Feyyaz

Son yazıda kaldığımız yerden başlayıp öncelikle sayın Şenol Güneş’e tebriklerimi sunarım..

Bülent Bilirgen

Son yazıda kaldığımız yerden başlayıp öncelikle sayın Şenol Güneş’e tebriklerimi sunarım..Cenk Tosun’nun bunu hakettiğini, ilk 11 oynamasının çok da uzak bir olasılık olmadığını hocamızın da düşündüğü açıkça belli oldu bu hareketi ile..Evet Mario Gomez bu takımın ilk etapta düşünülen santraforudur ama bunun yanında Cenk Tosun ikinci yada yedek değil ‘’diğer santrafordur nokta net’’.

Dün öyle iki gol seyrettik ki beni çok farklı iki yere götürdü. İlkinde tam 25 sene önceye gittim mesela..Sanki sol bek Kadir topu kontrol etti ve kırk yılda bir yaptığı ortalardan birini çıkartıp yılda belki kırk defa bu işi yapan Feyyaz’ın kafasıyla buluşturdu. Sevgili kibarımızda gerekeni yaptı..Bu yazıyı okuyup bu isimleri merak eden genç arkadaşlar bir araştırsın TRT kayıtlarına ulaşmaya çalışsın. Eğer bulurlar ise Kadir ve benzerlerinin az ama atom karınca Rıza’nın çokça kestiklerine ne kafalar vurulmuş böyle.. İkinci gol için ise o kadar uzaklara gitmedim. Evin yan sokağındaki halı sahada buldum kendimi. Oguzhan’dan Töre’ye ondan terse Q17’ye oradan da kontrol pas ile Feyyaz’ın pardon Cenk’in önüne.. Yapmayın böyle çocuklar bu tip goller atıldıkça yandaki halı sahada bile kavgalar çıkıyor mahalleli uyuyamıyor da size çekemeyenlerin hanelerinde kimbilir neler oluyordur..

Beşiktaşlı rahat olsun.. Son 7-8 senedir renkli rakiplerimiz ile kadro karşılaştırması yapıldığında Beşiktaş’daki herhangi bir futbolcunun onların kadrosunda yer bulamayacağına dair hakim bir fikrimiz vardı. Şimdi ise onlardan hangisini istersiniz diye sorulduğunda baya baya düşünürsünüz. Samet Aybaba zamanında başlayan pasa dayalı futbol kültürü son 3 senede çok gelişerek hızlı ve akıcı bir oyun haline geldi. Bu sene itibari ile işin içine şok tempo ile topa pres gibi defansif ögeler de girince hayat daha kolaylaştı Siyah Beyazlı takım için.

Dünkü maça çok kısaca değinir isek yukarıda methiyeler düzdüğüm takım oyununu 10 -15 dakika gördüğümüzü söylemeden geçmeyeyim. Evet bu rakibe bu kadar da yetti ama kısıtlı kapasite kullanımı alışkanlık haline gelirse iyi bir rakip hafif sarsar belirtelim..Bireysel performans olarak ise birkaç ismin altını çizmek gerekir ki bunların başında Rodolfho geliyor... Son dakikalarda ceza alanı içindeki pozisyonda kısa sureli hafıza kaybını saymaz isek muhteşeme yakın oynadı. Ronaldo ve Zago’dan sonra ilk defa böyle oyunun hakimi bir stoper performansı seyrettim. Sonraki isim bence Necip. Gösterişsiz , temiz ve cok faydalıydı. Beğenilmiyor belki ama yine yazacağım bu çocuk milli formayı hakediyor hele hele Ozan Tufanlar , Selçuk İnanlar varken. Son isim ise Tosic..Benim için çok kritik bir pozisyon olan sol stopere alternatif için bir ışık gördüm bu maçta. Sırp oyuncu için birkaç kelime edersek. Futbol hayatına sol bek başlayan ve böylelikle Fransız ve Alman takımlarının (Sochaux , W.Bremen) radarına giren Tosic, zaman ilerleyip oyundaki temponun çoğunun kanat beklerine binen futbol kültürünün gelişmesi ile birlikte eski etkinliğini yitirdi. Böylece kariyerinde ivme kaybedip İlhan Cavcav’ın kucağına kadar düştü. Artık bek için yavaş , dayanıksız biri iken sol stoper için ortalama hız ve yüksek tekniğe aynı zamanda oyun görüşüne sahip aday olmuştu. 3 senede oynadığı 95 maçın 50 sini bu pozisyonda geçirdiğinin altını çizeyim. Fiziki yeterliliği olması yanında tek dezavantajının pozisyon için uygun sertliğe sahip olmaması olarak gösterilebilir.Beşiktaş’a geldiğinde de Şenol hoca onu once bek pozisyonunda denedi sonra da kızağa çekti. Şimdi sakatlıktan dolayı önünde önemli bir şans var.Umarım iyi kullanır.

Bundan sonra ne olur? Benim gibi eski tüfek adayı bir Beşiktaşlı’nın aklına gelen ilk senaryo Spoting’de malubiyet öte tarafta Rusların da Arnavutları yenmesi ile gelen üçüncülük ve veda..ama bu benim düşüncem..O zamanlar bize zarlar hileli idi ama bu çocuklar yeni jenerasyon işler değişik olabilir.

 

Puan Durumu Detaylı Görüntüle

# Takımlar O G B M Av P
1 Galatasaray 15 10 2 3 14 32
2 Medipol Başakşehir 15 9 3 3 9 30
3 Fenerbahçe 15 8 5 2 12 29
4 Beşiktaş 15 7 6 2 10 27
5 Kayserispor 15 7 6 2 6 27
6 Göztepe 15 8 3 4 5 27