Spor adamı olabilmek

Yaklaşık 50 yıldır spor çoklukla da futbol dünyası içinde olan bir kişi olarak yüzlerce TFF ve kulüp yöneticisi, hakem, teknik adam ,sporcu ve profesyonel çalışan kişileri tanıma fırsatı buldum.

Atıf Keçeci

Pek çoğu haksızlığa uğradıkları kanısı taşıdıklarında öz eleştiri yapmayı da becerebilen kimliklerdi. Bunlar haklılıklarını savunurken kendilerinin ,teknik adamlarının ,sporcularının da eksikliklerinden de bahsetmeyi bilen spor adamlığı sergilediler.

Futbolcuları defalarca boş kaleye topu gönderemez ama hakem bir defa yanlış veya doğru düdük çalmışsa vay haline . Sadece hakeme veryansın etmekle kalmayıp rakip kulüplere göndermeler yapmanın spor adamlığı literatüründe yeri yoktur. O “Benzer pozisyonda onlara verdiler bizim müsabaka da vermediler” basit ve acizlik ifadesi içeren açıklamaları son zamanlarda çokça duyuyor, izliyoruz. Lafı son Fenerbahçe – Adanaspor müsabakası sonrası Başkan sayın Aziz Yıldırım’ın açıklamalarına getirmek istiyorum. Şampiyonluğa oynayan takımların o hafta maçları daha tamamlanmadan“ Ülkede hakem terörü var “ suçlaması yapıp devlet büyüklerini göreve çağırmak ne kadar doğru bir söylemdir. Hakemlerin gruplaştıklarını söyleyip “Serkan Çınar, Cüneyt Çakır’ın gurubundan“ açıklaması ispatı gerektiren önemli bir husustur. Ayrıca “MHK başkanı bazı kulüp başkanlarıyla 4 saat süren yemekler yiyor “ sözleri de dikkat çekiciydi.

Başta bu tarz konularda olaylara şeytanın avukatı gibi yaklaşan şahsım olmak üzere Futbol camiasının dürüstlüğünden zerre kadar şüphe duymadığı MHK Başkanı Yusuf Namoğlu”nun yaptığı “Bir başkanla 4 saat değil 4 dakika bile yemekte olmadım” açıklaması bunun da doğru olmadığını ortaya koymuştur. Şimdi yakışan Aziz Yıldırım’ın“ şu başkanla ,şurada , şu tarihte “ bu yemek gerçekleşmiştir açıklaması yapmasıdır. Aksi halde “ yalan söyleyip iftira atmış” kabul edilir ki bu bir insanlık suçu olarak değerlendirilir.

En vahim ve insanları tahrik edip vahim sonuçlar doğurabilecek yol gösterici açıklaması da “Bakın bu stat dolu olsaydı insanlar sahaya inerdi “ sözleri. Bu cümle Cumhuriyet Savcılarını bile harekete geçirebilecek toplumsal bir suç kapsamındadır. Bütün bu sözler müsabakanın daha 17.'ci dakikasında gelişen bir penaltı pozisyonunun hakem tarafından değerlendirilme mesi sonucu dile getirilmiştir. Takımın geri kalan 73 dakikada ne yapmıştır mehtabı mı seyretmiştir. 2-3 tanesi hariç iyi oynamadılar açıklaması bir spor adamına yakışan başkanın ağzından çıkan tek olumlu cümledir.

Kadıköy yakasını “Fenerbahçe Cumhuriyeti“ ilan edip, bunu Kızıltoprak’ta 6 katlı bir binanın caddeye bakan yüzünde yazılı olarak ilan ettiklerinde “ Tek Cumhuriyet ,Türkiye Cumhuriyeti” dir siz ne söylüyorsunuz denmediği için başkan kendini “ Büyük ve dokunulmaz “ görmektedir.

Ülkede OHAL var, bakalım ilgililerin bu konuda söyleyecekleri ve de yaptırımları olabilecek mi?

Puan Durumu Detaylı Görüntüle

# Takımlar O G B M Av P
1 Galatasaray 15 10 2 3 14 32
2 Medipol Başakşehir 15 9 3 3 9 30
3 Fenerbahçe 15 8 5 2 12 29
4 Beşiktaş 15 7 6 2 10 27
5 Kayserispor 15 7 6 2 6 27
6 Göztepe 15 8 3 4 5 27