Akhilleus

Dün akşamdan beri üzüntülüyüm.. Hani derbi maçı kaybedersin ertesi gün hiç geçmez kendinden nefret eder durumdasındır, bendeki ruh hali aynen de öyle.

Bülent Bilirgen

Caner’i o Abdullah Avcı’nın ünlü genç takımından beri takip ederim. Manisa hallerini iyi bilirim ki sonrası Moskova.. Futbol hayatında devrim yaptığı yer yani. Moskova öncesi ve Moskova sonrası olarak da anlatabiliriz aslında Caner’in futbol öyküsünü. Öncesinde topa gayet yumuşak oyunun ağırlıklı hücum yönünü oynayan kırılgan bir oyuncu idi. Moskova aşamalarını çok takip edemesek de GS ye 1 senelik kiralık imza attığı yılda gördük ki kemik olmuş. Topu ısıran, isteyen, rakibe nefes aldırmayan aldığı topu da özünde sahip olduğu teknik özelliklerle iyi kullanan bir fişek çıkmış ortaya. EE biraz çenesine de vurmuş tabi. Sonraki Fenerbahçe yıllarında daha çok bu çenesini seyrederek ve çoğu zamanda kızarak takip ettik. Ama sonunda giydi o kutsal formayı. Ve o bildiğimiz saha içi yaygaralar koparan adam gitmeye yüz tutmuş sadece işini yapmaya odaklanmış sanki kırk yıllık ‘’EFENDİ’’ bir Beşiktaşlıya doğru yol alan bir oyuncu haline gelmişti. Şom ağızlı değilimdir ama en son Napoli yazımda hafif yollu eleştirmiştim şimdiye kadar Beşiktaş’da seyrettiğim en iyi sol beki. Hatta Alan Walsh benzetmesi bile yapmıştım çok bindirmiyor diye.. Belki de rahatsızlık veriyordu aşil tendonu fazla yükleme yapamıyordu kim bilir..

Dedim ya maç yazısı yazmayacak kadar moralim bozuk uyudum..Sabah bir arkadaşım ile laflarken aşil tendonunun ismini nereden aldığı ile ilgili bir muhabbet geçti ve detayları için hemen google amcaya başvurdum..Sonrasında Mitolojiye verdim kendimi.. Homeros’un İlyada’sındaki Troya savaşının en önemli figürlerinden biri Akhilleus (Aşil) miş meğerse. Peleus babadan Thetis anneden olma güçlü Akhilleus. Efsane bu ya annesi Thetis oğluna ölümsüzlük kazandırmak için onu Stiks ırmağına daldırmış. Bu işlemi yaparken de sadece topuğundan tutuyormuş. İşte bu rivayete göre ayağın o bölgesine Aşil adı verilmektedir. Efsanenin devamı can sıkıcı ve bize uymaz. Ama bir uyan tarafı var ki Caner bizim güçlü , hırslı , cengaver Akhilleus umuzdur. Geri gelecek bıraktığı yerden kendisinin sakatlığına sevinen sakat ruhluları yok etmeye devam edecektir.

Dün akşamı saha içi olarak kısaca geçersek bazı gerçekler su yüzüne net olarak çıktı. Talisca dan orta saha oyuncusu olmaz. Forvet olur. Tolgay bu takımda orta üçlüden biri mutlaka olmalıdır. Gökhan Gönül tempoya devam ederse 2-3 haftaya eski formuna kavuşur.. Q7 tekte oynayınca daha güzelsin hatta teksin... Aboubakar beni yanıltmıyor. Kuvvetli, dağıtıcı ama dağınık.. Çok atar çok kaçırır. Saçı olanlar düşünsün..Anti Olcay'cılar yukarıdaki şanssız olaydan sonra sizin adam daha çok oynar haberiniz ola…. Bir de hadi artık Oğuzhan..

Bu kısa yorumlar dışında çok da coşkulu oynamadığımız ama bu sene hep 12. Adamımız olan karizmamız ile kazandığımız bir karşılaşma idi.. Antalya için ise Eto'o'yu kaybetmezler ise kümede kalacaklarını düşünüyorum. Tabi Rıza hoca daha 85 maç varken bu hafta final maçına çıkacağız lafları ile takımın tüm kablolarını yakmaz ise..

Son olarak maçın hakemi ile bir yorum.. Maçın başındaki Taliscaya atlayış kesin taban.. Tosic’in hamlesi ise kesin devam.. Bu pozisyona dünyanın hiçbir yerinde 14-16 yaş grubu üstüne faul çalmazlar..

Herkese iyi haftalar..

Puan Durumu Detaylı Görüntüle

# Takımlar O G B M Av P
1 Galatasaray 15 10 2 3 14 32
2 Medipol Başakşehir 15 9 3 3 9 30
3 Fenerbahçe 15 8 5 2 12 29
4 Beşiktaş 15 7 6 2 10 27
5 Kayserispor 15 7 6 2 6 27
6 Göztepe 15 8 3 4 5 27