Tek top

Geçmiş senelere nazaran çok keyifli bir kupa maçı seyrettik.

Bülent Bilirgen

Geçmiş senelere nazaran çok keyifli bir kupa maçı seyrettik. Bunda fazla forma şansı bulamayan oyuncuların emeklerini vitrine çıkarmaya çalışmalarının etkisi çok büyük. Bunun yanında as takımda kısa zamanlı da olsa devamlı forma giyenlerin maçı angarya gibi görmemeleri de bu futbol akşamını yaşamamızı sağladı.

Önce tanıdık simalardan başlar isek; bana bir Necip takıntısı geldi bu aralar hayırlar olsun ama dün yine çok beğendim. Futbolunu çok olgunlaştırdı, gerektiği yerde sert gerektiği yerde kontrollü oyuna geçiş yapabiliyor. Eğer oyun kapasitesinde daha yukarılara gidecek yer var ise (hücum aksiyonlarına daha verimli katkılar yapabilecek ise) bu sene sonunda elimizde üst düzey bir orta saha oyuncusu olacaktır. Kerim ile devam edelim... Sanırım ligde aldığı dakikalar artarak devam edecek. Et mi tavuk mu balık mı derken hem GS maçı hem de dün akşam kıpırdanma sinyallerini almaya başladık. Çok kolay adam eksiltiyor, rakiplerin dengesini bozacak bir oyun yapısı var, yeter ki kendi dengede kalabilsin. Savruk oynadığında ne yapmak istediğini o dahil kimsenin anlamadığını düşünüyorum. Ama son iki maç gösterdi ki doğru yolda ve üstünde Şenol hoca etkisi yavaş yavaş beliriyor. Gökhan Töre ise tam bir hazırlık maçı oynadı. İlk yarı zorlamadan temposunu bulmaya çalıştı, ikinci yarı ise vites yükseltip motorunu açtı. Önümüzdeki Osmanlı maçının kahramanlarından olabilir.

Ve gelelim Tosun Paşa'ya. Ben onu Feyyaz’a benzettim ama abisini geçecek galiba. Evet santrafor dediğin topa iyi vurmalı, teknik olmalı, fizik yapısına gore hızlı ve/veya hava toplarında etkili olmalı ama her şeyden önce tabelacı olmalı. Bunların hepsi kabul. Ama büyük golcülerde bir özellik daha vardır ki onları diğerlerinden ayırır. Dikkat edin gelmiş geçmiş büyük golcülerin kuvvetli ayakları genelde sağlarıdır. Ama hemen hemen hiçbiri tahta bacaklı değillerdir. Yani sol ayaklarını sadece koşmak için kullanmazlar. Cenk'te durum biraz daha da ileride. Fark etmedi iseniz Karabük maçında attığı ilk golü bir daha izleyin. Pasın kendisine ilk geldiği anda sol ayağı ile kontrolü kendi içinde bir çalım etkisi yaratıyor daha sonra küçük dürtüşü ise değme solakların yapacağı şiddette ve sonra çalımının ardından yine sol ayağı ile bilerek görerek tavana asış. Keza ikinci golünde göğüs kontrolünün bileşik hareketi olarak düzgün bir sol vole... Nazarlara gelmesin diyeceğim ama kafaya 5 dikişi yedi bile. Geçmiş olsun kardeşimize.. 

Az süre bulanlara alıcı göz ile bakmaya çalıştım tabi ben de herkes gibi. Hatta bazıları için pembe gözlük bile taktım. Açıkçası Mustafa da işe yaramadı Franco da öyle. Günay’ın moral bozukluğunu atlatma şansını iyi kullandığı, Serdar’ın ise acil olarak sağ bek aramaya gerek olmadığını kanıtladığı bir karşılaşma oldu. Milosevic için maç içinde çok gel gitler yaşasam da hala bir ışık olduğunu düşünüyorum. Dün de bu adam olur bence dediğim zamanlar az değil. Asıl beni etkileyen ise oyuna giren genç Eslem oldu. Bir kere çok rahat. Hep ön tarafı düşünüyor. Her şeyden önemlisi geldi mi tek oynuyor. Hiç küçümsemeyelim gelen topu kontrol etmeden tek oynamak her oyuncunun harcı değildir, bir de üstüne bu yaşta iseniz. Bu aksiyonun açıklaması top daha ayağına gelmeden çevre kontrolü yapılmış verilecek yer belirlenmiş bile demektir ki bu çok büyük oyuncuların işidir. Tabii ki 10 dakikada çok büyük bir yıldız geliyor diyecek değiliz ama oyun stilinin kendine has olduğu kesin. İnşallah büyüyerek devam eder.

Önümüzde bir Pazartesi maçı daha var. Osmanlı, Bursa galibiyeti ile krizden çıktı. Defans ve orta saha organizasyonlarının değil ama forvet aksiyonlarında bize zorluk çıkartabilecekleri bir maç olabilir. Zor ya da kolay bir şekilde geçip gelmemiz gerekiyor.

Son olarak bildiğiniz gibi Haber1903 ailesine yeni bir üye daha katıldı. Haber1903 Radyo... Öncelikle herkese ve her şeyden önce Beşiktaş’a hayırlı olsun. Biz de camiamızın özellikle 40 yaş üstü kesimin çok yakından tanıdığı sevgili abim Cem Çıkın ile birlikte ağırlıklı futbolun konuşulduğu "Orta İkili’" programı ile katkı yapmaya çalışacağız. Burada yazı ile anlatmaya çalıştıklarımı ve daha fazlasını radyo vasıtası ile sizlere ulaştırmayı hedefliyoruz...

Tüm Karakartallara sevgiler...

Puan Durumu Detaylı Görüntüle

# Takımlar O G B M Av P
1 Galatasaray 15 10 2 3 14 32
2 Medipol Başakşehir 15 9 3 3 9 30
3 Fenerbahçe 15 8 5 2 12 29
4 Beşiktaş 15 7 6 2 10 27
5 Kayserispor 15 7 6 2 6 27
6 Göztepe 15 8 3 4 5 27