Divan Kurulu toplantısının anlattıkları

BJK Derneği Divan Kurulunun son toplantısı süregelen borç rakamlarını üzerine olan spekülasyonlara bir kere daha açıklık getirmesi yönüyle olumlu geçti.

Atıf Keçeci

Denetleme kurulu ve Divan kurulu yönetimi arasında ki anlaşmazlık muhasebe tekniklerinin değişik değerlendirilmesinden kaynaklanmakta Denetleme 1,5 m. Tl derken Divan Kurulu hayır 2,4 m. Tl diyor, arada ki farkın büyüklüğü kafaları karıştırıyordu. Oysa dünkü toplantı da Denetim kurulu başkanının çok basit açıklaması her şeyi anlattı.

Şöyle ki ; Mevzuat gereği Futbol A.Ş . nin borç alma hakkı yok. Haliyle finans sağlamada ( Banka kredisi v.s.) mecburen devreye Dernek giriyor. Derneğe bağlı İktisadi işletmeler var ( İnşaat A.Ş. – Basketbol A.Ş. vs ) nakit girişi dernek üzerinden bu işletmelere aktarılıyor.Yani misal olan giren 100 Tl şirketlere virman edildiğinde 2 şirket üzerinden işlem görse bu 300 tl borç gibi gözüküyor. İşte anlaşmazlıkta burada çıkıyor. Divan bu 100 Tl borcu 300 olarak değerlendiriyor ve rakam haliyle yükseliyor. Tamamen muhasebe tekniği ile ilgili bir işlem.

Beşiktaş Derneği ve İktisadi İşletmeleri ile Futbol A.Ş. Uluslar arası güven kazanmış bir Denetleme şirketinin ülkemizde faaliyet gösteren iki ayrı şirketi tarafından SPK nezdinde de tanımlandıkları için sağlıklı bir şekilde hesapları incelenmektedir. Ayrıca SPK n ca da sıkı takip altındadır. Denetim şirketi takip edenlerin bildiği gibi raporlarının sonunda görüş ve şartlı görüş adı altında değerlendirme yapmaktadır. Burada son raporlarında da olduğu gibi sermaye pozisyonu değerlendirmesi üzerinden TTK 376 kapsamı hatırlatılmakta ve ikazlar yapılmaktadır. Dernek denetimi de konusunda ihtisaslaşmış isimlerden kuruludur. Onlarda sağlıklı bir çalışma içerisindedir.

31 Ağustos 2016 itibariyle Futbol A.Ş de başta karlılık olmak üzere olumlu gelişmeler gözlem lenmektedir. Bu iyileşmenin an itibariyle borç yükünü azaltmada fazlaca bir etkinliği yoktur.

Yapılması gereken mali disipline son derece uyulmasıdır. Başkan yaptığı konuşma da Mali işler sorumlusu Sayın Berk Hacıgüzeller’e talimat verdiğini ve bu konu da müdahale etmesini istediğini söylemiştir. Futbol A.Ş de görev yaptığım dönem transfer harcaması olarak tespit ve karar altına aldığımız rakamın üzerine çıkmayarak çok olumlu bir başlangıç yapmıştık. Bu mali disiplinin istikrarını koruması borç yükünün azalmasında önemli etken olacaktır. Gün itibarıyla ödenen faiz ve kur farkı yükü çok çok önemli seviyededir. Sıcak para girişi sağlayacak enstrümanlar gün olarak kısıtlıdır. Önümüzdeki günlerde yapılacak Yayın ihalesinden düşünülen ( 800 m $ ) rakam tahakkuk ederse Beşiktaş’ın buradan dağılım şekliyle hissesine ortama % 13 hesabıyla 300 M. Tl düşecektir. Daha önceki yönetimce alınmış 75 M. $ kredi geri ödemesinde yayın gelirleri teminat verilmişti,bu borç bittiği için bundan böyle serbest kalacak ve önemli bir rahatlık sağlayacaktır. Diğer bir nakit girişi sağlayacak husus 2 sene önce düşünülen Sermaye artırımına gitmektir. Bu da hayata geçirildiğinde önemli bir sıcak para girişi sağlayacak ve kasaya oksijen yüklemek anlamına gelecektir.

Bu yazılanlar hayal filan değil önümüzde ki günlerde gerçekleşmesi mümkün işlerdir.

Beşiktaş camiasının birlik içerisinde hareket ettiğinde neler yapabildiği yakın geçmişimizde görülmüştür. Evet etrafta çatlak sesler vardır. Bunlara baktığımızda bazılarının yanlış hareket ve söylemleriyle camia dışında bırakıldıklarından ortalığı bulandırmaya çalıştıklarını rahatlıkla görüyoruz. Önemli bir bölümünün ise iletişimsizlikten kaynaklanan dedikodu anlamlı sıkıntılardan ötürü kendilerini son derece yanlış bir düşünce olan dışlanmış görmeleridir.

Başkan’ın dün açıkladığı gibi stadın sosyal yaşam alanlarının tam anlamıyla devreye girmesiyle camia ile sıklıkla görüş alışverişinde bulunacağı ve bütünleşmeyi sağlayacağını öğrenmek sevindirici olmuştur. Karamsarlığa kapılmadan kulübümüze sahip çıkalım.
Yarınlar Beşiktaş’lılarındır…

Puan Durumu Detaylı Görüntüle

# Takımlar O G B M Av P
1 Galatasaray 12 8 2 2 13 26
2 Medipol Başakşehir 12 8 2 2 9 26
3 Beşiktaş 12 6 4 2 7 22
4 Kayserispor 12 6 4 2 5 22
5 Fenerbahçe 12 5 5 2 8 20
6 Demir Grup Sivasspor 12 6 1 5 -1 19