Ba Ba, unutma bizi

Evet, Demba Ba rekorları kırarak veda etti ve gitti.

Zafer Algöz

Evet, Demba Ba rekorları kırarak veda etti ve gitti. Hem kariyer rekorunu kırdı hem de BEŞİKTAŞ'a çok büyük bir gelir kaynağı oldu. Doğrusu gidişine üzüldüm ama 30'lu yaşlara doğru tırmanışta olan bir oyuncuyu çok iyi bir paraya sattı BEŞİKTAŞ. Peki Dem Ba'nın diğer yabancılardan farkı neydi? Geldiğinden beri diğer takım taraftarlarının da sempatisini kazandı. Antrenmanlardan kaytarmadı. Hiç bir maçta rakiple hırlaşmadı. Kimseyle gırtlak gırtlağa gelmedi. Yediği tekmelere ve sert faullere rağmen yüzünden tebessüm hiç eksik olmadı. Amatör bir ruhla sadece futbol oynamayı düşündü Demba Ba. Mütevazi aile yaşantısı ve sansasyonel hayattan uzak tarzı taşıdığı formaya yakıştı. Nedendir bilmiyorum bizim formamız siyah oyuncunun üstünde takım elbise gibi duruyor. Demba Ba’nın üstünde smokin gibi duruyordu. Elimden gelse takımın bütün oyuncularını siyahi seçerdim. Hem ırkçılığa karşı duruşumuzu perçinlerdik hem de bütün dünyada konuşulan efsane bir takım olurduk. Benimki tabii bir hayalden ibaret ama vallahi güzel olurdu. Yakışırdı.

Hatırlarsanız ilk geldiğinde renkli basın daha ortada bir şey yokken sallamaya başlamıştı. Yaşlı oyuncu, zaten sakat geldi, emekliliği için paraya geldi vs... Oynadığı futbolla ve beyefendiliğiyle konuşan ağızları tek tek kapattı Demba Ba. Türkiye Ligi’nin en popüler oyuncusu oldu. Dem Ba yüzünden ne yazık ki bize de sallayan Beşiktaşlı kardeşlerimiz oldu. "Adama şarkı yaptınız Dem Ba şımardı artık oynayamıyor" diye... Hepsinin canı sağ olsun. Ama bazı gerçeklerin altını çizelim. Dem Ba’ya şarkı Liverpool’a 1-0 kaybettiğimiz maçın gecesinde yapıldı. Yani elediğimiz maçtan sonra yapılmadı. Kaldı ki Dem Ba öyle tek şarkıyla şımaracak ve havaya girecek adam değil. Avrupa’nın önemli takımlarında oynamış bir futbolcu 2 iltifatla 1 şarkıyla kendini bozmaz. Ligin sonlarına doğru biraz performansı düştü orası doğru. Çünkü üst üste çok maç yaptı ve çoğunda tek golcü oynadı.

Her defasında yazdım, yine yazıyorum. Büyük takım gol umudunu tek bir silaha bağlamaz. C.Ronaldo bile bizde oynasa aynı sonuç olurdu. Her maçta rakip defanstan 3 kişinin arasına gladyatör gibi atıp gol atmasını bekledik Dem Ba'nın. Gözü kör, kulağı sağır insanlar bile bu gerçeği gördü. Ama nedense Mr. Bilic bunu görmedi ya da görmek istemedi. Çünkü Mr. Bilic İngiltere bağlantısını geçtiğimiz yılın ilk yarısında yapmıştı, çok da umurundaydı Beşiktaş. Hoca bavulu yapmış aklı İngiltere’de diye yırttım kendimi kimseyi inandıramadım. “Amma sallıyorsun. Yok öyle bir şey” dediler. Hatta Bilic bile inkar etti. Ama bu kardeşiniz haberi İngiltere’den almıştı ve sonuçta ben haklı çıktım. Aylarca Beşiktaş’ı tek golcüyle oynatma inadından vazgeçmeyen Mr. Bilic, Dem Ba’nın yanına ikinci bir golcü yerleştirseydi, inanın şampiyon olurduk. Ne zaman 2 golcüyle maça başladık hatırlatayım. Son maçımızda, Gençlerbirliği maçında.(Mustafa/Cenk) Yani çaylar içildikten sonra. Onun için “Dem Ba’ya bir şarkı yaptınız adam oynamıyor” diyenler suçu bizde ya da DemBa’da aramasın. İlle de bir sorumlu aranıyorsa adresi belli. Tamamen Mr. Bilic yüzünden Dem Ba’nın performansı inişli çıkışlı bir hale geldi.

Dem Ba, Çin’e transfer oldu ve göreceksiniz ona söylediğimiz şarkılar da transfer olacak. Bugün bir arkadaşım dedi ki "Ba'ya bir şarkı yaptınız adam oynadığı futbol ve yarattığı sempatiyle fiyatını ikiye katladı" İşin tuhaf tarafı bunu söyleyen arkadaşım Beşiktaşlı değil. “Keşke bizde böyle adam olsaydı da biz de şarkılar yapsaydık sizin gibi" dedi. Bu arada sosyal medya vasıtasıyla ayar veren Beşiktaşlılar da var. "Bundan sonra kimseye şarkı yapmayın sakın haaa" Olur paşam siz emrettiniz ya artık değil beste yapmak, ıslık bile çalmayacağız. Uzun lafın özü, Beşiktaş’tan bir Demba BA efsanesi geçti. Gönlümüzde taht kurdu. Bir gün futbolu bıraktığında dünyanın herhangi bir yerinde “Demba Baaaa Demba Baaaa” diye biri şarkı söylediğinde “Evet işte bunlar Beşiktaş taraftarı” diye gözleri ışıldayacak Ba'nın. Seni unutmayacağız. Sen de bizi unutmayacaksın Demba Ba. Yaşattığın her güzel sevinç için sana minnettarız. Ayakların dert görmesin. SİYAAAAHHHHH..!

Puan Durumu Detaylı Görüntüle

# Takımlar O G B M Av P
1 Galatasaray 12 8 2 2 13 26
2 Medipol Başakşehir 12 8 2 2 9 26
3 Beşiktaş 12 6 4 2 7 22
4 Kayserispor 12 6 4 2 5 22
5 Fenerbahçe 12 5 5 2 8 20
6 Demir Grup Sivasspor 12 6 1 5 -1 19