Ay tutulması

Maç bittikten yaklaşık 5 saat sonra Ay tutulması denen doğal bir olayı göreceğiz.

Zafer Algöz

Maç bittikten yaklaşık 5 saat sonra Ay tutulması denen doğal bir olayı göreceğiz. Bazı kültürlerde bu olay uğursuzluk olarak değerlendirilir. Ayın çektiği acılardan kurtulması için müzik yaparlar, ritm çalarlar, taşları birbirine vururlar. Kimi inanışlarda ise hayra işaret ederler. “Bu defa hakkımızda hayırlısı olsun bu ay tutulması” dedim maç başlarken. Çünkü çok derbi oynadık rakiplerimizle. Özellikle son yıllarda iyi oynayıp kazanamıyorduk. Çoğunda hep maçları eksik tamamladık, resmen doğrandık çok zaman. Maçın başında müthiş bir pres bekliyordum yanıldım. Fenerbahçe, 3 stoper ve ön libero oynayacak yetenekte adamlarını aynı anda oynattı. Bütün bir ilk yarı top daha çok onlarda kaldı. Özellikle Markovic sakatlanıp çıkıncaya kadar bizi çok zorladı. Nani’nin koridorunu kapattık ama onun rahatlıkla ortadan gelişlerinde SOSA ve OĞUZHAN uyuşmazlığı başımıza dert açabilirdi. İlk 45 dakika ATIBA ve OLCAY sayesinde ayakta ve hayatta kaldık. ATIBA maçın yıldızıydı. Yine 32 yaşında 23'lük bir delikanlı gibi orta sahayı ayakta tuttu. 3 kişilik oynadı. OLCAY, her yere yetişti, ölünceye kadar mücadele etti. Fenerbahçe ilk 45 dakika daha derli topluydu daha çok pozisyona girdi. Hiç ummadığımız anda iki duran topla 2-0 oldu maç. Devre böyle bitsin derken. TOSIC, en son kalemize attığı golün nerdeyse aynısını bir daha attı. Ya forvet hattında oynamak istiyor ya da bizim kalenin yönünü karıştırıyor. 2. yarı Şenol Hoca bir karar verecekti. Hem savunma hem orta sahaya diri bir adam lazım oldu. SOSA ya da OĞUZHAN’I çıkaracaktı. OĞUZHAN'la devam etti. O da tek kalınca daha özgürce etkili oynadı çıkıncaya kadar.

Fenerbahçe’nin 2. golünde top bazı açılardan çıkmış bazı açılardan çıkmamış görünüyor. Ben işin orasında değilim. Volkan o daracık alanda 3 kişiye 5 çalım attı ve gol asisti yaptı. Pres yapmışken kız futbol takımı gibi adama hiç elle bile küçük bir temas bile yapmadık ona şaşırıyorum. Maç 2/2 bitseydi hep bu pozisyonu konuşacaktık. 3-2 kazanınca önemi de kalmadı. Fenerbahçeliler ERSAN için kırmızı beklediler. Ama o kadar da değil. Volkan’ın önüne geçti diye kırmızı görecekse Bruno Alves her maçta atılır. Halis Özkahya hata yapmak istemedi. Bir Beşiktaş’ın bir Fener’in gollük atağına yan hakem kaldırdığı için ofsayt çaldı. Volkan’ın topunda kale arkasındaki hakemin kararına uydu ama genelde ortada maç yönetti. Futbolcuların hepsi iyi niyetli ve centilmendi. Emre Belözoğlu olsaydı yine ortalık karışırdı. Herkes birbirine saygılıydı ama Volkan’ın topu oyuna çabuk sokmasın diye beline dolanan NECİP'e küfür kıyamet saydırması terbiyesizceydi. Şenol Hoca bir ara QUARESMA’yı düşündü ama Mario GOMEZ 3. golü atınca skoru garantilemek için İSMAİL’i oyuna soktu ve maçın sonunu bağladı.

Evet, Fenerbahçe bize göre daha iyi oynadı ama girdiğimiz pozisyonlarda gol yüzdemiz çok fark yarattı. Fernandao’nun girdiği ve kaçırdığı pozisyonları MARIO GOMEZ affetmedi, nefis 2 gol attı. Uzun bir aradan sonra ay tutulmasının olduğu gece kötü şansımızı yenmiş olduk. Maçın kader anı Fernandao’nun kafasını ondan önce hissedip köşeden çıkaran TOLGA’nın sayesinde yaşadık. Sakat olmasına rağmen inanılmaz bir top çıkardı, helal olsun kaptan. Takımın kare asında ise ATIBA. MARIO GOMEZ ve OLCAY vardı. Hala OLCAY'a ve TOLGA ya kim sallarsa Allah taş eder adamı. Bu takımda herkesin çok yüksek katkı sağlayacağı bir tempo yakalamak durumundayız ve yavaş yavaş vites büyütüyoruz. Hem lig hem UEFA’da başarılı olmak istiyorsak yedeklerin de artık sorumluluk alıp katkı vermesi lazım. Yakaladığımız liderliğimiz hayırlı olsun. Ama havaya girmeden dolduruşlara gelmeden ayni ciddiyetle devam etmeliyiz. Uzun bir hasretten sonra derbi kazanmak bize psikolojik anlamda pozitif bir katkı yapacak. İşte bizim bayramımız bu gün oldu Beşiktaş. Siyaaaahhhh..!

Puan Durumu Detaylı Görüntüle

# Takımlar O G B M Av P
1 Galatasaray 12 8 2 2 13 26
2 Medipol Başakşehir 12 8 2 2 9 26
3 Beşiktaş 12 6 4 2 7 22
4 Kayserispor 12 6 4 2 5 22
5 Fenerbahçe 12 5 5 2 8 20
6 Demir Grup Sivasspor 12 6 1 5 -1 19