75 saniye

Çıkan olaylar yüzünden maç yaklaşık 1 saat gecikmeyle başladı. Şımarık ve faşist ruhlu Lyon taraftarlarının ellerindeki sopa ve demir çubuklarla saldırmasıyla ortalık karıştı. 13 Nisan’da başlayan maç 14 Nisan’da bitti.

Zafer Algöz

Maçtan önce UEFA'ya “4. derecede tehlikeli maç” diyerek yaygara yaptılar ama gördük ki stat içinde hiçbir tedbir yok. Türk taraftarın stada girişinde kürdanla bile girmesine izin verme ama Lyon çakalları demir çubuklarla içeri girip terör estirsinler. Ne güzel tezgah değil mi? Maçın biletleri çıkar çıkmaz Avrupa’daki gurbetçiler kapınca tribün üstünlüğü elden gitmesin diye dikkat dağıtma ve sindirme operasyonu. Sonuçta ne oldu? Tıpkı Napoli sokaklarında taraftarımıza bıçak çeken, demir çubuklarla ve sopalarla saldıran itlerin başına gelen onların da başına geldi. Dayağı yiyip pıstılar. Statta seyirci sahanın içine dalmış, ortada tek güvenlik yok. Çünkü amaç başka. İlk maçtan itibaren ortamı germek ve rövanş öncesinde "can güvenliğimiz yok" diyerek maçı seyircisiz oynatmak.

Lyon takımı, Napoli’den daha iyi bir takım değil. Takım halinde çabuk ve etkili oynayan silahları var. Koca maç 2 topları direkleri geçemedi. 1 tanesi de bizim şansımıza yandan dışarı gitti. İlk yarı akıllı oynadık, cesur bir refleks gösterdik. Aradığımız golü de bulunca biraz geriye yaslanıp maçı 1-0'a bağlamaya çalıştık. Eğer 2. yarının hemen başında Talisca'nın vurduğu kafa içeri girseydıi 2-0 olacaktı. Emin olun devamında olaylar çıkaracaklardı ve belki de maç yarım kalacaktı.

Ne olduysa son periyotta oldu. 75 saniyede 2 gol yedik. İlkinde şans topu olarak adamın ayak burnuyla dürttüğü top içeri girdi. Sağlık olsun dedik. Ama 2. gol Fabri’nin ikramıydı. Gelen geri pasına ilkinde vursa sol taraftan tribünlere gidecek. Hadi çalım yaptın çektin, ikinci dokunuşta vursa sağ taraftan çıkacak. Ama üçüncü defa topa dokunayım dersen adam da gelir ayağından alır ve cezayı keser tabii. Bu hatayı yaptı diye çok kızdık elbette. Ama aynı hatayı Tolga yapsaydı çoktaaaann istenmeyen adam olurdu değil mi? Demek ki neymiş? Futbol hatalar oyunudur arkadaşlar. Biri yapınca canın sağolsun, başkası yapınca defolup gitsin demek yok. Bütün takıma sahip çıkmamız lazım ayırım yapmadan. İyi çocuk kötü çocuk demeden. Bize de bu yakışır.

Maçtan önce hep şunu söyledik. "Kesinlikle gol atmamız lazım skor ne olursa olsun.” Maçı 1-0 kazansaydık kendi evimizde 0-0'a mı oynayacaktık? Elbette hayır. Beşiktaşım sadece Fenerbahçe ile Saracoğlu derbisinde taktik gereği beraberliğe oynadı; çünkü Şampiyonlar Ligi’ni düşünmüştük. Onun dışında her maçımızda gol ve gollerimiz var. Maç 1-1 bile bitseydi kendi evimizde kazanmamız gerekiyordu. Onun için 2-1 yenilgi önemli değil.

Maç sırasında OZİ’nin çıkışına sitem edenler oldu. “Keşke TALISCA'yı alsaydı oyundan” dediler. Oysa RICARDO'nun yokluğunda yan topları genelde hep o kullandı ve belki de Benfica maçındaki gibi 93. dakikada yine mucize bir frikikle golü bulabilirdi. Sırf bu yüzden çıkarmadı Şenol Hoca diye düşündüm.

Maçın İspanyol hakemi ve yardımcıları muhteşem maç yönettiler. Pieroyla bile zor çözülecek çok kritik ofsaytları hiç kaçırmadılar. MHK keşke bu maça Ali Palabıyık’ı, Halis Özkahya’yı,Fırat Aydınus’u da davet etseydi de hakemlik mesleğinin aslında tarafsız hakimlikten ibaret olduğunu gözleriyle görseydiler.

Şimdi önümüzde oynanmamış bir 90 dakika daha var. Maçın ilk yarısı 2-1 bitti. İkinci yarıyı evimizde oynayacağız. İstanbul’a geldiklerinde 41903 Karakartalın huzuruna çıkacaklar. Bu defa kadın çocuk demeden sopalarla, demir çubuklarla saldıran çakallar ve itler sürüsü olmayacak. Ortalığı Beşiktaş diye yıkan muhteşem taraftarımız olacak tribünlerde. Liverpool, Benfica, Napoli, Beşiktaşımın nasıl takım olduğunu gördüler. Hani Zincirlikuyu mezarlığının girişinde yazıyor ya. "Her canlı mutlak ölümü tadacaktır" diye... UEFA’nın haber portalında de şöyle yazacak. "Her takım bir gün Arena’da Beşiktaşın pençesini yıyecek."

Rövanşta stadımızda desibel rekoru kırılacak. Futbolu saha dışı tezgahlarla yönlendirmeye çalışanlara inat seni burada imha edeceğiz Lyon. Beşiktaşın ve Beşiktaşın deli sevdalılarının kim olduğunu göreceksiniz. Maç bitiminde eve dönüş yolunda bile kulaklarınız geçici sağırlık yaşayacak. “Yaşadıklarımız hayal mı yoksa gerçek mi?” diyerek evinize döneceksiniz. Biz daha iyi takımız ve Lyon’u e-le-ye-ce-ğiz. O kadar....SİYAAAAHHHHH..!

Puan Durumu Detaylı Görüntüle

# Takımlar O G B M Av P
1 Galatasaray 15 10 2 3 14 32
2 Medipol Başakşehir 15 9 3 3 9 30
3 Fenerbahçe 15 8 5 2 12 29
4 Beşiktaş 15 7 6 2 10 27
5 Kayserispor 15 7 6 2 6 27
6 Göztepe 15 8 3 4 5 27