Engel biziz

Gideceğin yoldan eminsen eğer, engeIIer “dinIenme noktan” oImaktan öteye gidemez. Emin değilsen de engeller sadece “bahanelerin” olur.

Melike Ulus

Gideceğin yoldan eminsen eğer, engeIIer “dinIenme noktan” oImaktan öteye gidemez. Emin değilsen de engeller sadece “bahanelerin” olur.


Emin miyiz yoksa değil miyiz, şimdi hep beraber bakalım.

Beşiktaş, hepimizin de bildiği gibi, inatla ve azimle 3 kulvarda yürüyor. Bu kulvarların hepsinde başarılı bir grafik sergilemek her ne kadar gurur verici olsa da, önceliği belirlemek gerekmektedir. Çünkü bu durum, içinde bulunduğumuz zor ve zorlayıcı şartlarda hem sıkıntılı, hem de oldukça yorucu olmaktadır. Mesela Türkiye kupasında ilk 11’ini oynatmayıp, takım bu kadar yorgunken şartları zorlamamak gerekir. Yeterince kadro derinliği olmamasından dolayı, eldeki az ve öz sayıda olan oyuncuları kullanıp pert etmek yerine, yedeklerle, alt yapı oyuncularıyla Türkiye kupası yoluna devam edilmelidir. Yani hangi yoldan gidecekse ona inanmalı, ona odaklanmalıdır. Yoksa bu strateji ile devam edilirse; Dimyat’a pirince giderken eldeki bulgurdan olmaktan öte geçilemez.

Ama eğer elinde yeteri kadar kadron varsa, her oyuncunun yedeği diğerini aratmıyorsa, bir oyuncun yok diye sistemin alt üst olmuyorsa istediğin kadar kulvarda koş koşabildiğin kadar. Ancak Beşiktaş’ın kadro yapısı ne bunun için müsait ne de umut verici.

Bunun böyle olduğunu son haftalarda takımdaki düşüşten de yeteri kadar gördük ve test ettik. En kötüsü de takımın artık yorgunluktan dibe vurduğu dönemde derbi maçının oynanması oldu. O haftalardır rakiplere kök söktüren diri Beşiktaş’ın yerine, uzatmaları oynayan Beşiktaş geldi ve bir derbi daha hüsranla sona erdi.

Tabi bu hüsranın sebebi sadece yorgunluk değildi elbette. TFF-MHK ve hakem faktörleri de görmemezlikten gelinemez ama önce şunu da sorgulamak gerekir. Türkiye’de hangi büyük takımlara bu kadar kolay ve ucuz kart çıkarabiliyorlar. Hangisinde derbi öncelerinde en as adamlarından yoksun bırakmak için, kaşının üzerinde gözün var sebebiyle kart veriyorlar? Fenerbahçe maçı öncesinde Gökhan, bu hafta Atiba ve aynı şekilde derbi maçı içerisinde de 10 kişi bırakıyorlar? Bu geleneksel bir hale gelmişken, hakemleri konuşup bahane mi bulmalıyız yoksa bu hakemlere bu rahatlığı veren yönetime mi serzenişte bulunmalıyız?

Derbilerde nedenler sadece bunlar da değildi. Psikolojik baskıyı atmayı da bileceksin. Korkmadan oynamayı mesela. Beşiktaş gibi oynayacaksın derbilerde de. Takımın, rakibine göre kalite olarak eksik ve yetersiz olsa da, sen kendi oyununu oynayıp yenmesini, yenemesen de korkusuz oynadığını göstereceksin. 1-0 gerideyken oyuna İsmail’i almayıp, öncesinde forveti çiftlemeyi bileceksin. Toplamda 15 dakikadır sahada olan oyuncu da, 95 dakika oyunda kalan oyuncuyu geçmesini bilecek. Bir de oyunculara öfke kontrolünü öğreteceksin. Hakemle inatlaşmamasını, rakibin Ali Cengiz oyunlarına gelmemesi gerektiğini öğreteceksin. Hangi hakem çıkardığı kartı itiraz nedeniyle iptal etmiş ki? Sen de itiraz edip bunu değiştirmeye çalışarak bir de bunun için kart görmeyeceksin.Bunlar değişirse işte o zaman engeller, sadece seni durduramayan dinlenme noktaların olur ve yolundan asla alıkoyamaz...

Ve gelelim futbolculara, 3 Anadolu takımını yendin diye sözleşmelerde bu kadar paşalık etmeyeceksin. Bir kere de büyük takım nasıl yenilir onu göstereceksin. Hemen öyle kendine oldum ben demeyeceksin. Önce olmanın ne olduğunu öğrenecek ondan sonra hak ettiğini isteyebileceksin. Engelleri ise bahane değil, hırs sebebi yaparsan, kazanan sadece Beşiktaş olmayacak, sen de kazanmış olacaksın.

Melike Ulus / HABER1903

Puan Durumu Detaylı Görüntüle

# Takımlar O G B M Av P
1 Galatasaray 12 8 2 2 13 26
2 Medipol Başakşehir 12 8 2 2 9 26
3 Beşiktaş 12 6 4 2 7 22
4 Kayserispor 12 6 4 2 5 22
5 Fenerbahçe 12 5 5 2 8 20
6 Demir Grup Sivasspor 12 6 1 5 -1 19