Efes Harabeleri

Futbol takımı işi bitirdi. Bir de şu işin kutlama tarafını becerebilirsek tam olacak.

Bülent Bilirgen

Neyse, tam bu seneyi unutalım, önümüzdeki sene daha önemli ve şimdiden stres yüklenmeye başlayalım ki konsantrasyon bozulmasın, bu taraftara saracak da bir şeyler lazım diye düşünüyordum ki basket takımı yetişti imdadına camianın. Evet basketbolda bir dram izliyoruz son günlerde deyip hemen dalalım konuya.

Efes Pilsen köklü bir kulüptür basketbol camiası içerisinde ve tabii ki bunu reddetmek kimsenin haddine değil. Ama sahibi de değildir yani bu sporun. Hatta hiçbir şeyin sahibi değildir. Tek bir çivi bile çakmamıştır. Ne bir salon ne bir pota ne bir file koymamıştır fiziki olarak. Varsa yoksa ürününün reklamını yapmıştır, yaptığı harcamanın da düşürebildiği kadarını düşürmüştür vergiden. Bir nevi pazarlama bütçesi yani. Son yıllarda alkollü içecek yasasından dolayı ismini tam olarak kullanamasa da herkes zaten biliyor neyin ne olduğunu ve tam gaz reklama devam.. Ha bunun karşılığında sportif olarak ne verdiler bize bir Naomoski bir Koraç kupası eh biraz da Aydın Örs. Tamam Ufuk hocayı da unutmayalım. Eee nerede harcanan o milyon dolarlar, eurolar, yeni eski liralar millete satılan biralar?? Çikolatacılar kadar bile olamadılar. Ülkerspor dediğin takımın mazisi nedir? Ama adamların yaptıklarına bak. Önce iyi takım kurup Euro lig lisansı aldılar, sonra o takıma taraftar transfer ettiler, sonra salon yapıp en son da arka plana geçip kurdukları sistemin takipçisi oldular. Sonuç? 3 kez F4 ve bir şampiyonluk. Bakmayın ezeli rakibin yaptığı yaygaraya son başarının büyük çok büyük payı Ülkerspor'a aittir.

Peki bunca yıldır oluk oluk para döken onlarca yabancı oyuncuya bu milletin parasını veren Pilsenciler ne yapıyor? Kendinin 5’te biri bütçe ile kurulmuş takım karşısında aciz durumlara düşüp sahadan takım çekiyor. Sebep? Hakemler... Vah vah vah... İnsan da bir utanma duygusu olur. Tabi genel menajerleri namı diğer ‘’kelepçe Alper’’ alışmış kendi oynadığı zamanlardaki müessese takımlarının kollanmasına. Bir iki aleyhine düdük çalınıp 2-0 geri düşünce bastı tweet’i final kararı alınmış diye. Sonra ne oldu? Önde götürdükleri maçın bile kontrolü gidecek korkusu ile kendisini oyuncağının sahibi zanneden patron Özilhan’nın arap şeyhi tadındaki işareti ile takımı sahadan çektiler. Arap şeyhi diyorum çünkü bu tip bir olayı çocukken Fransa – Kuveyt dünya kupası maçında görmüş Kuveyt’li abinin takımı sahadan çekmesini seyrederken hayrete düşmüştüm.Hazır çocukluğuma inmişken devam edelim, hani küçükken mahallede top oynarsın ama topun sahibini de mutlaka takıma almak zorundasındır ya, sevgili hakemlerimiz de sayın Özilhan’nın bu hareketinin sonrasında top gidecek galiba korkusuna girerek maçı devam ettirdiler. Aslında seri orada 3-0 bitti. Dedim ya bundan sonrası dram ve koca bir tiyatro. Tabi Ufuk hocanın takımı da suçlu. 65-58 den 1 dakikada maç vermek öyle kolay iş değil. Eline geçen faulleri atama son ribaundu çekeme bekle ki Hidayete ermiş federasyon senin lehine bu maçı tescil etsin. Zor dostum zor. Belki bu yazı siteye asıldığında bir sonuç çıkmış olur.

Özetle, ne olur ise olsun bu yapılanlar tek kelime ile ayıptır. Mazisine saygı ile yaklaştığımız Efes kulübüne yakışmamıştır. Hele bir de erkeklik yapıp sahadan çekildikten sonra geri gelmek çok komik olmuştur. Bakmayın erkeklik dediğime cinsiyet ayrımcılığı yapmak hiç huyum değildir toplumda cesaret anlamında kullanıldığı için söyledim. Yoksa bir yerde okuduğumda çok hoşumada gitmişti ki efsanelere göre tarihi Efes kentini tamamı kadın savaşçılardan oluşan Amozonlar kurmuş. Yani düşünün bir tarafta eşsiz antik kenti kuran korkusuz amazonlar, bir tarafta kaçtığı sahaya geri dönen harabelerdeki delikanlılar...

Puan Durumu Detaylı Görüntüle

# Takımlar O G B M Av P
1 Galatasaray 15 10 2 3 14 32
2 Medipol Başakşehir 15 9 3 3 9 30
3 Fenerbahçe 15 8 5 2 12 29
4 Beşiktaş 15 7 6 2 10 27
5 Kayserispor 15 7 6 2 6 27
6 Göztepe 15 8 3 4 5 27