Hayırlı olsun

İlk resmi maç. Sezon açıldı. Eze eze gelen bir şampiyonluğun ardından derbi maç ile sezona merhaba dedik.

Bülent Bilirgen

İlk resmi maç. Sezon açıldı. Eze eze gelen bir şampiyonluğun ardından derbi maç ile sezona merhaba dedik. Derbi derken lafta tabi. GS çok geri gitmiş daha da gidecek gibi. Çok kötü bir kadro yapılanması var. Herhangi bir oyun anlayışı yok, sadece forma ağırlığıyla oynayan uyanık bir oyuncu topluluğuna sahipler. 2-3 hafta idare eder, sonra fena olurlar. Buradan söyleyeyim ilk Beşiktaş derbisinde çok fark yerler. Hatta hatta bu takımdan ne olur diye geçen sene bu takıma sahayı dar eden Kasımpaşa'dan gelen Eren Derdiyok'a sorsak benden daha acımasız olabilir.

Gelelim bizim takıma. Sezon bittiğinde ne dedik? Bir sağ bir sol bek. Bir stoper bir de kaleci. Ama öyle olaylar gelişti ki santrafor arar olduk. Stoper hak getire. Olacaktır, gelecektir elbet ama inşallah gelen gideni aratmaz..

Bu maçla ilgili kişisel performansları yorumlamanın çok doğru olmadığını düşünenlerdenim. Nedeni benim için gayet basit. Tatilden çıkmış oyuncuların sezon başı yüklemelerinden sonra oynadıkları ilk maçlarda sahaya güçlerini ne ölçüde yansıttıkları kas yapılarına göre değişiklik gösterecektir. O yüzden Atiba etkisiz , Oğuzhan yürüyor ya da Cenk temposuz demek kolaycılık. Önemli olan kurduğumuz oyun anlayışı devam ediyor mu etmiyor mu? Ki 3 büyüklerden biri ile oynadığımız bir maçta 120 dakikanın 100 ünde karşı tarafı deyim yerinde ise ''kapattık'' isek burada sorun yok. Ha sadece bunlar ile oynamayacağız Barcelona, Bayern gelecek derseniz biraz beklemek lazım derim tabi ki. Olayı Şenol hoca açısından değerlendirir isek bu maçı hazırlık maçlarından biri olarak görmekten ziyade geçen sene burada oynamayı hak etmiş oyunculara bir değer vermek olarak değerlendirdiği kesin. Buna saygı gösteriyorum. Hatta bu tip maçların ilgili sezonun sonunda oynanması bana göre en sağlıklısı. Süper Kupa dediğimiz şey neyin süperi? 2015 - 2016 sezonunun süperini 2016 - 2017 sezonunun başında ödüllendiriyorsun. Giden oyuncuların günahı ne? Şenol hoca da değer bilen, hakka saygı gösteren kişilik olarak siz burada oynamayı hak etiniz çıkın oynayın dedi oyuncularına.

Dedim ya kişisel performans değerlendirilmez ama bu maçtan kişisel olarak bazı mesajlar aldım. Olumsuz olanı Kerim ile ilgili. Bu tarzı ile bizim takımın ilk 11 hatta 18 oyuncusu olması zor. Öne geçtiğimiz maçlarda uçurtma olarak kullanılır, o da belki. Tolga çok beğendiğim bir kaleci olmamasına rağmen dünkü maçta penaltı kurtarmamasını eleştirmek biraz ağır olur. Golde çıkması gerekir diyenlere kulak asmayın, hiçbir kaleci çıkamaz oraya. Ama düşüncem odur ki Boyko, Fabri ya da başka birini yedeklemeli. Olcay konusu ise ilginç. Belli bir kalabalık onun teknik kapasitesini ve top kullanma becerisini eleştirmekte. Ama benim bakış açım biraz daha farklı bu oyuncuya. Tempo, devamlılık, çabuk oynama becerisi kesinlikle bizim ligimizin üstünde. Çoğunluğun beklediği özelliklere sahip olsaydı inanın Mesut gibi o da Almanya Milli Takımı'ndaydı. Biz de bizim çocuğumuz diye övünüyor olurduk. Tolgay ve Tosic de benim için sınıfı geçenlerden. Bu iki oyuncuya da önümüzdeki sene çok ihtiyacımız olacak.

Türkiye ligi için en büyük rakiplerden birinin ideal 11'ine 1 ya da 2 kişi ekleyeceği bir maçta bizim takımımızın kaleci, sol bek, sol stoper , sağ stoper, sağ bek, 10 numara ve hedef santrafor gibi kilit oyunculardan eksik oynadığımızı düşünür isek bu ligin baya baya üstünde olduğumuzu anlarız.

Hayırlı ve bol kupalı bir sezon dileği ile..

 

Puan Durumu Detaylı Görüntüle

# Takımlar O G B M Av P
1 Galatasaray 15 10 2 3 14 32
2 Medipol Başakşehir 15 9 3 3 9 30
3 Fenerbahçe 15 8 5 2 12 29
4 Beşiktaş 15 7 6 2 10 27
5 Kayserispor 15 7 6 2 6 27
6 Göztepe 15 8 3 4 5 27