Farkın farkındayız...

Derbi öncesi Galatasaray "Farkın farkındayız" temasıyla sanal alemde maça motive olmaya çalıştı.

Zafer Algöz

Ama hayatın gerçekleriyle karşılaştırdığımız zaman ne kadar doğru bir başlıkmış diyerek kutlamak lazım. Aradaki puan ve kalite farkını fark etmeleri güzel tabii... Tudor Karabük'teyken geride takımı bekleterek 2 kısmetli golle kazanmıştı. Bu defa çalıştırdığı takımı öne iterek baskı kurmayı amaçladı ama yemedi tabii. Maç öncesi yazımda şöyle yazmıştım; "Biz pahalı değil, kıymetli takımız" Pahalı olanın fiyatı düşer ama kıymetli olanın fiyatı düşmez. Tam tersine zaman içinde yükselir. Bizim maç kaybetmemiz için oyunun çirkinleşmesi ve devamında eksik kalmamız gerek. Sakin olursak maçı kazanırız diye düşündük ve öyle oldu. Beşiktaş'ımın muhteşem taraftarı günler öncesinden operasyon hakemi başlığıyla hakemi doğru yola getirdi. Kıyım yapmasını engelledi. Maç sonunda Galatasaray taraftarları hakemi eleştirdiler. Penaltımızı vermedi diye. Aynı şekilde bizim açımızdan da bakarsak Quaresma'nın pozisyonu daha gerçek bir penaltıydı. Talisca'ya verdiği sarı kart saçmalık ötesiydi. Topa vurduktan sonra yere bastığı ayak Selçuk'un bileğine geldi. İçinde kötü niyet olmayan şanssız bir darbeye faul versin eyvallah ama sarı kart nereden çıktı? Maç içinde genelde sakin ve doğru yönetti maçı. Ama şurası da bir gerçek, söylemeden geçmeyelim. İki takım da iyi niyetli ve temiz futbol oynadı. Bu kadar önemli bir maçta kimse kavga dövüş ya da sertlikle yıldırmaya çalışmadı. Hakemin işini kolaylaştırdı. Fenerbahçe ile oynadığımız son maçı hatırlayın. Bir de bu maça bakın. Kazandık diye demiyorum. Galatasaraylı oyuncuları da sadece futbol oynamayı düşündükleri için kutluyorum.

Şenol Hoca çok akıllı ve dengeli karşılamayı amaçlamıştı ve ilk yarı oyunun tamamını iyi bloke etti. Beşiktaş siyah inci ATİBA sayesinde 12 kişiyle oynuyor. 50-60 metrekarelik bir alanda öylesine güzel ve öylesine büyük işler yapıyor ki. Herkese "Farkın farkındayız"dedirtiyor. Belki maçın genelinde çok fazla gol pozısyonumuz olmadı ama rakibe hiç pozisyon vermeden maçı bitirdik. Sadece sona doğru Podolski'nin üstten auta attığı top var. Başka yok. Sürekli çabuk ve ayağa oynayarak sadece bu maçın değil, bu ligin fark yaratan takımı olduğumuzu herkese gösterdik. Kazandığımız bir maçın ardından eksik gördüğümüz taraflarımızı da söyleyelim. ATINÇ, sürekli oynarsa ritmini bulabilecek bir oyuncu. Bazı durumlarda hamle yaparken biraz yavaş kalıyor ama varını yoğunu ortaya koyuyor. Hava toplarına çıkarken boyunun avantajını çok iyi değerlendiriyor. Dan-dun vurmak yerine daha çok isabetli ve ayağa oynamaya çalışıyor. Üstelik MARCELO gibi bir ustayla oynadığının farkında ve çok iyi asistanlık yapıyor.

OĞUZHAN'a gelince... Kolunda kaptanlık bandı, omuzlarında oyun kurucu apoleti taşıyor. Peki hakkını verıyor mu? Sadece koşuyor koşuyor, alıp en yakına yanlara ya da arkaya oynuyor. Ben futbolda koşu mesafesi ya da çok pas yüzdesi gibi istatistiklere bakmam. Oyunun kaderini etkileyecek ne yapıyor? Ona bakarım. Evet yetenekli olduğunu hep söyledik ama Beşiktaş'ın oyun kurucusu böylesıne etkisiz ve silik oynamamalı. 'Büyük maçlarda hiç ortalıkta yok' diyenleri neredeyse haklı çıkartıyor. Şenol Hocam aslında daha önceden çıkarabilirdi oyundan ama GÖKHAN'ın sakatlanmasıyla hesapta olmayan bir değişiklik yapınca biraz daha oyunda tutmak zorunda kaldı haklı olarak.

Neticede sadece 3 puan değil, daha fazlasını aldık. Şampiyonluk yolunda en yakın rakiplerimizden birini devre dışı bıraktık ve farkı fark ettirdik herkese. Ama daha oynayacağımız çok maç var. Şımarmadan, havaya girmeden aynı ciddiyetle devam etmemiz gerek. Eğer lig şampıyonluğu yolunda elimizi daha da rahatlatırsak, yani ligi erken bitirirsek, UEFA yolunda kafamız daha rahat olacak. Beşiktaş'ımın Karakartallarıyla ne kadar gurur duysak yeridir. Maça gidip sonuna kadar destek veren taraftarımıza ne söylesem az. Hepsine helal olsun. Yönetim, takım ve taraftar... Tek yürek olduk, yolumuzda yürüyoruz. Farkın Farkındayız ama bizi biz yapan tevazumuzu hiç elden bırakmayacağız. Şu alemin her yerıne ŞAMPİYON BEŞİKTAŞ yazacağız... SİYAAAAAHHHH...

Zafer Algöz / HABER1903

Puan Durumu Detaylı Görüntüle

# Takımlar O G B M Av P
1 Galatasaray 15 10 2 3 14 32
2 Medipol Başakşehir 15 9 3 3 9 30
3 Fenerbahçe 15 8 5 2 12 29
4 Beşiktaş 15 7 6 2 10 27
5 Kayserispor 15 7 6 2 6 27
6 Göztepe 15 8 3 4 5 27