Beyaz yalanlar - Sezon finali

Çocuktum. O zamanları hayal meyal hatırlıyorum.

Melike Ulus

Çocuktum. O zamanları hayal meyal hatırlıyorum. Sene 1984 ve bir “adam” çıkıyorkürsüye, öyle bir cümle kuruyor ki, zihnimizden o gün bu gün hiç çıkmıyor. 2000 yılında da o kürsüden inerken son cümlesi yine aynı oluyor. O “adam” ne mi söylüyor?

'Herkesi bir zaman için aldatabilirsiniz, bazı kişileri her zaman aldatabilirsiniz. Ama herkesi her zaman aldatamazsınız! Ben kimseyi hayatım boyunca aldatmadım...!


İşte böyle başkanı, Süleyman Seba’sı vardı Beşiktaş’ın. Beyaz-siyah yalanları bilmeyen, insanları aldatmayan.... Nurlar içinde yat Süleyman abi....
Sene 2012’de ise; “temsil ettiğim misyon Süleyman abinin, Baba Hakkı’nın ve Şeref Bey’lerdir, o misyondan geliyorum” diyen başkana kucak açtı Beşiktaş. Geçmişin özlemini gidermek, Beşiktaşlılık duruşunu tekrar kazanmak için.

En çok gerçekleştirilmesi istenilen vaatle geldi başkanlık makamına. Beşiktaş’ı bu borca batıranlardan –hesap soracağım- diyerek koltuğa oturdu. Önce mali inceleme başlattı. Denetim raporunun açıklanma tarihi ileri atıldıkça atıldı. En sonrasında da “raporun açıklanıp açıklanmayacağı benim bileceğim bir iştir” diyerek ilk beyaz (!) yalanlarıyla tanıştırdı bizleri.

Onlarca yıldız futbolcu, hocalar vaat etti, genelde seçimler ya da kongreler öncesinde. Başlarda herkes inandı ve beklentiye girdi. Ama belli bir zaman sonra söylediği her transfer vaadine güldü geçti Beşiktaşlı. Az çok biliyorlardı çünkü, başkanın beyaz (!) yalan merakını ve de hayallerle oynamayı sevdiğini.

Stadı yıkıp yeniden yapma isteği,alkışlanacak ve destek olunacaktürdendi. Tabi planladığı gibi olsaydı... 2014 Ağustos’ta açacağını iddia ediyordu tüm bu işi bilenlerin karşısında. İnanmayı tercih ettik. Neticede kendisi de bu işi en iyi bilenlerdendi! 2015 Ağustos geldi çattı ama açılmaya hazır bir stad hala göremiyoruz. O beyaz (!) yalanlarından söylemiş yine oysa. Şimdi Eylül 2015 dese de, bizler 2016 Ağustos’a yetişir inşallah umuduyla dua etmekteyiz.

Bu beyaz yalanlardan aslında bir dizi çekilse, Brezilya dizilerine taş çıkaracak nitelikte olurdu. Zira konu çok sonu yoktu hiç bir şeyin.

Feda dendi diye, taraftar son kuruşuna kadar harcadığı paralarının tamamını Beşiktaş’a gideceğini sanıyordu. Gitmedi! Önce Kartal Yuvası yolsuzluğuna kurban oldu paraları. Sonra BJK TV’deki avanslara, açıklanmayan masraflara mundar edildi paraları. Yine hesap sorulamadı! Dolandırıcılar da “Feda” ile birlikte yalan oldu gitti.

Beşiktaş kıyım kıyım kıyılırken tarzımı değiştireceğim dedi. Değiştiremedi! Beşiktaş her gün daha fazla kıyıldı. Ama başkanın sesi en gür “Fenerbahçe şampiyonluğunu taraftarıyla kutlamalı” açıklamasında çıktı.

Bir de, en son yapılan mali ve idari kongrede “el mi yaman bey mi yaman” diyerek erken seçimi gündeme getirirken çıktı o en gür sesi. O ana kadar kongre üyelerinin çoğu tarafından eleştirilirken, başkanın beyaz (!) yalanlarını hala öğrenemeyenler tarafından birden ibra ediliverdi. Sonuç mu ne oldu? Tabi ki erken seçim yalan oldu. Hem de en beyazından (!)....

Sayın başkan, insanlar bir kere aldatılınca, gerçekten bile şüphe duyarlar. Siz beyaz yalan deseniz de, aldatmanın siyahı beyazı yoktur. En başta o temsil ettiğinizi iddia ettiğiniz misyona ters! O misyonun en nadide insanı ne demişti, tekrar hatırlayalım isterseniz.

'Herkesi bir zaman için aldatabilirsiniz, bazı kişileri her zaman aldatabilirsiniz. Ama herkesi her zaman aldatamazsınız! Ben kimseyi hayatım boyunca aldatmadım...! – Süleyman Seba-

 

 

Puan Durumu Detaylı Görüntüle

# Takımlar O G B M Av P
1 Galatasaray 12 8 2 2 13 26
2 Medipol Başakşehir 12 8 2 2 9 26
3 Beşiktaş 12 6 4 2 7 22
4 Kayserispor 12 6 4 2 5 22
5 Fenerbahçe 12 5 5 2 8 20
6 Demir Grup Sivasspor 12 6 1 5 -1 19