Tamam anne

Eminim sizlerin de benim olduğu gibi bir çok renkli arkadaşınız vardır maçtan hemen sonra mesajlar atıp, sosyal medyada paylaşımlar yapıp penaltı ile maç aldılar diye ağlaşan..

Bülent Bilirgen

Eminim sizlerin de benim olduğu gibi bir çok renkli arkadaşınız vardır maçtan hemen sonra mesajlar atıp, sosyal medyada paylaşımlar yapıp penaltı ile maç aldılar diye ağlaşan..Haklılar kendilerine göre. Çünkü alışmışlar bir kere vur kafasına al ağzından lokmayı Beşiktaş ile mücadele etmeyi pardon lime lime doğramayı..Bugün hakem hatalarından bahseden zatlar, bu takımın elinden yıllarca emekleri çalınırken ‘’amma da eziksiniz’’ laflarını ağızlarına sakız yapanlardır..Evet Kabul ediyorum bu ülkede hakemler sampiyonluk belirler ve lobisi olan, karanlık gücleri çok iyi kullanalar şampiyonluğa daha yakındır hep..Sampiyonluk sayılarında, birinin 20 birinin 19 iken Beşiktaş’ın ise 13 lerde olduğunu tekrar hatırlar isek bu güçlerin kim tarafından daha sık kullanıldığı hakkında bir fikir sahibi oluruz.. Bugünlerde Beşiktaş’ı hakemler destekliyor laflarını edenler bu işlerin nasıl döndüğünü herkesten iyi bilenlerdir. Hele hele isimleri marşlara , bestelere mal olmuş hakem eskileri bu işlerin en sağlam uygulayıcılarıdır. Karakartallar, rakipleri ile aynı seviyede yada cok az bir farkla üstün olur ise bu tiyatronun tüm aktörleri birleşip çıtır çıtır yerler tüm emeklerini. Beşiktaşlı şunu gayet iyi biliyor ki ezeli rakiplerine göre çok güçlü değil ise şampiyon olması mümkün değildir.

2015 -2016 sezonu itibari ile bir geçek bu takımın diğerlerine gore bariz bir üstünlüğünün olmasıdır. O günleri çok net takip etmiş biri olarak da söyleyebilirim ki Gordon Milne dönemindeki üstünlükten bile daha büyük bir güç farkı var. Dün özelinde yapılan tempoya hayran olmamak elde değil. Öyle ki, bas , top kap , hızlı hucuma çık , ilk 10 dakikada 4, maçın genelinde 8 yüzde yüz gol pozisyonuna gir.. Sonra da yok Hüseyin Göçek penaltı yaratmış da Beşiktaş maç almış..Nerede bu yoğurdun bolluğu.. Ayrıca kişisel fikrim pozisyonun %100 penaltı olduğu yönünde. Penaltı değil diyen arkadaşlara arkadan ayağa basmanın ve itmenin sahanın neresinde olursa olsun faul ile cezalandiralacağını hatırlatırım.

Sivas için kısa yoldan söyler isek , iyi bir mücadele verdiler denebilir.. Ancak, Beşiktaş ile oynayanlara genelde iyi takım demek çok zor çünkü en yüksek tempolarını yaptıkları maç bu oluyor. O da çok objektif bir bakış açısı vermiyor bizlere. Ama geçen hafta seyrettiğim G.Antep maçlarının bir şans olmadığını bu maçta gördüm ve Sivas’ın düşme korkusu yaşamayacağını düşünüyorum.

Gelelim lidere.. Şurası kesin ki maçı ilk 10 dakikada bitirmeliydiler. Topu kaptırdıktan sonra ona doğru 5-6 kişiyle yaptıkları pres taraftarı çok ferahlatırken rakipleri bunaltıyor.Dün de zaman zaman Sivasspor nefes almakta zorlandı. Arka tarafta Rodolfho ve İsmail , Beck ve Ersan’a göre daha bir göze çarpsalar da tüm savunmanın görevini yaptığı bir mücadele idi.. Ön tarafta ise, çıkana kadar Sosa yı çok beğendim. Hatta Oğuzhan mı Sosa mı çıkmalıydı sorusu herkes gibi benim de aklıma takıldı. Atiba ve Necip bildiğimiz Querasma ise bilmediğimiz gibi oynadı. Top kaptı, tek de oynadı, zamanında kesti , basit oynadı , oynadı oynattı.. Bir de bunların üstüne geriye inanılmaz yardım etti. Hatta 88. dakikada atılan ara pasına inanılmaz bir zamanlama ile müdahale ederek olası bir golü engelledi. Maçtan 1 saat sonra annemden aldığım telefonda ‘’oğlum maçı yorumlayacaksan biraz Querasmayı öv’’ demesi herşeyi özetlemekte zaten. Tebrikler Q17’ye..

Son olarak, hiçbir eleştri yapmadan da yazı mı bitermiş mantığı ile Şenol hocamıza küçük bir söz. Bu maç özelinde Mario Gomez’in 70’lerde oyundan alınması gerekirdi bence. Performasının düşüklüğünün yanında Cenk Tosun’nun da daha fazla dakikaları hakettiğini bir tek ben düşünmüyorumdur herhalde. Bu maçta da oyuna girdikten sonra cok faydalı olan Cenk’in bir maça ilk 11’de başlatılıp ödüllendirilmesi ne de güzel olurdu hani..

Puan Durumu Detaylı Görüntüle

# Takımlar O G B M Av P
1 Galatasaray 15 10 2 3 14 32
2 Medipol Başakşehir 15 9 3 3 9 30
3 Fenerbahçe 15 8 5 2 12 29
4 Beşiktaş 15 7 6 2 10 27
5 Kayserispor 15 7 6 2 6 27
6 Göztepe 15 8 3 4 5 27