Mars olduk

Tavlada bazen oyun oynarsınız 1 oyuna razı olmayıp işi ciddiye almazsanız Mars olma ihtimali de olur.

Zafer Algöz

Tavlada bazen oyun oynarsınız 1 oyuna razı olmayıp işi ciddiye almazsanız Mars olma ihtimali de olur. Bazen öyle zarlar gelir ki bir bakarsınız 2 oyun gitmiş. Eskişehirspor-Galatasaray maçını seyretmiştim 2. yarının neredeyse tamamını tek kale oynadılar, uzatmalarda Galatasaray şansıyla yenebildi Eskişehirspor’u. En azından teknik ve taktik açıdan hiç dersimize çalışmamışız. Bizim maçtan önce rakibimiz Liverpool’un Southampton ile yaptığı maçı izledik. Nedense Perşembe’ye Beşiktaş maçı var asları dinlendirelim diye düşünmemişler. Tam kadro takır takır yüksek tempo top oynadılar. 2-0 kazandılar, üstelik maçın başından sonuna kadar yağmur yağdı. Halı gibi bir saha. Tek bir bölgede bile su birikintisi olmadı. Birden ülkemizdeki statlar ve zeminler aklımıza geldi. Eskisehirspor maçımıza döndük. Donmuş çim ve toprak karışımı gri koyu yeşil karışımı tuhaf bir zemin. Tabii ki yenilgiye mazeret olmaz. Çünkü rakip de aynı sahada oynadı.

Kadromuza baktık. Demba tribünde...Ee hadi onu Perşembe’ye saklıyoruz, hafif sakat Beşiktaş’ın hızlı treni Gökhan Töre kulübede, Trabzonla kapıştığımız Tolgay yedek. Niye aldık o zaman? Orta sahasının ne kadar iyi olduğunu gördüğümüz Eskişehir’e karşı Atiba gibi Veli’nin en iyi ekürisini neden kulübede tuttuk. Tamam, zorlu bir yolculuk yaptık. Yüksek tempoda maç yaptık. 1,5 gün çalışabildik, yorgunduk. Ama önce 1 oyunu alıp sonra öbürüne bakmalıydık. Tam manasıyla ne yazık ki Bilic’in hataları ve takımın bir türlü 3/5 pas yapamaması sonucu getirdi Mars olduk. Önce ideal kadrodan takıma enerji getiren Gökhan Töre ve Atiba ilk 11 de olmalıydı. Bizim pas trafiğimizi ve atak oyunumuzu akort eden Sosa gününde değildi. İşte dedim “Oğuzhan için fırsat, gösterir kendini”. Ama nerede? Sadece kaptırılan topları almak ve açıkları kapatmak için koşturdu o kadar. İlk yarıda 1 tane çok güzel vurdu, kaleci çıkardı. Haa 1 tane 60 metrelik nefis bir diagonal pas attı o kadar. Sonrasında giderek kayboldu. Olcay, Veli, Ersan neredeyse takımın tamamı vasat top oynadı. Sadece kalecimiz Cenk çok iyiydi. Olmayacak saçma ve biraz da talihsizlik sonucu kamera şakası gibi gol yedi ama sonrasında neler çıkardı nelerrr. Bravo Cenk.

Eskişehirspor topun bizde olmasına hep izin verdi, kendi alanında yelpaze gibi yerleşti. Biz devamlı yana ve geriye oynadık. Bilic, bir şeyler düşünüyordur galiba derken aynı anda 2 bek oyuncuyu çıkardı. Acaba 3’lü defansa mı dönüyoruz, ne oluyor dedik?. Takımın oyun şablonu sistemi her şey aşure gibi oldu. Bir takım kazanmak zorundaysa sakatlık yoksa skoru korumak gibi bir durum yoksa kaleci de dahil defans bloğundan oyuncu değiştirip bu hakkını heba etmez. Hoca bekleri çıkarmak yerine orta sahaya hatta sürekli kafasında fileyle görmeye alıştığımız kadersiz Mustafa’ya yüksek toplarda etkili olsun diye 1.95’lik Atınç’ı bile düşünebilirdi. Ama olmadı. Yazımızın başlığında olduğu gibi hem Eskişehir’i fazla zorlanmadan hem de Perşembe Liverpool’u elemek için Bilic biraz farklı ve anlamsız şeyler denedi ama olmadı, Mars olduk. Peki bundan sonra ne olur?Binbir zorlu koşullara rağmen alın teriyle aldığımız liderliği kendi ellerimizle şimdilik verdik. Perşembe günü Liverpool’u eleyeceğimize inaniyorum, gerçekten. Ama tersi olur elenirsek kimse ne hocaya ne takıma kızabilir. Ama lig şampiyonluğu bu yıl özellikle Beşiktaş’ım için çok önemli. Maçtan önce liderdik. Fenerbahçe ve Galatasaray’la derbilerde beraberlik bile yetebilirdi. Ama şimdi ikisini de sahalarında yenerek şampiyon olmalıyız.


Henüz önümüzde çok maç var oynanmamış. Stadımız yok, sorunlarımız çok. Ama yaptığımız bunca çabanın ve çektiklerimizin karşılığı şampiyonluk olmalı. Başkalarının salladığı "Beşiktaş’ı şampiyon yapacaklar" yaygarasına karşılık "Beşiktaş’ı kimse elinden tutup şampiyon yapamaz. Beşiktaş isterse şampiyon olur” demeliyiz. Bugün hem Bilic’in hem de takımın aklı Perşembe akşamındaydı. Koca maç 1 tane Oğuzhan, 1 tane de Olcay kaleyi tutturdu. Geri kalan oyun keçi boynuzu tadındaydı. Evet bu maçın telafisi ve affı mümkün. Mağlubiyete rağmen Eskişehir’deki taraftarlarımız takımı bağrına bastı. Maç sonu tribünlere çağırıp moral verdi. Şimdi sıra birbirimizle kucaklaşmaya geldi. Perşembe akşamı hepimiz Olimpiyat’tayız Beşiktaş. Yaralarımızı sarmak senin elinde Beşiktaş. Saldır Beşiktaş...

Zafer Algöz / HABER1903

Puan Durumu Detaylı Görüntüle

# Takımlar O G B M Av P
1 Galatasaray 15 10 2 3 14 32
2 Medipol Başakşehir 15 9 3 3 9 30
3 Fenerbahçe 15 8 5 2 12 29
4 Beşiktaş 15 7 6 2 10 27
5 Kayserispor 15 7 6 2 6 27
6 Göztepe 15 8 3 4 5 27