Aman Tosic, yandım Tosic

Öncelikle belirtmek gerekir ki dün gece Antepli oyuncular yattığı yeri beğenmişlerdir.

Bülent Bilirgen

Öncelikle belirtmek gerekir ki dün gece Antepli oyuncular yattığı yeri beğenmişlerdir. Uzun zamandır böyle bir tempo ile top oynadıklarını zannetmiyorum. Onlar için de hoş bir tecrübe oldu bu karşılaşma. Beşiktaş bu sene oynadığı birçok maçtan sonra bizlere söyleyecek pek bir şey de bırakmıyor aslında. Bir çok ekstra efor ve bir iki küçük hata dışında. Maçın başında 4'lü savunmamızdaki mesafe ayarsızlığı dışında ("Bana göre Rhodolfo, çok Marcelo’ya yaslandı ama Beck, Rhodolfo’ya doğru kaymalıydı" diyenlerde olabilir) dün takımda bariz bir hata göremedik. Ama bunun yanında çok ekstra performanslar izledik. Özellikle İsmail muhteşem oynadı. Öyle ki maçın son dakikalarında Şenol hoca "biraz sakin, tamam bitti maç" gibi yorumladığımız hareketler ile tatlı tatlı uyardı futbolcusunu. İsmail’in ilk geldiği günden beri en önemli özelliği olan ama kah sakatlık kah oynama alışkanlığı eksikliğinden dolayı ortaya çıkaramadığı temposunun patlamasına şahit olduk dün akşam. Tempo tempo demişken şunu kabul edelim ki çok iyi futbol takımları hızlı ve akışkan oynuyorlar artık günümüzde. Hızlı olabilirsiniz ama yeterli tekniğiniz yok ise akışkan olmayacaktır oynadığınız oyun. Örnek olarak şu andaki en büyük rakibimiz olan Fenerbahçe'yi verebiliriz. Orta sahada oynattıkları Topal, Souza ve Ozan üçlüsü bir tık hızlanabilirler kuşkusuz ama o seviyeye çıktıklarında sahip oldukları teknik peşlerinden gelemeyeceği için o yaptıkları iş koşuşturmadan öteye gidemeyecektir. Ama bizde durum öyle değil. Oğuzhan, Sosa, Olcay gibi takımın hızını arttıran oyuncuların yanına dün olduğu gibi İsmail, Beck ve zaman zaman da olsa Töre katıldığında A sınıfı bir takım haline geliyoruz. Beck demişken Almanı ilk defa bu katar hücum katkısı yaparken gördük ki bu ikinci yarı itibari ile işimize çok yarayacaktır. Tabi bu katkılarının gözümüze batma sebebi ise önünde oynayan Töre’nin kendi oyununa çağdaşlık katıp bekletmeden, bindiren bekinin önüne topları bırakmasının etkisi çok büyük.

Orta saha üçlüsünün çok kısa süreler haricinde hiç aksamadan iyi oynadığını söylerken Mario Gomez’e söylecek bir şey bulamıyorum. Beni bırakın Alman öyle net goller atıyor ki ne kaleci, ne başkası herhangi bir yorum yapamıyor zaten. Performans değerlendirmelerinin sonunu kaptana ayıralım çünkü kritik hamleleri ile hak etti bunu. Bence önümüzdeki dönemde Boyko’nun yedeği olacak ama şunu bileceğiz ki ne zaman başımız sıkışsa kaptan orada ve sahada her şeyini verebilecek düzeyde. Dün akşam ki kurtarışları tam da kuvvetli olduğu kaleci özelliklerini kullanmasını sağladı ama bunun yanında moralini de yüksek tutmuş olduğunu görmek bizleri mutlu etti. Tebrikler Tolga.

Gelelim dün akşamın olmayanına. Bu gün itibari ile ilk yarıyı lider bitiren takımımızın arka tandemi artık yok. Yeni bir ikili ile yola devam edeceğiz. İşin kötüsü bu ikiliyi yedekleyecek kişiler ise bir orta saha oyuncusu ve bir Tosic. Öncelikle Rhodolfo kardeşimize acil şifalar dilerken yeni gelen ve dün her ikisini de beğendiğim iki stoperimiz için tahtalara vuruyorum. Tabi kendimle başbaşa kalıp öz eleştiri yapma vakti de geldi. Be kardeşim senin ne işin olur da adama sezon başından beri olumsuz konuşursun, demediğin lafları bırakmazsın, bundan büyük takım futbolcusu falan olmaz dersin, al işte böyle Tosic’in eline düşersin. Neyse o iyi oynasın ben seve seve özür dilerim kardeşimden. Ayrıca bundan sonra erteleme maçları için o mu oynayacak bu mu oynayacak hesabına girmek istemiyorum. Doğmamış çocuğa don biçmek gibi oluyor. Brezilyalı’nın yanına adam ararken şimdi yerine de adam bakar hale geldik. Maçların zamanı gelsin kim sağlamsa çıkar Karakartallar gibi mücadelesini eder evelallah..

Hafta içinde sevgili Cem Çıkın ile Haber 1903 radyoda, bu maç ile birlikte rakiplerimizin maçlarının detaylı analizini yapacağımız, önümüzdeki haftadaki rakiplerimizi mercek altına alacağımız ‘’Orta İkili’’ programımızda görüşmek dileği ile..

Puan Durumu Detaylı Görüntüle

# Takımlar O G B M Av P
1 Galatasaray 15 10 2 3 14 32
2 Medipol Başakşehir 15 9 3 3 9 30
3 Fenerbahçe 15 8 5 2 12 29
4 Beşiktaş 15 7 6 2 10 27
5 Kayserispor 15 7 6 2 6 27
6 Göztepe 15 8 3 4 5 27