Bir suçlu arıyorsan!

Gönül isterdi ki; güzel futbolumuzu izlemeye gelen onca Antalyaspor taraftarını elleri boş göndermeseydik.

Melike Ulus

Gönül yine isterdi ki; takım hiç yorulmadan oynayabilecek bir biyonik yapıya sahip olsaydı da 3 günde değil her gün oynayıp her gün kazanabilseydi.

Ama sadece gönlün istemesi yetmiyor. Hayatın gerçekleri gibi futbolun da maalesef bir takım gerçekleri var.

Bu takım 10 gün içinde 4 kez maça çıktı. Bunların üstelik ikisi deplasman.. Birisi Yunanistan, diğeri de şampiyonluğa odaklandığı için bilenmiş (!) Antalyaspor deplasmanı! Ve bu iki kulvardaki maçların birinde çeyrek finale çıktı, diğerinde de yenilgisiz devam etti.

Şimdi bu takıma nasıl laf edebilirsin ki? Hadi ettin, peki ne diyebilirsin?

Açıkçası ben, ne diyebilirim, ne de dedirtirim...

Bu adamlar son 3 günde en kritik 2 maçı 10 kişi tamamlayıp yenilgi yüzü göstermedilerse, ne Quaresma’nın verimsizliğini eleştiririm, ne Adriano’nun top kayıplarına laf ederim. Ne Oğuzhan’ın performasını kınarım ne de Talisca’nın düşmüş formunu. Bunları yazanları, konuşanları gördükçe de açıkçası kahrolurum. Çünkü bilirim ki; başarısızlıklar, kuvvetlilere daha çok kuvvet verir. Kaldı ki burda başarısızlık da yok. Sadece en bilenmiş deplasmanda 3 puan yerine 1 puanın alınması var. O yüzden illa birilerini suçlayacaksan, bu 10 kişi haric herkesi suçlayabilirsin.

Mesela ; Avrupa’da başarı istemiyoruz dercesine, Beşiktaş’a 3 günde bir maç veren TFF olabilir. Beşiktaş’ı şampiyon yapmak istiyorlar diyerek algı yaratan art niyetli futbol duayenleri olabilir. Hakemi Beşiktaşlı ilan edip, baskı altına alarak kendi takımına bir kart bile gösterilmeden (hak ettikleri halde) maçı tamamlatan başkanlar olabilir! Vodefone Arena’da Tosic atılsaydı 4-0 yeneceğini sanan, ama kendi evinde 10 kişiye karşı 1 gol atamayan takımın hocasının çirkinleşmiş tarzına olabilir! Misafir takımın otobüsünü taşlayacak kadar taraftarlıktan nasibini almamışlar olabilir. Hayatının en ucuz sarı kartıyla oyucu atıp, takımı 10 kişi bırakan hakem de olabilir. Bunlardan birini seç beğen al. Ama sahadaki o 10 kişiyi sakın suçlama. Ha bir de son iki maçtır düşüncesizce kırmızı gören Aboubakar’ı da suçlayabilirsin. Sonuçta kimse arkadaşlarını bu zorlu şartlarda yalnız bırakacak kadar pervasız olamaz. Hele ki bunu bir de alışkanlık haline getirdiyse!

Sonuç olarak, Beşiktaş dün akşam en kıymetli puanlarından birini aldı. Bir de, artık kalede bir kalecinin olduğunu kanıtladı. Her şeyi bir yana bırakıp diyeceğim sadece şudur; ne mutlu yenilgiyi kabullenmeyen kartallarımıza, ne mutlu kalesinde Fabri olanlara...

Puan Durumu Detaylı Görüntüle

# Takımlar O G B M Av P
1 Galatasaray 12 8 2 2 13 26
2 Medipol Başakşehir 12 8 2 2 9 26
3 Beşiktaş 12 6 4 2 7 22
4 Kayserispor 12 6 4 2 5 22
5 Fenerbahçe 12 5 5 2 8 20
6 Demir Grup Sivasspor 12 6 1 5 -1 19