Divan Başkanlığı Y.Karadeniz’e mülk değildir

Beşiktaş’ta her şey bitmiş sanki tek konu Divan kurulu başkanlığı gibi olaylar gündemimizi meşgul ediyor.

Atıf Keçeci

Günümüzde konuşacak o kadar çok mevzu varken bu konunun bazı çevrelerce ısıtılıp ısıtılıp ortaya getirilmesi kulübü yıpratmaktan öte bir şey kazandırmıyor.

Defalarca şahsen yazdım, anlattım. Yalçın Karadeniz’in 28 Mayıs 2016 seçimleri ile sahip olduğu başkanlığı Kasım ayında kesinleşen mahkeme kararı ile iptal edilmiştir. 2013 yılında yapılan genel kurul süresi de medeni kanun gereği 3 seneden fazla olamayacağı için 2016 da bu tarafıyla da hukukunu kaybetmiştir. Ayrıca Denetleme kurulunun yaptığı başvuru ile Disiplin Kurulu kendisine “Kınama “cezası vermiştir. Bu BJK Tüzüğüne göre demektir ki 5 sene müddetle hiçbir kurulda görev yapamaz. Yani Y.Karadeniz hukuki tarifiyle iş göremez hale gelmiştir. Tüzük md. 32 de bu husus açıktır ve Divan kurulu bu andan itibaren bir ay içerisinde toplanarak seçim yapmak zorundadır. Bu görev Yönetim kurulu tarafından üstlenilmiş ve 29 Ocak 2017 tarihinde seçimli Divan toplantısı kararı alınmıştır. Y.Karadeniz destek aldığı Beşiktaş’lı hukukçularla birlikte hareket ederek kulüp aleyhine 3 mahkemeye müracaat ederek yürütmeyi durdurma talep etmiş ve sonuncusundan bu kararı almıştır.

Hemen de divan üyelerine çağrı yaparak 25 şubat 2017 yani bugün gündeminde seçim olmayan toplantı tertip etmiştir. Yani kanunlar hilafına kendine süresiz başkanlık hakkı tanımlamıştır. Oysa yapılması gereken seçimli toplantıdır.

Yürütmeyi durduran mahkeme bu kere 22 Şubat tarihinde Yalçın Karadeniz’in de hazır bulunduğu murafaa da daha önce verdiği yürütmeyi durdurma kararını gerekçeleri ile birlikte kaldırmıştır. Yani bir anlamda başa dönülmüştür.

Bu nokta da Y.Karadeniz mahkeme kararına ve Kulüp Başkanlığı’nın bu toplantının yasal olmadığına dair açıklamasına rağmen divan üyelerine telefon ederek ve SMS göndererek toplantıya katılımlarını istemiştir. Kulüp yönetimi yasal durum gerekçesiyle bu toplantı için yer tahsisi yapmamıştır. Gidenler haliyle geri dönmek zorunda kalmışlardır.

Bazı çevrelerce toplantı çoğunluğu var olduğu için toplantının yapılması gerektiği hususunda görüşler bildirmişlerdir. Divan kurulu medeni kanunun 72 md gereği oluşturulması zorunlu bir organ değildir. Dolayısıyla zorunlu kurulların toplantı yeter sayısı ile ilgili kuralları burada uygulanmaz. Bilmeden ahkam kesmek insanlara belki kısa sürede popülerlik kazandırır ama gerçekler karşısında kısa sürede alaşağı olurlar.

Beşiktaş’ın önünde çok önemli günler ve haftaları düşünüp huzur içerisinde bu sınavlara hazırlanması gerekirken bir kısım tarafından bu şekilde yıpratılması kulüp sevgisi ile bağdaştırılamaz.

Önemli bir söz vardır “ Mahkeme kadıya mülk değildir” diye, ben bunu günümüz olaylarına atfen “Divan Başkanlığı Yalçın Karadeniz’e mülk değildir “ diyorum.

Puan Durumu Detaylı Görüntüle

# Takımlar O G B M Av P
1 Galatasaray 12 8 2 2 13 26
2 Medipol Başakşehir 12 8 2 2 9 26
3 Beşiktaş 12 6 4 2 7 22
4 Kayserispor 12 6 4 2 5 22
5 Fenerbahçe 12 5 5 2 8 20
6 Demir Grup Sivasspor 12 6 1 5 -1 19