Cimbomlu, tarih bunları da yazıyor

Kartal binbir sıkıntı içerisinde bir yandan borç ödeyip diğer yandan dünyanın takdir ettiği bir stat yapıp, içeride şampiyonluğa koşarken dışarıda bir Kiev müsabakası hakem rezilliği yaşamasına rağmen ülkemizi şerefle temsil etmiş...

Atıf Keçeci

ve Avrupa kupasında çeyrek final maçında penaltılar sonucunda yarı final yolundan dönmüştür.

Bu ülkenin tüm insanları büyük üzüntü yaşarken sadece Mektebi-Sultani çocukları işi aşağılamaya çalışmışlardır. Resmi sitedeki 17 sene evvelki olayı gündeme getirerek kendilerini tatmin etmişlerdir.

Şimdi yazacaklarım tarihte yerini alan olaylardır. O resimlediğiniz kupayı seyrederken bunları da değerlendirin, belki bir kısmınızın yüzü kızarır.

Tarih 31 Mayıs 1986 Ramazan günlerini idrak ettiğimiz bu sezonun son haftasının bir gün öncesi . Başkan S.Seba başkanlığında Trabzon’dayız . Kafilenin bir kısmı usta otelde diğer kısmı Büyük otelde konaklıyoruz.

Akşam saatlerinde Usta otele elinde krokodil derisi çantayla o dönemin Cim bom’un futbol işleriyle ilgili meşhur yöneticisi geldi.Takımının İstanbul’da şampiyonluk maçı var o ise memleketimin takımı deyip Trabzon’a geldim demişse de çalışmaları malum olduğu için kimseyi inandıramamıştı. Tüm kafilenin tepkisini ve olası fiili müdahaleyi başkan S.Seba önledi. Bir gün sonra 1 Haziran 1986 da biz Trabzon’la oynarken GS, Sarıyer ile oynuyor, hakem iyi seçilmiş Özcan Oal. Sabaha kadar otellerinin önünde davullar zurnalar çalarak futbolcularımızı uyutmamışlardı. Şampiyonluk yolunda çekişen iki takımında 53 er puanları, BJK'nın averajı 44 GS'nin ise 37 idi. G.S kazanıp BJK berabere kalırsa şampiyon olacaklardı. Müsabakayı protokol tribününün en önünde o dönemin semtin ve kulübün haklarını korumada gözünü budaktan esirgemeyen arkadaşlarımla beraber seyrediyoruz. İlk yarı 0-0 bitip futbolcular soyunma odalarına giderken krokodil çantalı cimbomlu malum kişinin sesi duyuldu “ Uşaklar 5 idi on oldu “ . Bunun vaat edilen beraberlik sonucuna verilecek teşvik priminin arttığının haykırmasıydı sanki. Beşiktaş Gökhan Keskin’in golüyle, GS ise Hakem Özcan Oal’ın penaltısını sayıya çeviren Raşit’in golüyle kazansa da o tarihte daha kaleci Zalad ülkemizde oynamadığından yeterli 8 gol averajı elde edemedikleri için emellerine kavuşamamışlardı.

Bir sene sonra gene şampiyonluk için iki takım çekişiyor. Bitimden bir hafta önce BJK 50 , GS 51 puanda. BJK -Malatyaspor ile deplasmanda, GS ise içeride Kocaelispor ile oynuyor. Gene teşvik iddiaları tavan yapmış durumda ve sonuçta BJK Oktray Çevik’in golüyle kaybederken GS kazanıyor. Karşılıklı ithamlar ve GS cephesinden ağır ifadelerle karşı gelişler süregeliyor.

Ancak, güneş balçıkla sıvanmadığı gerçeği tekrar yaşanıyor. 6.4.2003 tarihinde Star TV de GS'lı Murat Özarı’nın programında o tarihte oynayan ve yedek bekleyen Malatyasporlu futbolcuların Eren, Şehmuz başta olmak üzere itirafları peşpeşe geliyor . Hepsi teşvik aldıklarını ve para miktarının o tarihte bir Şahin , Murat marka otomobil fiyatı olduğunu çekinmeden aldıklarını mikrofonlara söylüyorlardı.

Bu Mektebi-Sultani,lilerin marifetleri bunlarla da bitmiyor 30.5.1993 de son şampiyonluk maçı puanlar eşit (63 ) BJK Averajı 43 GS yın ise 45 idi. Ve GS deplasman da Ankaragücü’ne 8-0 galip gelirken sanki rakip kalede kaleci yoktu. Esame listesinde kaleci olarak Zalad ismi yazsa da varlığını sonuç anlatıyordu.

Genç nesil bilmeli ki tarihe geçenlerin sadece GS'nin Avrupa Kupa şampiyonlu değil geçmişte kat ettiği yollarda ki spor ahlakı dışı işlerinin de olduğudur.

Murphy’in güzel sözlerinden birinde bahsettiği tek boynuzlu gergedanın Beşiktaş olduğu anlayışıyla büyük düşünürün bu “ Tek boynuzlu gergedanla birdirbir oynanmaz “ sözünü cinconlara hatırlatıyorum.

Puan Durumu Detaylı Görüntüle

# Takımlar O G B M Av P
1 Galatasaray 12 8 2 2 13 26
2 Medipol Başakşehir 12 8 2 2 9 26
3 Beşiktaş 12 6 4 2 7 22
4 Kayserispor 12 6 4 2 5 22
5 Fenerbahçe 12 5 5 2 8 20
6 Demir Grup Sivasspor 12 6 1 5 -1 19