Tek kale maçların kalecisi

Şimdiki gençler bilir mi bilmem ama bizim çocukluğumuzda çok yaygındı tek kale maçlar.

Bülent Bilirgen

Şimdiki gençler bilir mi bilmem ama bizim çocukluğumuzda çok yaygındı tek kale maçlar. Yeterli sayıda oyuncu bulamamaktan ziyade yeterli sayıda kale bulamayışın türettiği bir futbol maçı şeklidir. Bir kale iki takım ve tek kaleci. Kaleci elindeki topu oyunculara arkasını dönerek ve geriye doğru fırlatarak oyunu başlatır ki hak geçmesin kimseye. Sonrasında da her iki takım ataklarına aynı ciddiyetle karşı koymaya çalışır. Adaletin temsilcisi olmanın yanında her saldırana karşı koymayı da bilendir yani. İstanbul’un üç büyüklerinin mücadelesi de bana göre buna benzer işte. Kalecisi Beşiktaş'tır. Bakmayın sarıların ortada debelenip birbirlerini yenmeye çalışmalarına, gol attıkları hep Siyah Beyazlı kaleler olmuştur. Golü Beşiktaş’a havayı birbilerine atarlar. Ama birbirlerini de kollarlar, kaleye geçecek birini buluruz da ya maç yapacak takım bulamazsak korkusuyla. İşte dünkü maç. Yok efendim GS yatacakmış da 4. Yıldızı takdırmayacakmış da... Evet benim akrabalarımda da GS'li olup bu sene Beşiktaş’ı bizler kadar destekleyenler var ama iş başka hesaplara girdi mi dünkü gibi bir manzara çıkar karşımıza. Hele bir de bir gün nasıl olsa takılacak bir yıldızı bizim sayemizde taktınız deme gururu da işin cabası. Ha ben kendi adıma mutlu oldum. GS takımının tüm gücünü sahaya yansıtmasına ve futbolu çirkinleştirmeden oynamaya çalışmasına. Bence bu kadro yapısı ve bu fiziksel güç ile dünkü oyunu oynadılar ise benden onlara 3 puan helal olsun. TFF'yi bilmem ama benim için 48 puandır Sarı Kırmızılar. Hatta hızımı alamadım bir yıldız da ben taktım. Artık göklerde 5 yıldız gönüllerde aydır benim için onlar...

Daha önce de yazdığım gibi son haftalarda performans yerine psikoloji konuşmak doğru olanı sanki. Yoksa sahaya baktığımızda Atiba dışında eski temposu ile oynayan yok gibi bir şey. Ama dünkü maç özelinde ikinci yarı itibari ile sakin kalmak ve o kadar kaçan gollere rağmen bozulmamak önemli idi. Tosic kazanç Tolga ise kırılma anı idi maçın. Belki de sezonun en önemli golünü tüm sezon oynadığımız gibi attık. Kişi performansı yazmayacaktım ama bir futbolcuya fena halde bozulmak üzereyim. Geçen sene de son 8 hafta yatan o arkadaş bu sene de aynısını yapmakta. Sezon sonu istediği yere gider ama böyle giderse iyi hatırlanmaz. O yüzden son iki haftada bu takımın bir ferdi olup üstün performans göstermesini gerekmekte. Derbi maç ile ilgili son yorum hakeme. Mete Kalkavan’ın Sneijder’i sahada tutması haricinde başarılı maç yönettiğini düşünüyorum.

Evet kaldı 4... Kendimden biliyorum ki balkonlarının, kapı ya da pencerelerinin ölçülerine hafif hafif gözleri kayanlar var. Elbette asacağız şanlı bayrağımızı ama şu anda ciddiyeti bozmadan tam konsantrasyon ile devam etmek gerekiyor. Sevinmek, sabahlara kadar eğlenmek için bu günleri sessiz ve renksiz geçmemiz şart. Önümüzde zor olmaya namzet bir Osmanlıspor maçı var. İlk yarıdaki oyunu hatırlar isek saha ve hava şartlarının zorluğu yanında rakibin oyun yapısı yüzünden ölüp ölüp dirilmiştik. Kasımpaşa ve Akhisar takımlarına karşı ilk maçlarda ki zorlanışlardan alınmayan dersler inşallah Osmanlıspor karşısında alınır.

Puan Durumu Detaylı Görüntüle

# Takımlar O G B M Av P
1 Galatasaray 15 10 2 3 14 32
2 Medipol Başakşehir 15 9 3 3 9 30
3 Fenerbahçe 15 8 5 2 12 29
4 Beşiktaş 15 7 6 2 10 27
5 Kayserispor 15 7 6 2 6 27
6 Göztepe 15 8 3 4 5 27