Krallar ve Soytarılar

Bir takım düşünün ki topun en fazla ayaklarında kalan oyuncusu kalecileri..

Bülent Bilirgen

Bir takım düşünün ki topun en fazla ayaklarında kalan oyuncusu kalecileri..O da aut atarken vakit geçirirme uyanıklığı ile..Bir takım düşünün ki bir pozisyon haricinde 75 dakika 3 pası art arda yapamasın.. Bir takım düşünün ki küçücük bir temasta yerlerde dakikalarca yatan kalkmayan oyuncuları olsun..Ve bir takım düşünün ki bütün maç acımadan rakibini tekmeye boğsun ve sadece 3 sarı kartla maç bitirsin..Akhisar takımı benim için geçen seneden beri kıyakçı , ayakçı ne derseniz deyin işte öyle kişiliksiz bir takımdır..2014-2015 sezonunda bu takımın oyuncuları şampiyonluk yarışında mücadele eden iki rakipten renkli olana ilk 20 dakikada maçı verirken siyah beyaz olana son dakikaya kadar amansız bir savunma örneği vermiştir. Sırf eski hocaları Hamza abilerine destek atmak için.. Aynı kişiliksiz durum bu sene futbollarına da feci halde yansımış. Buradan iddia ediyorum bu takım yenilmeye başladı mı durdurulamayacak. Dün akşam da kaleci ve stoperleri mükemmel oynamasa 5 lik olacaklardı..Aman ne kadar iyi savunma yapıyorlar, pas kanallarını ne de iyi kapatıyorlar diyen skor severler biraz beklesin zaten bizden once yerlere vuracaklar stoper Cihat’ın takımını..

Gelelim Karakartallara.. 61 orta ,26 şut , 14 korner gibi rakamlar takımın iştahının yerinde olduğunu gösteriyor. Ama oyun temposu ve hızları için aynı şeyleri söyleyemeyiz..Topa biraz daha çabuk hükmedebilselerdi daha boş alanlar bulabilirlerdi. Bu profesyonellik düzeyinde takımların kalitesini oynadıkları oyunun hızı belirliyor artık..Düşündüğünüzü çabuk uygulayamazsanız dünkü gibi rakip stoperleri milli yaparsınız.Birazcık sıksak sadece Oğuzhan’ı ayrı bir yere koyabiliriz ama o da arkadaşlarına ayak uydurdu dakikalar ilerledikçe. Atiba ve Gomez yorgun Sosa etkisiz göründü.. Ama geçen maç övmekten nereye koyacağımızı bilemediğimiz bir Rodolfho vardı ki evlere şenlik. İlk golde Rodallega’nın peşine takılıp Atibanın yanına kadar açılırak arkayı açtı, ikinci golde 5 metreden çalım yiyerek Tolga ile Sami’yi karşı karşıya bıraktı. Özellikle ikinci golde Tolga hatalı ama Aslan payı Brezilyalı’nın bana göre.. Tolga demişken , bir çift laf da medyaya düşer benim taraftan.. Son hafta hemen hemen tüm gazetelerde bir kaleci adı yazıldı çizildi..Yok şunu aldık yok buna teklif yapıldı yok Brezilyadan bu geliyor..Zaten konsantrasyonu pamuk ipliğine bağlı olan Tolga kardeşimiz bu haberlerden etkilenmiş belli ki..Neyse kötü anları çok da uzatmadan olur böyle vakalar diyelim... Performans denen şey hep yükselmez.. Sabit kalacağı hatta düşeceği zamanlar kaçınılmazdır..Yeter ki güven kaybolmasın..

Son olarak, kişisel performanslarda hakem Şimşek Barış’a da küçük bir değinelim.. Akhisarlılar’a göstermediği sarıların Oğuzhan ile Quaresma’ya acımadan çıkmasının açıklaması var mı bilemiyorum ama Atiba’ya yapılanın penaltı olduğunu o biliyor. Değil verdiği kararlar tipi bile futboldan ne kadar uzak olduğunu gördüğümüz bu zatın geçen sene yönettiği Kasımpaşa maçı Donk’un topu top ile vurması yüzünden tekrarlanmamış mıydı ?..İddia ediyorum kuralı bilse gerekli kararları orada da alırdı barış güvercini.. Kısaca, kulağı çekilip , arkadan kurma kolu ile bu maça atandığı laflarına inanamasam da bu hakemden Türk futboluna zerre kadar yarar gelmeyeceğini biliyorum..Yalnız şunu kesinlikle belirteyim ki, dünkü maçın kendi içine çakan bu şimşek yüzünden kaybedildiğini söylemek değil maksadım. Zaten böyle üstün olduğun sürece hakem makem yenemez seni..Elbet 60 ortadan birine ikisine daha iyi vuracağın günler olur. Ama Beşiktaşlı iyi biliyor ki futbol ile takımlarını saha da ki mücadele ile yakalayamayacağını anlayan sözde krallar birkaç haftadır alttan alttan yalan rüzgarları ile kamoyu yaratmaya çalışıyorlar. Belli ki algı operasyonu tamam ve dün akşam itibari ile ikinci evreye geçildi..Artık sahne soytarıların..

Puan Durumu Detaylı Görüntüle

# Takımlar O G B M Av P
1 Galatasaray 15 10 2 3 14 32
2 Medipol Başakşehir 15 9 3 3 9 30
3 Fenerbahçe 15 8 5 2 12 29
4 Beşiktaş 15 7 6 2 10 27
5 Kayserispor 15 7 6 2 6 27
6 Göztepe 15 8 3 4 5 27